Bebekler İçin Güneş Elbisesi Nasıl İşlenir?

Bu bebek elbisesi 6 aylık bebekler içindir. Bu şirin elbiseyi işlemek için limon yeşili, beyaz ve pembe ipler ile 5 mili metrelik işleme tığına ihtiyacınız var. Ayrıca düğmeler ya da ekstra süslerde kullanabilirsiniz.

Ancak aşağıda diğer yaş aralığına göre de zincir bilgileri verilecektir.

Bebekler İçin Güneş Elbisesi Nasıl İşlenir?

Üst Kısım İşlemesi

bebek elbisesi

Boyun kenarında işlemeye başlayın ve limon yeşili ip ile 76 tane zincir çekin. (12 aylık bebek için 80 tane zincir çekin. 18 aylık bebek için 88 tane zincir çekin. 24 aylık bebek için 92 tane zincir çekin.) Daha sonra zincirleri birbirine karıştırmadan işlemeyi ilk zincir ile birleştirin.

bebek elbisesi

Sıra 1; (Düz Taraf) İlk zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve daha sonra her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi ilk çift kroşe ile birleştirin. (Sıra sonunda işlemenin üzerinde 76 tane çift kroşe işlenmiş olmalıdır.) (12 aylık bebek için 80 tane çift kroşe işlemiş olmanız lazım. 18 aylık bebek için 88 tane çift kroşe işlemiş olmanız lazım. 24 aylık bebek için 92 tane çift kroşe işlemiş olmanız lazım.)

bebek elbisesi

Sıra 2-6; Sadece arka ilmeklerden ilk zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve daha sonra her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi ilk çift kroşe ile birleştirin.

İşlemeyi henüz kapamayın.

Etek İşlemesi

bebek elbisesi

Sıra 1; Önce 1 tane zincir çekin, ilk zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, 3 tane zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, sonraki tane zinciri atlayın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

bebek elbisesi

Sıra 2; Önce 1 tane zincir çekin, ilk 3 zincirlik kısmın ilk zincirine 1 tane tekli kroşe işleyin, 3 tane zincir çekin, (3 zincirlik ilmeğe 3 tane zincir çekin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 3 tane zincir çekin) sıra sonunda ilk tekli kroşelik alana tığı kaydırın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 3; Önce 1 tane zincir çekin, ilk 3 zincirlik ilmeğe tığı kaydırın, 5 tane zincir çekin, (1 tane üçlü kroşe yerine geçecek.) aynı zincire 1 tane üçlü kroşe işleyin, (V işleme yerine geçecek) her bir 3 zincirlik ilmeğe birer tane V işlemesi yapın ve sıra sonunda başlangıçtaki 5 zincirlik alanın dördüncü zincirine tığı kaydırın. (Sıra sonunda işlemenin üzerinde 38 tane V işleme işlenmiş olmalıdır.) (12 aylık bebek için 40 tane V işleme işlenmiş olmalıdır.) işlemiş olmanız lazım. 18 aylık bebek için 44 tane V işleme işlenmiş olmalıdır. 24 aylık bebek için 46 tane V işleme işlenmiş olmalıdır.

bebek elbisesi

Sıra 4; Önce 1 tane zincir çekin, sonraki V işlemeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin. Sıra sonunda ilk tekli kroşelik alana tığı kaydırın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin. (Sıra sonuna geldiğinizde 6 aylık bebek için işlemede toplamda 38 tane 3 zincirlik ilmek olması gerekiyor.) (Sıra sonuna geldiğinizde 12 aylık bebek için işlemede toplamda 40 tane 3 zincirlik ilmek olması gerekiyor.) (Sıra sonuna geldiğinizde 18 aylık bebek için işlemede toplamda 44 tane 3 zincirlik ilmek olması gerekiyor.) (Sıra sonuna geldiğinizde 24 aylık bebek için işlemede toplamda 46 tane 3 zincirlik ilmek olması gerekiyor.)

Sıra 5; Bu sırada sıra 2’yi yeniden işleyin.

bebek elbisesi

Sıra 6; Önce 1 tane zincir çekin, ilk 3 zincirlik ilmeğe tığı kaydırın, (ilk küme işlemenin ilk yarısı olarak sayılıyor.) (3 zincirlik ilmeyin içerisine 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işleme yapın) (Her bir 3 zincirlik ilmeyin içerisine 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işleme yapın) Sıra sonunda ilk çift kroşenin üzerine tığı kaydırın. (Sıra sonuna geldiğinizde 6 aylık bebek için işlemeye 76 tane küme işleme, 12 aylık bebek için işlemeye 80 tane küme işleme, 18 aylık bebek için işlemeye 88 tane küme işleme, 24 aylık bebek için işlemeye 92 tane küme işleme işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 7; Önce 1 tane zincir çekin ve bundan sonra sıra sonuna kadar her 1 zincirlik boşluğa 1 tane tekli kroşe işleyin ve 3 tane zincir çekin. Sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın.

Sıra 8; Bu sırayı, sora 2’yi yeniden işleyerek tamamlayın.

bebek elbisesi

Sıra 9-12; Bu sıraları sıra 3 ila sıra 6’yı yeniden işleyerek tamamlayın ve işlemeyi kapayın.

Sıra 13-15; Bu sıraları sıra 7 ila sıra 8’i bir defa ve sıra 3’ü yeniden işleyerek tamamlayın ve işlemeyi kapayın. (Bu sadece 12 aylık bebek için.)

bebek elbisesi

Sıra 16-18; Bu sıralar sadece 24 aylık bebek için. Bu sıraları sıra 4 ila sıra 6’yı yeniden işleyerek tamamlayın ve işlemeyi kapayın.

bebek elbisesi

Sıra 19-21; Bu sıraları sıra 7 ila sıra 8’i bir defa ve sıra 3’ü yeniden işleyerek tamamlayın ve işlemeyi kapayın. (Bu sadece 12 aylık bebek için.)

bebek elbisesi

Kenar İşlemeler

Sıra 1; Düz taraf size bakacak şekilde işlemeye başka renkte ya da beyaz ipi birleştirin ve beyaz iplik ile 1 tane zincir boşluğuna 1 tane zincir çekin ve bundan sonra her bir 1 tane zincir boşluğuna 1 tane tekli kroşe işleyin ve 3 tane zincir çekin. Sıra sonunda işlemeyi ilk tekli kroşe ile birleştirin.

Sıra 2-3; Bu sırada etek işlemedeki sıra 5 ve sıra 6’yı yeniden işleyin ve ikinci renkteki ipi kapayın.

Sıra 4; Düz taraf size bakacak şekilde işlemeye başka renkte ya da pembe ipi birleştirin ve pembe iplik ile 1 tane zincir boşluğuna 1 tane zincir çekin, sonraki boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda işlemeyi birleştirip işlemeyi kapayın.

Sol Kol Askısı

Sağ taraftaki sıraları takip ederek ve işlemenin arka tarafı size bakacak bir şekilde işlemeye başlayın.

Sıra 1; Limon rengi ipi birleştirin ve tığı 7 ya da 8 ya da 9 ya da 10. zincire sol tarafa kaydırın, 3 tane zincir çekin, (1 tane çift kroşe yerine geçecek) sonraki zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki zinciri atlayın, sonraki 2 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 zincirlik boşluğa 4 tane çift kroşe işlemesi yapın.

Sıra 2; Limon rengi ipi birleştirin ve tığı 7 ya da 8 ya da 9 ya da 10. zincire sol tarafa kaydırın, 3 tane zincir çekin, (1 tane çift kroşe yerine geçecek) sonraki zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki zinciri atlayın, sonraki 2 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi kapayın.

Yukarıdaki uygulamaya göre istediğiniz şekilde askı işlemeye devam edebilirsiniz.

İsterseniz ilk askıyı uzun tutabilir, isterseniz bu şekilde kısa ama toplamda 4 parça askı yapabilir ya da 1 tane uzun askı yapın arka dan X işareti şeklinde askı işleyebilirsiniz.

Bebekler İçin Güneş Elbisesi Nasıl İşlenir?


Leave a Reply