Başlıklı Atkı Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Tığ işi ve yün örgü köşelerimizde siz sevgili el işi sever okuyucularıma birbirinden şık bere ve atkı hatta şal tariflerini zaten gösteriyoruz. Ama bu çalışmamızda hem şapka hem bere hem atkı hem de şal olarak kullanılan başlıklı atkı modelimizi göstermek istedik.

Malum kış geldiği için biraz daha kışa yönelik ve her yerde adım adım tarifini bulamayacağınız modelleri sırası ile sizlerle paylaşacağız.

Bu şık başlıklı atkı modelini işlemek için yaklaşık olarak 400 gram kadar kalın ipi ve q0 mili metre yün işleme tığına ihtiyacınız var.

Başlıklı Atkı

baslikli atki 2Başlama düğümünden sonra 31 adet zincir çekin. 31 adet zincir çekildikten sonar 3 zincir atlayın ve dördüncü zincire 1 adet çift kroşe işleyin. Daha sonra tüm zincirlere birer adet çift kroşe işleyerek ilk sırayı tamamlayın.

baslikli atki 3İlk sıra tamamlandıktan sonra 3 adet zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin. Daha sonra her bir zincire birer adet çift kroşe işleyerek tüm sırayı tamamlayın. Sıra sonunda 3 tane zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin.

baslikli atki 4Toplamda 26 cm uzunluğa yani 11 sıra boyunca aynı şekilde her bir zincire çift kroşe işleyerek ilk parçayı tamamlayın. Bu uzunluk tamamlandığı zaman 3 zincir çekin ve yeniden tığ işini diğer tarafa çevirin.

baslikli atki 5Şimdi sadece 11 adet zincire birer tane çift kroşe işleyin. 11 çift kroşe ardına 1 adet zincir çekin ve tığ işini yeniden diğer tarafa çevirin.

baslikli atki 6Bu sefer sıradaki zincire 1 tane tekli kroşe işledikten sonra sıradaki zincire 1 tane yarım çift kroşe işleyin.

baslikli atki 7Daha sonra sıra tamamlanan dek 9 adet çift kroşe işleyin. Tüm sırayı tamamladıktan sonra 3 zincir çekip yeniden tığ işini diğer tarafa çevirin.

baslikli atki 8Tığ işini diğer tarafa çevirdikten sonar toplamda 10 tane çift kroşeyi sırası ile işleyin ve bir adet zincir çekin. Tığ işini diğer tarafa çevirdikten sonra 1 adet tekli kroşe, 1 adet yarım çift kroşe, 1 adet çift kroşe işledikten sonra sıra sonuna kadar 8 adet çift kroşe işlemeye devam edin.

baslikli atki 9Sıra sonuna geldiğinizde 3 adet zincir çekin ve tığ işini diğer tarafa çevirdikten sonra 9 adet çift kroşeyi sırası ile işleyin. Sıra sonuna geldiğinizde 1 adet zincir çekin ve tığ işini diğer taraf çevirdikten sonra 9 adet çift kroşe daha tüm sıra boyunca işleyin.

Sıra sonunda ipi kesin ve ipi tığ işine bağlayın.

baslikli atki 10Yukarıda görmüş olduğunuz parçada 17 sıra bulunmakta yani yaklaşık olarak 40 cm yükseklikte.

baslikli atki 11Biz bu zamana dek atkının sadece yarısını işledik şimdi sıra diğer tarafını işlemeye geldi.

baslikli atki 12Başlamak için son sıranın son zincirinden işe başlayın. 3 adet zincir çektikten sonra tığ işini diğer tarafa çevirin ve tüm sırayı çift kroşe işleyerek tamamlayın. Yukarıdaki tüm adımları aynı şekilde tekrarlayarak bu tarafta da aynı küçük parçayı aynı boyutlarda işleyin.
Unutmayın burada başlangıç zinciri sonrasında her bir kroşe işlemeyi zincir içi değil boşluğa uyguluyoruz. Zincir ile karıştırmayın.

baslikli atki 13Tüm sırayı doğru bir şekilde tamamladığınız zaman başlıklı boyun atkınızın görüntüsü bu şekilde olmalıdır.

Yukarıdaki parçada küçük tarafın yani üst tarafın genişliği 52 cm ve alt tarafın yani büyük parçanın genişliği de 80 cm civarındadır.

baslikli atki 14Yukarı kısımdaki her iki parçayı da birleştirin. Yani uzun ve geniş olan taraftaki parçaları kısa değil.

baslikli atki 15Başlangıç tarafına 2 kere düğüm atın. Sonrasında parçayı yan çevirin ve tığınızın yardımı ile tüm sırayı birleştirmek için tekli kroşe ile birleştirme işlemini tamamlayın.

Eğer tığ ile birleştirmek istemiyorsanız o zaman aynı iplik ile ya da dekoratif olması açısından farklı bir iplik ile birleştirdiğiniz yani düğüm attığınız sırayı dikin. Sonrasında düz tarafına dikiş ya da ilmek izlerini saklamak için çevirin. En sonunda da 2 adet şık düğmeyi başlıklı atkınıza dikin.

Elbette en sonunda kalan iplik artıklarını ister tığ ile ister makas ile ister iğne ile tamamen birleştirerek kesin.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.