İPUÇLARIM

Ayran Lekesi Nasıl Çıkar?

Ayran Lekesi Nasıl Çıkar?

Yoğurttan elde edilerek yapılan ayran çok masum bir leke olarak görülmektedir. Ancak döküldüğü yerde gerekli önlemler alınmadığı takdirde kalıcı lekelenmeler yapmaktadır. Ayran lekesi sanıldığı kadar masum bir leke değildir. Döküldüğü bölgeye hızlı bir şekilde gerekli müdahalenin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde ayran lekesi derinlere işleyerek dana sonra göze hitap etmeyen lekeler bırakacaktır. Ayran lekesini tam olarak çıkarabilmek için önce lekenin kurumasını beklemekte fayda vardır. Leke kurumadan yapılan temizlik genel olarak lekenin kendisini kuruduktan sonra tekrar etmesini sağlayabilir.

Ayran Lekesini Çıkarma Yöntemleri:

Ayran lekesini çıkarabilmek için lekenin tam olarak kurumasını bekleyin. Leke kuruduktan sonra temiz bir fırça yardımı ile oluşan tortuların temizlenmesi gerekmektedir. Sonrasında tamamen fırçalanan bölge genel olarak temiz ılık ve sabunlu bir bez yardımı ile iyice silinmelidir. Daha sonrasında ayran ve yoğurt lekesinin tamamen geçtiğini görebilirsiniz. Ancak kurumadan ya da tortularından ayrılıp fırçalanmayan leke su ile birlikte daha hızlı bir şekilde daha geniş bir alana yayılacaktır. Bu bakımda mutlaka fırçalanmalıdır. Ancak her türlü önleme rağmen bazen ayran lekeleri oldukça inatçı olabiliyor. Bu durumda ayran lekeleri benzin yardımı ile kolayca çıkabilir. Benzin ile silinen ayran lekesi anında çıkacaktır.Benzin kullanımda mutlaka dikkatli yaklaşın! Yanıcı özelliği olan benzinin yakınlarında ateş kullanımından kaçının.

Ayran lekesinden kurtulduğumuza göre, bol köpüklü ayran yapma püf noktalarına buradaki konumuza bakarak nefis bir ayran hazırlayabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.