B1, B2 Ve B3 Vitaminleri Nerede Bulunur, Ne İşe Yarar, Eksikliğinde Ne Olur?

B1, B2 Ve B3 Vitaminleri Nerede Bulunur, Ne İşe Yarar, Eksikliğinde Ne Olur?

B1 vitaminine Thiamine, B2 vitaminine Riboflavin ve B3 vitaminine de Niacin adı verilir.

B1 (Thiamine) Vitamini Ne İşe Yarar?

Bu vitamin karbonhidratlardan enerjinin üretilmesi, beyin fonksiyonları ve sindirim sistemimiz için çok gereklidir. Ayrıca vücudun proteinleri doğru bir şekilde kullanabilmesi için de şarttır.

B1 (Thiamine) Vitamini Nerede Bulunur?
Bu vitamin mısır, yulaf, esmer pirinç, ceviz, fındık, badem, pancar, fasulye, Brüksel lahanası, bamya, ıspanak,börülce, karaciğer, buğday ve baklagillerde bolca bulunur.

B1 (Thiamine) Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?
Bu vitaminin eksikliğinde kas güçsüzlüğü, kaslarda hassasiyet, çabuk sinirlenme, konsantrasyon güçlüğü, hafıza zayıflaması, kabızlık, ayaklarda karıncalanma, mide ağrıları ve çarpıntı görülür.

B2 (Riboflavin) Vitamini Ne İşe Yarar?
Vücuttaki asit oranını düşürmesinin yanı sıra, hem cilt sağlığı, hem tırnak, saç ve özler için önemli olan bir vitamindir. Ayrıca protein, karbonhidrat ve yağlardan enerji üretimi için de gerekli bir vitamindir.

B2 (Riboflavin) Vitamini Nerede Bulunur?
Tüm yeşil sebzelerde, kahvaltı gevreklerinde, bademde, elenmemiş olan undan yapılmış ekmeklerde, mantar, karaciğer, böbrek, süt ve süt ürünlerinde bulunur.

B2 (Riboflavin) Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?
Bulanık ve parlak ışıklara karşı hassasiyetin yanı sıra, gözlerde yanma, katarakt, yağlı ya da mat saçlar, çabuk kırılan tırnaklar, cilt sorunları ve dudak çatlamaları hep bu vitaminin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

B3 (Niacin) Vitamini Ne İşe Yarar?
Bu vitamin bilhassa sindirim sisteminde etkilidir. Ayrıca enerji üretimi, cilt sağlığı, beyin fonksiyonları, kan şekerinin dengelenmesi ve kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır.

B3 (Niacin) Vitamini Nerede Bulunur?
Esmer makarna, bira mayası, esmer pirinç, ceviz, fındık, badem, fıstık, fıstık yağı, mantar, baklagiller, kahvaltılık gevrekler, ekmek, tavuk, balık, hindi, böbrek ve karaciğerde bulunur.

B3 (Niacin) Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?
Bu vitaminin eksikliğinde kişilerde bilhassa enerji azlığı, uyku problemleri, ishal, gerginlik, bellek zayıflığı, baş ağrısı, anksiyete, egzama, cilt problemleri, sivilce, dişeti kanamaları ya da dişeti hassasiyeti ve çok çabuk bir şekilde kızma durumları kişilerde görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder