Bebek Giysileri, Eşyaları Ve Oyuncakları Nasıl Temizlenir?

Bebek Giysileri, Eşyaları Ve Oyuncakları Nasıl Temizlenir?

Özellikle yeni doğan bebeklerin ciltleri sert ve ucuz deterjanlar yüzünden zarar görebilir. Bu yüzden bebeklerinizin giysilerini yıkamadan önce sabun tozlarının erimesini sağlamak için deterjanı ılık suda eritmeyi ihmal etmeyin. Bebek giysilerini her zaman için 2 defa durulamadan geçiriniz.

Kurutma işlemini tamamen güneşin altında değil kısmen gölge bulunan yerlerde yapınız. Özellikle ince yünlülerin güneşin altında kavrulabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Su Geçirmez Ve Plastik Bebek Pantolonları

Plastik ve su geçirmeyen pantolonları temizlemek için durulama ile ön ısıtma sonrasında amonyak ve leke izlerini yok etmek için bol suda sık sık yıkayın. Yıkamak için yumuşak deterjan ve ya ılık sabunlu su kullanın. Kurutma işlemini ise dışarıda yapın.

fb5060eb9d597ad352dcd7888bfaca45Bebek Pikeleri
Boraks özellikle ve özellikle bebek giysilerinin temizliği ve bu giysiler üzerindeki kokuların çıkartılması için birebirdir. Boraks ya da isterseniz herhangi bir yumuşatıcı deterjan ile giysiler üzerinde temizleme ve beyazlatma işleminin yanı sıra kokulardan da giysileri kurtarabilirsiniz.

Bebek pikelerini temizlemek için ilk ihtiyacınız olan malzeme kapağı olan plastik bir kutudur. Kovanın dibine istediğiniz yumuşatıcıdan 2 çorba kaşığı kadar yani 30 ml kadar koyun ve üzerine yaklaşık 7 litre kadar soğuk su ekleyin. Kirli olan pikeleri ıslatın ve hemen soğuk su ve yumuşatıcı olan kovanın içerisine suya bastırın. Diğer kirli pikeleri kovaya basmadan önce en kirli olan pikeyi ilk olarak kovaya bastırdığınızdan emin olun. Kovadaki suya ıslattığınız bebek pikelerini birkaç saat boyunca ya da eğer vaktiniz var ise bir gece boyunca suda bekletin.

Birkaç saat sonra ya da ertesi sabah kovadaki pikeleri küvete ya da büyük bir temiz leğene boşaltın ve bol suda iyice durulayın. Daha sonra pikeleri soğuk suda iyice yıkayıp durulama işlemini tekrarlayın.

Bu işlemlerden sonra bebek pikeleriniz çarşaflar, yastık yüzleri, fanilalar gibi diğer bebek eşyaları ile birlikte makinede ya da isterseniz elde yıkamaya hazır hale gelirler. Kovada uyguladığınız işlem sadece pikeler üzerindeki lekeleri ve keskin bebek kokularını pikelerden uzaklaştırmak için yapılır. Yani kova ile yapılan işlem leke ve koku çıkartma işlemidir ve işlem ardından kesinlikle makine ya da elde yıkama işlemi yapılmalıdır.

Kova işlemini uygulamak istediğiniz pikeler yünlüler ya da sıkma işlemi yapılamayan türden kumaşlardan olmamalı. Yünlü ve sıkılamayan kumaş türündeki bebek giysilerini elde ve soğuk köpüklü su ile yıkamanız gereklidir.

Pamuklu eşyaları ya da giysileri makinede yıkamak istiyorsanız o zaman sabun tozu ile sıcak su ya da sıvı bir deterjan kullanınız. Eğer çamaşır makineniz ayarlanabilir türden ise o zaman durulama işlemini soğuk su kullanarak yapmayı tercih edebilirsiniz. İkinci durulama esnasında çamaşır makinesi deterjan, sabun ya da amonyak izlerini eşyalar üzerinden çıkartacaktır. Fakat ne olursa olsun bebek giysi ve eşyalarına fazla deterjan kullanmamanız en sağlıklısı olacaktır. Aşırı derecede deterjan kullanmak bebek giysilerini hem yıpratır hem de gereksiz lekelerin oluşumuna neden olur.

Eğer evdeki çeşme suyunuzda fazla derecede kireç var ise toz deterjan yerine sıvı deterjanı temizleyici olarak kullanmanızda fayda vardır. Giysiler üzerindeki deterjan ya da sabun lekelerini çıkartmak için de kumaş yumuşatıcısı ya da boraks kullanabilirsiniz.

Pikeleri kuruturken güneş ışığını tercih ediniz ve kurutma sonrası bebek pikelerini mutlaka katlayınız. Pikelerin yıkanıp temizlendiklerinde ve katlandıklarında her an kullanıma hazır hale gelirler ve bu sayede yıpranmazlar ve lekelenmezler. Elbette taze ve temiz pikeler ile bebekler çok daha fazla rahat eder ve çok daha mutlu olurlar.

Fluffy-Cotton-Towels-featured

Bebek Havluları, Bezler, Karyola Ve Çocuk Arabası Örtüleri Ve Battaniyeler
Bu tür giysi ve kumaşlardan kir lekelerini tamamen çıkartabilmek için ön ıslatma yapmak gereklidir. Bu durumlarda her zaman için yumuşak bir deterjan ya da sabun tozu kullanın.

