Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Dışkının sulu ya da gevşek olması, sürekli yapılmasına ishal denir. İshal bağırsak enfeksiyonları sonucunda ya da bakteriler veya virüslerin vücuda girmesi sonucu görülür. İshal sırasında vücut çok su kaybettiği için bebeklere bol bol su verilmelidir. İshal olan bebek anne sütüyle besleniyorsa anne sütü kesilmemelidir. Yemekler azar azar sık öğünlerle yedirilmelidir.

İSHALİN NEDENLERİ;

Bakteriler, kulak enfeksiyonları, antibiyotik kullanımı, meyve sularının fazla tüketilmesi, diş çıkarma, alerji, gıda zehirlenmesi, kimyasal madde veya bitki yutulması, anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin yediği gıdalar ishale neden olabilir.

DOKTORA NE ZAMAN BAŞVURULMALI?

  • Bebek üç aylık veya daha küçükse,
  • Üç aylıktan büyük bebeklerde ishal bir gün içerisinde geçmezse,
  • Yüksek ateş, uzun süre çiş yapmama, kusma, dışkının kanlı olması gibi durumlar görülüyorsa doktora başvurulmadır.

İSHALKEN BEBEK NELERLE BESLENMELİ?

Süt, yağ, şeker gibi besinler her zamankinden az verilmelidir.
Muz, pirinç, yoğurt, buğday ekmeği, patates, tahıl, havuç, karbonhidratlı besinler bağırsak hareketlerini düzenleyici özelliğe sahiptir. Bu besinler bebeğe sık aralıklarla azar azar verilmelidir. Tuzlu ve şekerli sular ishal sırasında oluşan dehidrasyonu (sıvı kaybı) önleyebilir.

Bebeklerde ishal kaç gün sürer?

Hafif ishaller genellikle 3-6 gün sürer, evde tedavi edilebilir. Anne sütü alan bebekler daha sık emzirilmelidir. Kaybedilen sıvılar yerine 6 aydan büyük bebeklerde her ishalde sonra kilo başına 10 ml Oral rehidratasyon sıvıları (ORS) verilmelidir.

İshaldeki en büyük tehlike sıvı kaybıdır. İshal olan çocuğun gözleri ve bıngıldağı çöker, dudakları ve ağzı kurur, daha seyrek ve koyu idrar yapmaya başlar, ağlarken gözyaşı akmaz ve uykuya eğilimi olmaya başlarsa önemli derecede sıvı açığı var demektir. Bu durumdaki çocukların acilen doktora götürülmesi gerekir.
İshal mukuslu, kanlı ise veya karında kramp tarz ağrılar ve ateş eşlik ederse, E. coli haricinde amipli dizanteri – sigella gibi parazitik enfeksiyon şüphesi vardır. Antibiyotik tedavisi için doktor görmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder