Bebeğin Kulağı Nasıl Temizlenir ?

Bu yazımız oldukça kritik bilgiler içerecek çünkü konumuz bebekler. Evet bebeğin kulağı nasıl temizlenir, bebeğimin kulağını nasıl temizlemeliyim gibi sorularla kafanızı meşgul ediyorsanız buyurun anlatalım. Öncelikle şunu bilmelisiniz. Bebekler bir yetişkine göre çok daha hassastır. Bu hassaslık kulaklar için de aynen geçerlidir. Bebeklerin kulak yolları narin ve kısadır bu sebepten dolayı hassas olduğunu söylüyoruz. Bu sebepten dolayı bir çok çocuk doktoru bebeklerin kulaklarının anne veya baba tarafından (ebeveynler tarafından) temizlenmemesini söyler. Kulak yolu zaten kendi fonksiyonları ile birlikte kulak kirini ve kulak iltihabını dışarı atar. Kulak kiri olarak bildiğimiz şey aslında kulağı dış etkenlerden koruyan bir tür koruyucu salgıdır. Dışarıya atılan kir ise bu salgının fazlalık kısmıdır.

Bebeğin Kulağı Nasıl Temizlenir ? Kulağı Temizlenirken Yapılması Gerekenler

Her şeyden önce bebeğin kulağını temizlemenize gerek yok. Bu aklınızda yer etsin. Bebeğin kulağını temizlemeniz ge-rek-mi-yor. Mutlaka temizlik yapmak istiyorsanız bu konuda çok dikkatli ve titiz olmalısınız. Bebeğinizin, canınızın, kendi parçanızın kalıcı işitme problemi çekmesini istemezsiniz değil mi?

Bebeğin Kulağı Nasıl Temizlenir ?

Bebeğin Kulağı Nasıl Temizlenir ?

Bir parça pamuk veya pamuklu bez alıp bunu ılık su ile nemlendiriyoruz. Bu pamuk / pamuklu bez ile kulak kepçesinin etrafını ve arkasını bastırmadan dikkatli bir şekilde siliyoruz. Kir fazlası bu belirttiğimiz bölgelerde birikir. Sakın ama sakın parmağınızla bebeğin kulağının içine temizlemeye çalışmayın. Daha doğrusu herhangi bir cisimle bunu denemeyin. Kesinlikle ve kesinlikle kulağın içine su kaçırmıyoruz. Eğer ki anormal bir durum varsa kesinlikle ve kesinlikle kendimiz müdahale etmiyor, hiç zaman kaybetmeden doktorumuza danışıyoruz.


2 Comments

Leave a Reply