Bebeğim Emmeyi Reddediyor, Ne Yapmam Gerekiyor?

Bebeğin emmeyi reddetmesinin farklı nedenleri vardır. Bebeğin hiç emmemesi, zayıf emmesi ya da emmeye çalışırken ağlaması ya da ağlayıp bırakması, sadece tek bir memeyi emmesi ve ötekisini istememsi durumları şeklinde gözlemlenebilir.

Bebeğin emzirmeyi reddetmesi nedenleri daha doğrusu memeyi reddetmesi ağrı, hastalık, emzirme tekniğindeki sorunlar, anneye doğum esnasında verilen sakinleştirici ilaçların etkileri, bebeğin üzülmesine yol açan etmenler ve yalancı ret durumlarından kaynaklanabilir.

Bebekler hasta oldukları zaman memeyi alsalar dahi güçsüz bir şekilde emerler ve anneler de bu durumu ret olarak algılayabilirler.

Bebeklerin burunları tıkanır ise emzirilmeyi reddedilirler.

Bebeğin ağzında diş çıkarma durumu ya da pamukçuk var ise bebeğin ağzı acıdığı için emzirilmeyi reddedebilir.

Anneye doğum sırasında verilen ya da psikolojik amaç ile verilen ilaçların etkileri sonucunda bebek emzirilmeyi istemeyebilir.

Emzirme sırasında memeyi yanlış tutmak, biberon ile beslemek, emzik kullanımı, bebeğin kötü bir şekilde desteklenmesi, tıkalı meme, fazla süt birikimi gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

Bazı durumlarda bebek sadece bir emmeyi reddedebilir. Bunun nedeni yukarıda saydığımız nedenlerin bir memede daha fazla olmasına bağlıdır.

Bazı bebeklerin memeyi arama hareketini bazı anneler memeyi reddetme olarak algılayabilirler. Bu duruma yalancı ret adı verilir. Bu yüzden anneler bebeğin memeyi tutmasını beklemelilerdir.

Ne Yapmanız Gerekiyor?

Eğer bebek hasta ise annenin sütü sağılıp bebeğe verilebilir. Emzirme sakin ve sessiz bir ortamda dikkat dağılması önlenerek verilebilir.

Bebeğin acıyan bir yeri olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bebeğin ağzında pamukçuk var ise tedavi edilmelidir ve eğer bebek diş çıkarıyor ise sabırlı olunmalı ve burun tıkanıklığı var ise bebeğin burnu açılmalıdır.

Anne bir süre boyunca işinden izin almalı ve bebeği ile vakit geçirmelidir. Anne kokusunu bırakmalı ve bebeğini doğru bir şekilde emzirdiğinden emin olmalıdır.

Yalancı ret olayının doğal olduğu hatırlanmalı ayrıca bebeğin memeyi tutması için beklenmelidir.

Bebeğin ağzına gerekirse süt sağılabilir ve bebek farklı pozisyonlarda emzirilebilir.

Bebeğin başına bastırılmamasına dikkat edilmelidir. Eğer gerekir ise sağılmak sureti ile kısa bir süre anne sütü kaşık ya da bardak ile verilmelidir.

Kesinlikle emzik ya da biberon kullanılmamalıdır.

Anne ve bebek arasında tensel temas mutlaka sağlanmalıdır ve anne bebeğini sık aralıklarla kucaklamalı ve okşamalıdır ayrıca bebek her istediğinde emzirilmelidir.

Tensel teması sağlamlaştırmak için anne ile bebeği birlikte uzanabilirler.

Annenin yemiş olduğu besinlerin aroması ya da kokusu süte geçebilir bu yüzden de koku veren besinlerin yenmemesine dikkat edilmelidir.

Bunun dışında çay, kola ya da kahvedeki kafein ve benzeri maddeler anne sütüne geçebilir ve bebeği huzursuz edebilir. Bu yüzden anne kahve, kola ya da çay gibi içecekleri fazlaca tüketmemeye dikkat etmelidir.

Bebeğin olduğu evde sigara kesinlikle içilmemelidir.

Bebeği Üzen Değişiklikler
Annenin işe başlaması, anneden ayrılma, çok sık bir şekilde bakıcı değiştirme, yeni gelen bakıcı, aile düzeninde meydana gelen değişiklikler, annede meydana gelen hastalıklar veya mastit, annenin adet görmeye başlaması ya da annenin kokusunda meydana gelen değişiklik.


Leave a Reply