Barış Çiçeğinin Kaç Türü Vardır?

Beyaz Yelken ve Barış Çiçeği olarak bilinen, Plantae amelinden gelen, Liliopsida sınıfından olan bu bitkinin doğa ortamında 36 çeşit türü bulunmaktadır. Nemli ve sıcak ortamları seven Barış Çiçeği, ev şartlarında oldukça rahat büyüyebilen bu türler karanlık yerlerde bile yetişebilir. Bir metreye kadar uzayabilen bu türler, çiçekseverlerin en gözde bitkilerindendir.

Bazı çeşitleri, Spathiphyllum Mauna Loa, Spathiphyllum Wallisii, Spathiphyllum Blandum, Spathiphyllum Floribundum, Spathiphyllum Cochlearispathum’dur. İç mekanlar için olağanüstü bir süs bitkisidir. Yaz aylarında çiçek veren bu bitkinin sulanma şekli biraz zordur. Fazla su verildiğinde çürüme, az verildiğinde kuruma yapar. Kıvamında ve özenle sulanması gerekir. Bunun için mevsimsel özellikler de dikkate alınmalı ve toprak kontrolü yapılarak sulanmalıdır.

Su püskürtme de yapılması gerekir. Nemi havadan alabileceği gibi yapraklarından da alır. Ekim ayında dinlenme dönemine giren Barış Çiçeği, ocak ayına kadar çiçek vermez. Soldu yada kurudu zannedebilirsiniz fakat bu süreç onun için son derece önemlidir. Siz günlük ve olağan bakımını yapmaya devam etmelisiniz.


Leave a Reply