Bahar Botu Nasıl İşlenir?

Bu botu işlemek için 245 metrelik 1 tane kahverengi ve 2 tane de portakal rengi ipe, normal dikiş ipliğine, 4 mili metrelik işleme tığına, makasa ve dikiş iğnesine ihtiyacınız var.

Bahar Botu Nasıl İşlenir?

Taban İşlemesi; Bu işlemeden 4 tane işlemeniz gerekiyor.

İşlemeye kahverengi ip ile başlayın ve 20 tane zincir çekin.

Sıra 1; Önce 3 tane zincir çekin, tığ tarafından dördüncü zincire 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 18 tane zincirin içerisine birer tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 7 tane çift kroşe işlemesi yapın, diğer taraftaki 18 tane zincirin içerisine birer tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 3 tane çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. (Şu anda 50 tane zincir oldu)

Sıra 2; (İşlemeyi çevresel olarak sürdürün) 3 tane zincir çekin, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe arttırma yapın, sonraki 16 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe arttırma yapın x5, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe arttırma yapın, sonraki 16 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, aynı zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. (Şu anda 62 tane zincir oldu)

Sıra 3; İlk önce 3 tane zincir çekin, 1 tane çift kroşe arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe arttırma yapın, sonraki 3 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 12 zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 5 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, (1 tane çift kroşe arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) x3, 1 tane çift kroşe arttırma yapın x2, (1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe arttırma yapın) x3, sonraki 5 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 12 zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 3 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe arttırma yapın x2, 3 zincir yerine geçmesi için 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. (Şu anda 76 tane zincir oldu)

Sıra 4; İlk önce 3 tane zincir çekin, (1 tane çift kroşe arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) x2, sonraki zincirin içerisine 4 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincirin içerisine 15 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincirin içerisine 4 tane çift kroşe işlemesi yapın, (1 tane çift kroşe arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) x4, sonraki zincirin içerisine 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, (1 tane çift kroşe arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) x4, sonraki zincirin içerisine 4 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincirin içerisine 15 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincirin içerisine 4 tane çift kroşe işlemesi yapın, (1 tane çift kroşe arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) x2, sonraki zincirin içerisine 3 tane çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. (Şu anda 88 tane zincir oldu)

Şimdi 2 taban işlemeyi üst üste koyun ve birleştirin.

Her iki taban kısmını da ters olarak birbirleri üzerine koyun. (Düz taraf dışarı bakacak şekilde) Kenarları teyelleyin ve taban kısımlarını ister işleyerek isterseniz de iğne ve iplik ile birleştirin.

Bot Kısmı İşlemesi

Sıra 1; Portakal rengi ip ile 1 tane zincir çekin, daha sonra 85 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin ve işlemeyi tığ kaydırma yöntemi ile birleştirin. (Şu anda 86 tane zincir oldu)

Sıra 2; Kahverengi ip ile 1 tane zincir çekin, daha sonra 38 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte x5, daha sonra 38 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi tığ kaydırma yöntemi ile birleştirin. (Şu anda 81 tane zincir oldu)

Bu noktadan sonra ana renk ile yani portakal rengi ile işlemeye devam edin.

Sıra 3; Önce 1 tane zincir çekin, 30 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte x5, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 30 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin ve işlemeyi tığ kaydırma yöntemi ile birleştirin. (Şu anda 76 tane zincir oldu)

Sıra 4; Önce 1 tane zincir çekin, 27 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte x5, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 27 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin ve işlemeyi tığ kaydırma yöntemi ile birleştirin. (Şu anda 69 tane zincir oldu)

Sıra 5; Önce 1 tane zincir çekin, 24 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte x5, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 24 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin ve işlemeyi tığ kaydırma yöntemi ile birleştirin. (Şu anda 64 tane zincir oldu)

Sıra 6; Önce 1 tane zincir çekin, 22 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte x5, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 22 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin ve işlemeyi tığ kaydırma yöntemi ile birleştirin. (Şu anda 59 tane zincir oldu)

Sıra 7; Önce 1 tane zincir çekin, 18 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte x5, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 18 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin ve işlemeyi tığ kaydırma yöntemi ile birleştirin. (Şu anda 54 tane zincir oldu)

Sıra 8; Önce 1 tane zincir çekin, 15 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte x5, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 15 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin ve işlemeyi tığ kaydırma yöntemi ile birleştirin. (Şu anda 49 tane zincir oldu)

Sıra 9; Önce 1 tane zincir çekin,12 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 6 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte x5, 6 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 12 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin ve işlemeyi tığ kaydırma yöntemi ile birleştirin. (Şu anda 12 tane zincir oldu)

Sıra 10; Önce 1 tane zincir çekin,15 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 4 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte x5, 4 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 15 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin ve işlemeyi tığ kaydırma yöntemi ile birleştirin. (Şu anda 41 tane zincir oldu)

Sıra 11; Önce 1 tane zincir çekin,18 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 18 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi tığ kaydırma yöntemi ile birleştirin. (Şu anda 41 tane zincir oldu)

Aşağıdaki 4 dizayndan biri ya da hepsini kullanarak botun yüksekliğini işlemeye başlayın.

Unutmayın aynı dizayn sırasını kullanarak diğer botu da işleme yapmanız lazım. Bu yüzden dizayn sırasını mutlaka bir kenara not alın.

Dizayn 1

Sıra 1; İşlemeyi ters tarafa çevirin, 2 tane zincir çekin daha sonra her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyerek toplamda 41 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. (Şu anda 41 tane zincir oldu)

Sıra 2; İşlemeyi düz tarafa doğru çevirin ve 1 tane zincir çekin ve sonra 41 tane tekli kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. (Şu anda 41 tane zincir oldu)

Dizayn 2

Sıra 1; İşlemeyi düz tarafa doğru çevirin ve 1 tane zincir çekin ve sonra 41 tane tekli kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi tığı kaydırarak birleştirin.

Sıra 2; İşlemeyi ters tarafa çevirin, 1 tane zincir çekin daha sonra 41 tane tekli kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. (Şu anda 41 tane zincir oldu)

Sıra 3; Aynı şekilde işlemeyi ters tarafa çevirin, 1 tane zincir çekin daha sonra 41 tane tekli kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi tığı kaydırarak birleştirin.

Dizayn 3

Sıra 1; İşlemeyi ters tarafa çevirin, 1 tane zincir çekin daha sonra 41 tane tekli kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi tığı kaydırarak birleştirin.

Sıra 2; İşlemeyi ters tarafa çevirin, 2 tane zincir çekin daha sonra her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyerek toplamda 41 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. (Şu anda 41 tane zincir oldu)

Dizayn 4

Sıra 1; İşlemeyi düz tarafa çevirin, 1 tane zincir çekin daha sonra her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyerek toplamda 41 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. (Şu anda 41 tane zincir oldu)

Sıra 2; İşlemeyi ters tarafa çevirin, 2 tane zincir çekin daha sonra her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyerek toplamda 41 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. (Şu anda 41 tane zincir oldu)

Sıra 3; İşlemeyi ters tarafa çevirin, 2 tane zincir çekin daha sonra her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyerek toplamda 41 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. (Şu anda 41 tane zincir oldu)

Botun son 2 sırasını kahverengi ip ile işleyin.

Sıra 2; İşlemeyi düz tarafa çevirin, 1 tane zincir çekin daha sonra 41 tane çift kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi tığı kaydırarak birleştirin.

Sıra 2; İşlemeyi düz tarafa çevirin, üçüncü çift kroşeye 7 tane çift kroşe işlemesi yapın, üçüncü zincire tığı kaydırın x7. Daha sonra işlemeyi birleştirin ve kenar kısımları dikin.

Kemer İşleme

İsterseniz 1 tane büyük, isterseniz de 2 tane küçük ve 2 tane büyük kemer işlemesi hazırlayabilirsiniz.

Uzun Kemer

Portakal rengi ip ile istediğiniz uzunlukta zincir çekin. Unutmayın zincir botun çevresinden ikiye katlanacak.

Dördüncü zincirden başlayın ve her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sırayı tamamladığınızda çevre işlemeyi tekli kroşe ve kahverengi ip ile yapın.

Kısa Kemer (2 tane işleyin); İşlemeye 23 tane zincir çekerek başlayın.

Sıra 1; Portakal rengi ip ile ve düz taraf size bakacak şekilde üçüncü zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, daha sonra 20 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 2-3; Portakal rengi ip ile ve ters taraf size bakacak şekilde 2 tane zincir çekin daha sonra 20 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 4; Kahverengi ip ile ve düz taraf size bakacak şekilde 1 tane zincir çekin daha sonra 19 tane tekli kroşe işlemesi yapın, yirminci zincire 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın, (köşe).

Kısa taraf ile işleme; 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Diğer uzun taraf işleme; Köşeye 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonra sırasıyla 20 tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Sıra 5; Kahverengi ip ile ve düz taraf size bakacak şekilde sadece arka ilmeklere 21 tane tekli kroşe işlemesi yapın, işlemeyi diğer tarafa çevirin, bir önceki sıradaki 2 zincirin içerisine 7 tane tekli kroşe işlemesi yapın, işlemeyi diğer tarafa çevirin, sadece arka ilmeklere 21 tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Uzun Kemer İşlemesi; Bu işlemeden 2 tane işleyin ve işlemeye 26 tane zincir çekerek başlayın.

Sıra 1; Portakal rengi ip ile ve düz taraf size bakacak şekilde üçüncü zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın daha sonra 23 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 2-3; Portakal rengi ip ile ve ters taraf size bakacak şekilde 2 tane zincir çekin daha sonra 23 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 4; Kahverengi ip ile ve düz taraf size bakacak şekilde 1 tane zincir çekin, uzun taraftan işlemeye devam edin, 33 tane tekli kroşe işlemesi yapın, yirminci zincire 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın (köşe), kısa taraftan işlemeye devam edin, 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, diğer taraftan işlemeye devam edin, köşeye 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve 23 tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Sıra 5; Kahverengi ip ile ve düz taraf size bakacak şekilde sadece arka ilmeklere 24 tane tekli kroşe işlemesi yapın, işlemeyi diğer tarafa çevirin, bir önceki sıradaki 2 zincirin içerisine 7 tane tekli kroşe işlemesi yapın, işlemeyi diğer tarafa çevirin, sadece arka ilmeklere 24 tane tekli kroşe işlemesi yapın.

bahar-botu-2 bahar-botu-3 bahar-botu-4 bahar-botu-5 bahar-botu-6 bahar-botu-7 bahar-botu-8 bahar-botu-9 bahar-botu-10

Bahar Botu Nasıl İşlenir? Bölüm 1

Bahar Botu Nasıl İşlenir? Bölüm 2

Bahar Botu Nasıl İşlenir? Bölüm 3

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.