Elbette durulama işlemini yapmanızda gereklidir ve durulama işleminde idrar içerisindeki amonyak deterjan izlerini etkiler böyle durumlar ise yıpranmanın yanı sıra bebek teninde kızarıklığa neden olabilir.

El Örgüsü Bebek Giysilerini Temizlemek
Bu tür bebek giysilerini mutlaka sıvı sabun ya da sabun tozu ile elde ve ılık su ile yıkayınız. İyice durulandıklarından emin olunuz ve fazla suyu tamamen giysiden almak için giysiyi bir müddet temiz ve kuru bir havluya sarınız. Dantel giysiler güneşin altında sararabilir o yüzden kısmen güneşli bir alanda kurutma işlemini yapın.

Bebek giysilerini saklamak istiyorsanız o zaman giysileri güzel bir şekilde yıkayın ve iyice durulayın. Eğer saklamak istediğiniz bebek giysisi nemli kalır ise o zaman kahverengi lekeler oluşabilir ya da hızlı bir şekilde eskir. Kahverengi lekeler oluştuğunda eğer bu lekeleri temizlemede gecikilmiş ise bu lekeler kahveleşip çıkarılması neredeyse imkânsız bir hal alırlar.

20-cm-plush-toy-font-b-animals-b-font-rabbits-lions-font-b-tigers-b-font Bebek Oyuncaklarını Temizlemek
Özellikle dondurulmuş olan oyuncaklar kısa bir süre sonra eski güzel görünümlerini kaybederler ve artık bebeğiniz için hijyenik olmaktan çıkarlar. Bu nedenle her ay düzenli olarak yıkanmalı ya da güzel bir şekilde doldurulmuş oyuncaklar temizlenmelidir.

Fakat her türdeki tüylü oyuncaklar yıkanmaz. Bazı türdeki tüylü oyuncaklar suya batırıldıkları zaman dağılabilir, kabarabilir ya da dikişleri patlayabilir. Bu yüzden bu tür oyuncakların elde ya da makinede yıkanıp yıkanmayacağını anlamak için oyuncağın etiketine bakmanız gereklidir.

Bazı oyuncaklara bebekler ya da çocuklar bağlanabilirler ve bu gibi durumlarda ellerinden oyuncaklarını bir gün için dahi olsa almak oldukça zor hale gelebilir. Bu yüzden eğer bebeğinizin ya da çocuğunuz bir oyuncağa bağlanmaya başladığını hissettiğinizde hemen aynı oyuncaktan bir tane daha almanızda fayda vardır.

Yumuşak bir şekilde doldurulmuş, beyaz renkli, pastel ve hafif lekelere sahip olan oyuncaklar nişasta ya da bebek pudrası yardımı ile temizlenirler. Bu tür oyuncakları temizlemek için nişasta ya da bebek pudrasını parmak uçlarınız ile oyuncağın tüylerine sürün. Daha sonra oyuncağı alın ve temiz bir havlunun içerisine sarın. Birkaç saat kadar oyuncağı havlunun içerisinde beklettikten sonra yeni yıkamış olduğunuz ve kurutulmuş olan temiz bir elbise fırçası ile oyuncağın tüylerini iyice fırçalayıp nişastayı ya da bebek pudrasını oyuncaktan tamamen temizleyin.

Daha sonra oyuncakta var ise kurdeleleri alınız ve yıkayıp iyice ütüleyiniz ya da isterseniz oyuncağa yeni aldığınız temiz bir kurdeleyi takınız. Bu yeni kurdele ile yeni bir oyuncak yapmış da olursunuz.

Eğer etiketlerinde soğuk su ile yıkama yapılır işareti var ise özellikle ayıcıklar soğuk su ve deterjan ile yıkanabilir. Bu tür oyuncakları çok iyi bir şekilde durulayın, suyunu olabildiğince çok sıkıp temiz ve kuru olan iki havlu ile birlikte makinenizin kurutma kısmına atın. Tabi eğer kurutma makinesi yok ise direk açık havada kurutma işlemini yapabilirsiniz.

İsterseniz bu tür oyuncaklarda temizleme işlemini farklı bir yöntemle de yapabilirsiniz. Diş fırçası ya da temiz bir havluyu sabunlu su ile ıslatın ve lekelenmiş olan sentetik kürklü oyuncağı fırçalayın ya da iyice silin. Temizleme işleminden sonra temiz ve nemli olan bir bez ile oyuncağın kürkünü silin ve tekrar kurutun.

Bebeklerin çok sevdikleri ve her zaman kullandıkları plastik emzik, diş kaşımada kullandıkları plastik oyuncak ya da benzeri oyuncaklar ise sıcak sabunlu su ile ya da bulaşık makinesinde diğer bebek malzemeleri ile yıkanabilir ama tamamen kurutulmamalıdırlar.

Unutmayın!
Oyuncakların üzerindeki ziller, gözler ve diğer oyuncak kısımları hakkında oyuncağın üzerindeki güvenlik talimatlarını okumanız çok önemlidir.

Oyuncakların üzerindeki gözler ve ya ziller gibi malzemeleri özellikle oyuncağı yıkayıp temizledikten sonra kontrol etmelisiniz çünkü bu tür malzemeler temizlemem işleminden sonra gevşeyip kopabilir ya da bebeğinizin ay da çocuğunuzun boğazına kaçabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder