Bahar Çiçekli Bahar Şapkası Nasıl İşlenir? (Farklı Ölçülerde Anlatım)

Bu şık şapka işlemesinde 5,5 ve 4,0 mili metrelik işleme tığları ile %100 pamuklu kaliteli ipler kullanılmıştır.

Bu projede ayrıca hem yaprak hem de çiçek işlemelerini de detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

Ayrıca yine farklı ölçülerinde detaylı anlatımlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bahar Çiçekli Bahar Şapkası (Yetişkin)

Adım Adım Anlatım

bahar cicekli sapka

Sıra 1: Büyük bir yüzük yani dair yapın ve yüzüğün içine 12 tane çift kroşe işlemesi yapın ve daha sonra işlemeyi tığ kaydırarak birleştirin.

bahar cicekli sapka

Sıra 2: 2 tane zincir çekin, 1 zincir atlayın, sonraki zincire 2 tane çift kroşe işleyin. Bundan sonra tüm sırayı her bir zincire ikişer tane çift kroşe işleyin. Son 2 tane çift kroşeyi bir önceki sırada atladığınız sıraya işleyin. Daha sonra bir sonraki çift kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (24 tane çift kroşe işlediniz.)

bahar cicekli sapka

Sıra 3: 2 tane zincir çekin, 1 zincir atlayın, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Son 2 tane çift kroşeyi bir önceki sırada atladığınız sıraya işleyin. Sıra sonundaki çift kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (36 tane çift kroşe işlediniz.)

bahar cicekli sapka

Sıra 4: 2 tane zincir çekin, 1 zincir atlayın, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Son 2 tane çift kroşeyi bir önceki sırada atladığınız sıraya işleyin. Sıra sonundaki çift kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (48 tane çift kroşe işlediniz.)

bahar cicekli sapka

Sıra 5: 2 tane zincir çekin, 1 zincir atlayın, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Son 2 tane çift kroşeyi bir önceki sırada atladığınız sıraya işleyin. Sıra sonundaki çift kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (60 tane çift kroşe işlediniz.)

bahar cicekli sapka

Sıra 6: 2 tane zincir çekin, aynı zincire 3 tane çift kroşe işleyin, 3 zincir atlayın, sonraki zincire 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (15 tane kabuk işlediniz.)

bahar cicekli sapka

Sıra 7: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 zincir atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (15 tane kabuk işlediniz.)

bahar cicekli sapka

Sıra 8: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 zincir atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (15 tane kabuk işlediniz.)

Sıra 9: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 zincir atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (15 tane kabuk işlediniz.)

Sıra 10: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 zincir atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (15 tane kabuk işlediniz.)

Sıra 11: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 zincir atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (15 tane kabuk işlediniz.)

Sıra 12: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 zincir atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (15 tane kabuk işlediniz.)

bahar cicekli sapka

Sıra 13: Sınır rengini değiştirin, sonraki 3 zincire 1 tane yarım çift kroşe işleme yapın, kabuk işlemenin içine 1 tane yarım çift kroşe işleme yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın.

Sıra 14: Her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleme yapın.

Sıra 15: Şapkanın arka rengini değiştirin. 2 tane zincir çekin, 1 zincir atlayın, sonraki 9 zincirin her birine 2 tane çift kroşe işleme yapın, onuncu zincire 3 tane çift kroşe işleme yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Son 3 tane çift kroşe işlemesi bir önceki sırada atlanan boşluğa işlenmelidir. Sonra da tığı bir sonraki sırada birleştirilen çift kroşeye kaydırın.

Sıra 16: 2 tane zincir çekin, 1 zincir atlayın, her bir zincire 1 tane çift kroşe işleme yapın. Son çift kroşe işlemesi bir önceki sırada atlanan boşluğa işlenmelidir. Daha sonra da tığı bir sonraki sırada birleştirilen çift kroşeye kaydırın.

Sıra 17: Tüm şapkanın arka ilmeklerinden tığı kaydırın. İşlemeyi kapatın ve gerekirse kalan ipi işlemeye dokuyun.

bahar cicekli sapka

Şimdi isterseniz hepsini isterseniz de hoşunuza giden yaprak ve çiçek modellerini işlemeye geçebilirsiniz.

Bahar Çiçekli Bahar Şapkası (Çocuk)

Bu işlemede de 5,5 ve 4,0 mili metrelik tığlar ve %100 pamuklu kaliteli iplikler kullanılmıştır.

Adım Adım Anlatım

Sıra 1: Büyük bir yüzük yani dair yapın ve yüzüğün içine 12 tane çift kroşe işlemesi yapın ve daha sonra işlemeyi tığ kaydırarak birleştirin.

Sıra 2: 2 zincir çekin, 1 tane zincir atlayın, bir sonraki zincire 2 tane çift kroşe işleyin. Bundan sonra tüm sırayı her bir zincire ikişer tane çift kroşe işleyin. Son 2 tane çift kroşeyi bir önceki sırada atladığınız sıraya işleyin. Daha sonra bir sonraki çift kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (24 tane çift kroşe işlediniz.)

Sıra 3: 2 tane zincir çekin, 1 tane zincir atlayın, bir sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, bir sonraki zincire 2 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Son 2 tane çift kroşeyi bir önceki sırada atladığınız sıraya işleyin. Sıra sonundaki çift kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (36 tane çift kroşe işlediniz.)

Sıra 4: 2 tane zincir çekin, 1 zincir atlayın, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Son 2 tane çift kroşeyi bir önceki sırada atladığınız sıraya işleyin. Sıra sonundaki çift kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (48 tane çift kroşe işlediniz.)

Sıra 5: 2 tane zincir çekin, aynı zincire 3 tane çift kroşe işleyin, 3 zincir atlayın, sonraki zincire 4 tane çift kroşe işleyin ve aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (12 tane kabuk işlemesi yaptınız.)

Sıra 6: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 boşluk atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (12 tane kabuk işlediniz.)

Sıra 7: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 boşluk atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (12 tane kabuk işlediniz.)

Sıra 8: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 boşluk atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (12 tane kabuk işlediniz.)

Sıra 9: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 boşluk atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (12 tane kabuk işlediniz.)

Sıra 10: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 boşluk atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (12 tane kabuk işlediniz.)

Sıra 11: Sonraki zincire tığı kaydırın, 4 tane çift kroşenin ortasına tığı kaydırın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 3 boşluk atlayın, sonraki boşluğa 4 tane çift kroşe işleyin ve bundan sonra aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın. (12 tane kabuk işlediniz.)

Sıra 12: Sınır rengini değiştirin, sonraki 3 zincire 1 tane yarım çift kroşe işleme yapın, kabuk işlemenin içine 1 tane yarım çift kroşe işleme yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda sadece tığı kaydırın.

Sıra 13: 1 zincir çekin, 1 tane zincir atlayın ve bundan sonra daha önce atladığınız her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleme yapın ve tığı kaydırın.

Sıra 14: Şapkanın arka rengini değiştirin. 2 tane zincir çekin, 1 zincir atlayın, sonraki 7 zincirin her birine 2 tane çift kroşe işleme yapın, sekizinci zincire 3 tane çift kroşe işleme yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Son 3 tane çift kroşe işlemesi bir önceki sırada atlanan boşluğa işlenmelidir. Sonra da tığı bir sonraki sırada birleştirilen çift kroşeye kaydırın. (102 tane çift kroşe oldu.)

Sıra 15: Tüm şapkanın arka ilmeklerinden tığı kaydırın. İşlemeyi kapatın ve gerekirse kalan ipi işlemeye dokuyun.

Çiçek Modeli İşlemesi

İstediğiniz renkte ipleri kullanabilirsiniz. Ayrıca çiçek işlemesi için 5,00 mili metrelik tığ kullanabilirsiniz.

Uzun bir kuyruk bırakın ve 18 ya da 24 tane zincir çekin.

1 zincir atlayın, ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleme yapın,  1 zincir çekin, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleme yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Bu işleme size 8 delik ya da 8 boşluk bırakacaktır.

Şimdi işlemeyi diğer tarafa çevirin ve ilk 3 boşluğa 3 tane tekli kroşe işleme yapın ve tığı kaydırın. (Bu size 3 tane yaprak vermiş olmalıdır.)

Sonraki 4 boşluğa 3 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve tığı kaydırın. (Bu size 4 tane yaprak vermiş olmalıdır.)

En son boşluğa da 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe işleyin ve tığı kaydırın. Şimdi kısa olan kuyruğu kapatın.

