İPUÇLARIM

Bakır Nasıl Temizlenir?

Bakır Nasıl Temizlenir?

Bilhassa aşırı sıcağa bakır tava ile kaplar maruz kaldıkları zaman bükülür ya da eğilirler. Bakır kaplar çok hızlı bir şekilde aşınabildikleri için sert temizleyiciler ya da kazıma aletleri bu bakır kaplar üzerinde kullanılmamalıdır.

Bakır Temizliği

Bakır kap ve kacakları kesinlikle kazımaktan kaçının. Kabın ya da bakır tavaların içinde yemek tutmuş ise hemen tava ya da kabın içine deterjan eklediğiniz sıcak su dökün ve özellikle yiyecekler çözülene dek bu şekilde bekletin. Bundan sonra inatçı olan lekeleri çıkartabilmek için fırça ya da naylon bir sünger ile kabı ya da tavayı fırçalayın ya da süngerleyin.

Bakır kap ve kacakların parlaklığını uzun bir süre koruyabilmek için marketlerde de bulabileceğiniz bakır cilasını kullanabilirsiniz.

Özellikle yaş olan yani kuru olmayan bakırlarda yeşil ve mavi tortu oluşumu çok kolay bir şekilde gerçekleşir. Bakır yüzeylerde meydana gelen bu tortular kesinlikle yiyecekler ile temas etmemelidir. Bunun nedeni ise bu tortuların zehirli olmasıdır.

Bakır yüzeylerde meydana gelen bu yeşil ve mavi tortuları çıkartmak için tuz ve sirke karışımını kullanabilirsiniz. Bunun için temiz tuz ile sirke karışımı hazırlayın ve bu karışımın içerisine temiz bir bezi iyice batırın. Daha sonra bu bez ile bu tortuları tamamen çıkana dek ovun.

Yemeyi bakır bir tencere içinde yapmaya karar verdiyseniz bakır tencerenin içine sirke veya tuz kesinlikle eklemeyin. Eğer yanlışlıkla tuz ya da sirkeyi tencereye ilave ettiyseniz hemen yemeği tencereyi içinden alın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.