Bal Modeli Güneş Şapkası Nasıl İşlenir?

Bu şık yaz şapkasını işlemek için badem rengi ipe, 4,25 mili metre işleme tığına, yün iğnesine ve makasa ihtiyacınız var.

Bal Modeli Güneş Şapkası Nasıl İşlenir?

İşlemeye başlarken sadece 2 tane zincir çekin.

gunes sapkasi

Sıra 1; Tığ tarafından ikinci zincire 6 tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sıra sonunda toplamda 6 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

gunes sapkasi

Sıra 2; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sıra sonunda toplamda 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

gunes sapkasi

Sıra 3; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 1 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde toplamda 6 defa daha işleyin. (Sıra sonunda toplamda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

gunes sapkasi

Sıra 4; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 2 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde toplamda 6 defa daha işleyin. (Sıra sonunda toplamda 24 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

gunes sapkasi

Sıra 5; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 3 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde toplamda 6 defa daha işleyin. (Sıra sonunda toplamda 30 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

gunes sapkasi

Sıra 6; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 4 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde toplamda 6 defa daha işleyin. (Sıra sonunda toplamda 36 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 7; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 5 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde toplamda 6 defa daha işleyin. (Sıra sonunda toplamda 42 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 8; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 6 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde toplamda 6 defa daha işleyin. (Sıra sonunda toplamda 48 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

gunes sapkasi

Sıra 9; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 7 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde toplamda 6 defa daha işleyin. (Sıra sonunda toplamda 54 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 10; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 8 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde toplamda 6 defa daha işleyin. (Sıra sonunda toplamda 60 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 11; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 9 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde toplamda 6 defa daha işleyin. (Sıra sonunda toplamda 66 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

gunes sapkasi

Sıra 12; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 10 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde toplamda 6 defa daha işleyin. (Sıra sonunda toplamda 72 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Daha fazla arttırma yapmak istiyorsanız modeli aynı şekilde arttırarak işlemeye devam edin. İstediğiniz kadar arttırma yaptıktan sonra sıra 13-24’ün modeline devam edin.

gunes sapkasi

Sıra 13-24; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sıra sonunda toplamda 72 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Bundan sonra istediğiniz uzunluğa ulaşana dek tekli kroşe işlemesine devam edin.

gunes sapkasi

Sıra 25; (Sadece ön ilmeklerden işleme yapılacak) Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 1 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. (Sıra sonunda toplamda 108 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 26; (Sadece arka ilmeklerden işleme yapılacak) Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sıra sonunda toplamda 108 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 27; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 2 tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. (Sıra sonunda toplamda 144 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

gunes sapkasi

Sıra 28-29; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sıra sonunda toplamda 144 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 30; İlk zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki 23 zincire birer tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. (Sıra sonunda toplamda 150 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 31-32; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sıra sonunda toplamda 150 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

gunes sapkasi

Sıra 33; İlk zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki 24 zincire birer tekli kroşe işlemesi yapın. Bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. (Sıra sonunda toplamda 156 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 34-36; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sıra sonunda toplamda 156 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sonraki zincire tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın. Eğer işlemeyi kapatmak istemiyorsanız aşağıdaki gibi işlemeye devam edin.

gunes sapkasi

Sıra 37; Tün sırayı ters tekli kroşe işleyerek çevreleyin ve işlemeyi kapatıp işlemenin kenarlarını dikin.

Şimdi şapkanızı çiçekler, tokalar, boncuklar ya da kurdeleler ile süsleyebilirsiniz.

Bal Modeli Güneş Şapkası Nasıl İşlenir?


Leave a Reply