Uzun kuyruğa iğneyi takın ve gül modeli yaratmak için işlemeyi sarın. İlerledikçe dikmeye devam edin.

En sonunda bir düğümle işlemeyi sağlamlayın ve kuyruğu bağlayın.

Çiçek Modeli İşlemesi (Orta Boy)

İstediğiniz renkte ipleri kullanabilirsiniz. Ayrıca çiçek işlemesi için 5,00 mili metrelik tığ kullanabilirsiniz.

Uzun bir kuyruk bırakın ve 25 tane zincir çekin.

1 zincir atlayın, ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleme yapın,  1 zincir çekin, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleme yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Bu işleme size 8 delik ya da 8 boşluk bırakacaktır.

İşlemeyi diğer tarafa çevirin ve ilk üç boşluğa üç tane tekli kroşe işleme yapın ve tığı kaydırın. (Bu size 3 tane yaprak vermiş olmalıdır.)

Sonraki 4 boşluğa 4 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve tığı kaydırın. (Bu size 4 tane yaprak vermiş olmalıdır.)

Sonraki 4 boşluğa 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve tığı kaydırın. (Bu size 4 tane daha yaprak vermiş olmalıdır.)

En son boşluğa da 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe işleyin ve tığı kaydırın. Şimdi kısa olan kuyruğu kapatın.

Daha sonra ana çiçek modelinde olduğu gibi işlemeyi çiçek haline getirin.

Bahar Modeli İşlemesi

İstediğiniz türde bir iplik ve 4,00 mili metrelik işleme tığı ve iğneye ihtiyacınız var.

 Küçük Boy Alt Yaprak İşlemesi

Toplamda 6 tane zincir çekin, işlemeyi çevirin ve tüm sırayı tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

İşlemeyi diğer tarafa çevirin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin ve aynı zincire tığı kaydırın.

Yukarıya 2 tane zincir çekin ve aynı zincire tığı kaydırın.

Diğer tarafı işlerken de tığı kaydırın, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin.

Yaprağın ana merkezine tığı kaydırın ve işlemeyi kapatın. İsterseniz düğüm atabilirsiniz.

Büyük Boy Alt Yaprak İşlemesi

Toplamda 9 tane zincir çekin, işlemeyi çevirin ve tüm sırayı tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

İşlemeyi diğer tarafa çevirin, 1 tane çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin, 1 tane çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin ve tığı kaydırın.

Yukarıya 2 tane zincir çekin ve aynı zincire tığı kaydırın.

Diğer tarafı işlerken tığı kaydırın, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin ve 1 tane çift kroşe işleyin.

Yaprağın ana merkezine tığı kaydırın ve işlemeyi kapatın. İsterseniz düğüm atabilirsiniz.

Küçük Yuvarlak Yaprak

Toplamda 6 tane zincir çekin, işlemeyi çevirin ve tüm sırayı tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

İşlemeyi diğer tarafa çevirin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin.

Yukarıya doğru sadece 1 tane zincir çekin.

Diğer tarafı işlerken tığı kaydırın, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin.

Yaprağın ana merkezine tığı kaydırın ve işlemeyi kapatın. İsterseniz düğüm atabilirsiniz.

Orta Boy Yuvarlak Yaprak

Toplamda 9 tane zincir çekin, işlemeyi çevirin ve tüm sırayı tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

İşlemeyi diğer tarafa çevirin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin ve 1 tane daha tekli kroşe işleyin.

Yukarıya doğru sadece 1 tane zincir çekin.

Diğer tarafı işlerken tığı kaydırın, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin ve 1 tane daha tekli kroşe işleyin.

Yaprağın ana merkezine tığı kaydırın ve işlemeyi kapatın. İsterseniz düğüm atabilirsiniz.

Büyük Boy Yuvarlak Yaprak

Toplamda 11 tane zincir çekin, işlemeyi çevirin ve tüm sırayı tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

İşlemeyi diğer tarafa çevirin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane yarım kroşe işleyin, 1 tane yarım kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin.

Yukarıya doğru sadece 1 tane zincir çekin.

Diğer tarafı işlerken tığı kaydırın, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane çift kroşe işleyin, 1 tane çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin ve 1 tane daha tekli kroşe işleyin.

Yaprağın ana merkezine tığı kaydırın ve işlemeyi kapatın. İsterseniz düğüm atabilirsiniz.

Orta Boy Elmas Yaprak Modeli

Toplamda 9 tane zincir çekin, işlemeyi çevirin ve tüm sırayı tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin, 2 tane yarım kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin.

Yukarıya doğru 1 tane zincir çekin ve aynı yere tığı kaydırın.

1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin, 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin.

Yaprağın ana merkezine tığı kaydırın ve işlemeyi kapatın. İsterseniz düğüm atabilirsiniz.

Küçük Boy İnişli Çıkışlı Yaprak Modeli

Toplamda 7 tane zincir çekin, işlemeyi çevirin ve tüm sırayı tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Tığı kaydırın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin 1 tane yarım çift kroşe işleyin ve 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire tığı kaydırın yine sonraki zincire tığı kaydırın, sonraki zincirin içine 1 tane yarım çift kroşe işleyin 1 tane çift kroşe işleyin 1 tane yarım çift kroşe işleyin ve yine 1 tane yarım çift kroşe işleyin.

Yukarıya doğru 1 tane zincir çekin.

Diğer tarafı işlerken tığı kaydırın aynı zincirin içine 1 tane yarım çift kroşe işleyin 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire tığı kaydırın yine sonraki zincire tığı kaydırın, sonraki zincirin içine 1 tane yarım çift kroşe işleyin 1 tane çift kroşe işleyin 1 tane yarım çift kroşe işleyin ve sonraki zincire de 1 tane yarım çift kroşe işleyin.

Şimdi her zaman olduğu gibi yaprağın ana merkezine tığı kaydırın ve işlemeyi kapatın. İsterseniz düğüm atabilirsiniz.

Orta Boy İnişli Çıkışlı Yaprak Modeli

Toplamda 10 tane zincir çekin, işlemeyi çevirin ve tüm sırayı tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Tığı kaydırın aynı zincire 1 tane yarım çift kroşe işleyin 1 tane çift kroşe işleyin 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin 1 tane çift kroşe işleyin 1 tane yarım çift kroşe işleyin,1 tane yarım çift kroşe işleyin 1 tane çift kroşe işleyin 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin 1 tane çift kroşe işleyin 1 tane yarım çift kroşe işleyin, aynı zincire 1 tane tekli kroşe işleyin 1 tane çift kroşe işleyin 1 tane tekli kroşe işleyin ve tığı kaydırın.

Yukarıya doğru 1 tane zincir çekin.

Diğer tarafı işlerken tığı kaydırın, aynı zincire 1 tane tekli kroşe işleyin 1 tane çift kroşe işleyin 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 2 zincirde tığı kaydırın, 1 tane yarım çift kroşe işleyin 1 tane çift kroşe işleyin 1 tane yarım çift kroşe işleyin, sonraki 2 zincirde tığı kaydırın, 1 tane yarım çift kroşe işleyin 1 tane çift kroşe işleyin 1 tane yarım çift kroşe işleyin ve tığı bir sonraki zincire kaydırın.

Yaprağın ana merkezine tığı kaydırın ve işlemeyi kapatın. İsterseniz düğüm atabilirsiniz.

Büyük Alacalı Yaprak Modeli

Bu işlemede 4,00 mili metrelik tığ kullanmaya özen gösterin.

Açık renk iplikle başlayın ve 9 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirip ve tüm sırayı tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

İpin rengini değiştirin, eski ipi işlemeye bağlayın yani yeni rengin başlangıcına ve 1 tane çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin, 1 tane çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin ve 3 tane tekli kroşeyi sırası ile sonraki 3 zincire işleyin.

Yaprağın üst kısmına 3 tane zincir çekin, tığı kaydırın ve 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin, 1 tane çift kroşe işleyin, tığı kaydırın ve açık renkli iple devam edin ve tığı açık renkli ip ile kaydırın.

Tüm işlemenin çevresini işleyin, ön ilmekten ilk tığı kaydırma ile son ilmekten 1 tekli kroşe işleme arasında arttırma yapın.

Üst tarafa 3 zincir çekeceğiniz zaman 1 tane tekli kroşe, 1 zincir çekin ve 1 tane daha tekli kroşe işleme yapıp diğer tarafta da yine 1 tane tekli kroşe arttırma yapın.

Bahar Çiçekli Bahar Şapkası Nasıl İşlenir?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.