Ayakkabı Genişletme: Sıkan Ayakkabılar

Yeni alınan ayakkabılarda, ayakkabı genişletme sorunu her zaman görünebilir. Yeni ayakkabı nasıl genişletir diye merek etmeyin size birkaç önerimiz var. Ayağı sıkan ayakkabılar, ayak derisinde su toplanmasına neden olup büyük bir acı verirler. Bu tür sorunlar ile karşılaşmak için ayak yapınıza uygun ayakkabı seçmelisiniz. Ya da vuran ayakkabılar için çözüm yolları bulmalısınız. İşte çözüm yolları.

Ayakkabı nasıl genişletilir?

Önü açık ayakkabı genişletme: Ayakkabınızın ön kısmı açık olan türden bir ayakkabı ise o zaman ilk önce temiz orta boy bir havluyu alın ve sonra temiz suyun içerisine daldırın ve ıslatmış olduğunuz havlu ile ayakkabınızın ilk önce en ön kısmını silin. Ayakkabınızın ön kısmını sildikten sonra havluyu biraz daha ıslatın ve tüm havluyu ayakkabınızın iç kısmından geçirin ve ayakkabınızın açık olan ucundan havlunun diğer tarafını iyice çekin. Ayakkabınızın iç kısmına havlunun tamamen oturduğundan emin olun.

Daha sonra ayakkabınızın arka kısmını iki parmak ucunuz ile kavrayıp keratanın geçtiği yerden parmaklarınız ile öne doğru iyice bastırın ve yapmış olduğunuz bu hareketi 10 ila 15 defa tekrar edin. Bu işlemlerin ardına havlu hala ayakkabının içerisindeyken ayakkabıyı bir köşeye koyun ve 1 gün boyunca havlu ile birlikte bu şekilde dinlenmesine izin verin.

Önü kapalı ayakkabı genişletme: İlk önce ayakkabının ucuna yuvarlak yüz temizleme pamuğundan 1 adet yerleştirin. Daha sonra yine önü kapalı olan kısma birkaç parça temiz kâğıt yerleştirin. Bu sayede ayakkabının ön tarafının şeklini korumuş olacaksınız. Daha sonra tekrar orta boy temiz bir havlu alın ve bu havluyu biraz nemlendirdikten sonra ayakkabının ön tarafına doğru iterek sıkıştırın. Bu şekilde ayakkabınızı 1 gün boyunca bir kenarda dinlendirmeye bırakın.

Daha bitmedi!

Sıkan ayakkabılar nasıl genişler?

  • Dar gelen ayakkabınızın içini sirkeyle ıslattığınız gazete kâğıdı ile iyice doldurun. Bir gece bu şekilde bekletiniz. Sabah giydiğinizde ayakkabın genişlediğini hissedeceksiniz.
  • Başka bir yöntem ise: Bez parçasını alkol ya da sirke ile iyice ıslatıp ayakkabın ucuna doğru doldurun. En az 10 saat kadar bu şekilde bekletiniz.
  • Sıcak havada ayakkabın genişlemesine yardımcı olacaktır. Yeni ayakkabıyı giymeden önce sıcak buhara tutun ya da saç kurutma makinesi ile sıcak hava üfletiniz.
  • Ayakkabılarınız ayağınızı sıkıyorsa, bir bardak saf alkolü ayakkabınızın içine dökün. İyice derisine yedirin ve giyin. Derisi ayağınıza göre açılacaktır.
  • Dar gelen ayakkabının iç astarları ispirto ile ıslatınız. Bir gün boyunca bu şekilde kalıp tüm derinin ispirtoyu çekmesi beklenir. İyice yumuşayan ayakkabınızı giydikten 4-5 saat sonra iyice ayağınızın şeklini alarak genişlediğini fark edeceksiniz.
  • Ayakkabı satıcılarında veya tamircilerinden dar ayakkabı kalıbından bir numara büyük kalıp alıp içine zorla yerleştirilir. Bir iki gün sonra ayakkabı kalıbı çıkarıldığında farkı göreceksiniz.
  • Temiz bir poşete su doldurup ağzını sıkıca bağlayın. Su dolu poşeti ayakkabının içine yerleştirin. Ayakkabıları da buzdolabının dondurucu bölümüne koyup 1 gece bekletin. Ayakkabının içinde donan su ayakkabının açılmasını sağlayacaktır. Bu yöntem burnu açık ayakkabılarda da oldukça etkili olacaktır. Boydan değil ama yanlarından sıkan, parmaklarınızı acıtan ayakkabılar dondurucuda bu şekilde bekletildiğinde kolay açılır.

dar ayakkabı genişletme, vuran ayakkabıyı genişletme

Ayakkabı genişletme: Ayakkabıyı akşam alın!

Ayakkabı almaya olabildiğince geç gitmeye özen gösterin. Akşam seçilen bir ayakkabı size daha uygun olacaktır. Çünkü gün boyu vücudunuzu taşıyan ayaklar akşam olduğunda neyin daha iyi geldiğini hissetmenizi sağlayacaktır. Yorgun olduğunuz zaman alırsanız en rahat ayakkabıyı seçmiş olursunuz. Bunun yanı sıra ayaklarınız sabahları daha küçük olur, akşama doğru büyümeye başlar. Gözle görülmez ama ayakkabı alırken bunu hissedebilirsiniz. Sabah aldığınız bir ayakkabı ayağınıza tam olurken akşama sıkmaya başlayacaktır. Ayakkabı seçimi yaparken nelere dikkat etmemizi anlatan konumuzuda incelemeniz gerekir.

42 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.