Bebeklerin Burnu Nasıl Temizlenir?

Bebeklerin Burnu Nasıl Temizlenir?

Bebekler, burunları tıkandığı zaman ya da burunlarındaki kirler artıp genizlerine yapıştığı zaman aynı yetişkinlerde olduğu gibi ne sümkürebilir ne de öksürebilirler. Bu yüzden de dışarıdan bir müdahale ile bebeğin burnunun güzel ve dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Bildiğiniz gibi sevgili anneler bebeklerin burnu çok kolay bir şekilde kurumak sureti ile tıkanır. Eğer bebeklerin burnu düzenli bir şekilde temizlenmez ise bebeklerden hırıltılı bir ses çıkabilir ve burnu tıkanan bebekler de hem düzgün bir şekilde ememezler hem gece rahat bir şekilde uyuyamazlar hem de kaliteli bir şekilde nefes alamazlar.

Bu yüzden burun temizliği bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bebeklerin Burnu Neden Tıkanır?

Bebeklerde asıl olarak 2 farklı çeşit burun tıkanıklığı söz konusudur.
Bunlardan ilki bebeğin gırtlağında kıkırdak yumuşaklığından ileri gelen tıkanıklıklardır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda bebeğin mutlaka doktor muayenesinden geçmesi şarttır.
İkinci olarak ise yine burun kıkırdaklarının yumuşaklığı sebebi ile oluşan ve genellikle de 6 ila 8 ay sonrasında kaybolan geçici bir burun tıkanıklığı durumudur. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman ebeveynler bebeğe kolaylıkla yardımcı olabilirler.

Bebeklerin Burnu Nasıl Temizlenir?
Eğer bebeğin burnunun tıkanıklığının nedeni burun kıkırdaklarının yumuşaklığı ise ve burun mukozasının şişmesi sonucunda salgı birikmiş ise o zaman tuzlu su ya da deniz suyu diye de adlandırılan damlalar ile günde 3 ila 5 defa burun nemlendirilmelidir.
Bebeğin birikmiş olan salgılarının bebeğin burnundan tam anlamı ile uzaklaştırılması şarttır.

Eğer bebek hasta ise bu salgıların koyulaşmasına kesinlikle izin verilmemeli ve serum ile sürekli olarak yumuşatılıp iyice temizlenmelidir. Bunu sağlamak için de piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz burun aspiratörlerinden kullanabilirsiniz. Bu malzemelerin bebeğin burnuna kaçması ihtimaline karşı bir önlem olarak ince uçlu olanlar çok daha iyi bir çözüm sunsa dahi kalın uçlu aspiratörlerin tercih edilmesi daha uygundur. Bebeğin burnunu aspiratör ile temizlemeden önce birkaç damla kadar serum damlatabilirsiniz. Sonrasında kullanma kılavuzunu çok dikkatli bir şekilde okuyup aspiratör yardımı ile bebeğin burnunda birikmiş olan tüm salgıları iyice temizleyin.

Aspiratörü ilk temin ettiğinizde sıcak su ile dezenfekte edin ve kullanmış olduğunuz aspiratörü yeniden kullanacağınız zaman yeniden sıcak ve sabunlu su ile bir güzel temizledikten sonra bebeğinizin burnunda kullanın.

Eğer isterseniz piyasada sadece tek kullanımlık uca sahip olan hortumlu aspiratörlerden de satın alabilirsiniz. Bu sayede salgılar hortuma ulaşamaz ve sadece uç kısımda birikirler. Bu işlemin ardına da ucu çıkarıp hemen atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Torrent Film İndir dedi ki:

    Teşekürler Dikkatli olmak gerekiyor kış aylarında.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder