İPUÇLARIM

Bal şekerlenirse ne yapılır, Doğal bal nasıl anlaşılır?

Bal şekerlenirse ne yapılır, Doğal bal nasıl anlaşılır?

Murat Beyin bize yönelttiği “Balın uzun süre bekleme sonunda şekerleme yapmasına nasıl önleye biliriz. Ayrıca, Balın şekerli olup olmadığını nasıl anlarız” sorusunun yanıtıdır. Murat bey gibi sizinde kafanıza takılan sorularınız var ise sorunu sor bölümünden bize sorularınızı iletebilirsiniz.

Balda şekerlenme (Kristalleşme) nasıl engellenir:

Balın şekerleşmesi diye bildiğimiz kavram aslında şekerlenme değil kristalleşmedir. Sıcaklığın 14 derecenin altına düşmesi veya üstüne çıkması ile oluşur. Şekerlenmeyi engelleyip balın ömrünü uzatmak için karanlık ve oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir. Yaz aylarında daha serin bölgelerde saklayınız. Balı buz dolaplarında saklamayın lütfen.

Bal Şekerlenirse Ne Yapmalı:

Şekerlenmiş bal kavanozunu içi sıcak dolu bir kabin içerisine koyun ve biraz bekletin. Su sıcaklığı 40 dereceyi kesinlikle geçmemesine dikkat edin.40 derecenin üstündeki su balda bulunan genotoksik ve setetoksik zehirli maddelerini ortaya çıkarabilir. Buda balın zarar görmesine neden olacaktır. Sıcak su balda oluşan donma yani kristalleşmiş yerleri çözecek ve şekerlenmiş balın eski haline gelmesine yardımcı olacaktır.

Şekersiz doğal bal nasıl anlaşılır:

Süzme bal alırken tahta kaşığı içine bandırın ve havaya çekin. Balı yukarı çeker iken ip gibi uzun şekilde kopmadan duruyorsa bu bal şekersiz bal demektir. Şekerli balı çeker iken kesik kesik damlar.

Şekersiz doğal balı tadından da anlamak mümkündür. Bal boğazınızı yakmıyor ve tadı hafif ise buda şekersiz bal demektir. Şekerli bal boğazda azda olsa bir yakma hissi uyandırıp tadı da size değişik gelecektir.

Doğal balı koklayarak ta anlayabilirsiniz. Doğal balda çiçek veya bitkilerin öz kokuların dışında ağır ilaç kokuları hissedilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Hüseyin Taşkın dedi ki:

  Doğal balı anlamak için bir kahve kaşığına alınan bir bal çakmakla yakmaya kalkıştığında bal kömürleşmezse doğal, kömürleşirse yani yanarsa doğal olmadığı da anlaşılır.

  1. Yonetici dedi ki:

   Hımm ilginç bir bilgi deneyeceğim Hüseyin bey.

 2. Görkem CAN dedi ki:

  Özellikle kestane balı, tadı acı olsa da ilaç niyetine tüketilmesi gereken bir lezzet!

 3. canlı tv dedi ki:

  çok pis canım çekti 😀

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.