İPUÇLARIM

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Günümüzde en sık görülen sağlık problemlerinden biri olan ayak mantarı, tedavi edildiğinde bile kolayca tekrarlayabilen bir cilt problemi. Özellikle uzun saatler boyunca ayakkabının içinde kalan ayaklarda, sentetik çorapların ve nemin de etkisiyle oluşan ayak mantarlarından kaçınmak dikkat edildiği takdirde oldukça kolay. Ayak mantarını bitkisel yöntemlerle de temizlemek mümkündür.Bitkisel tedavi yöntemleri için buradaki konumuza bakınız.

Havlu ve el ayak temizliği;

Öncelikle ayak mantarının bulaşıcı olduğunu bilmek gerekiyor. Aile üyelerinizde, arkadaşlarınızda veya yakınlarınızda mantar varsa, onlarla aynı ayakkabıları ve çorapları kullanmaktan kaçınmanız önemli. Tinea Enfeksiyonları adı verilen bu mantar enfeksiyonlarından korunmak için havlu temizliğine de dikkat edilmeli. Spor salonları, havuzlar gibi toplu alanlarda kendi havlunuzu kullanmaya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor, bu yerlerde duşu kullanırken de dikkat etmelisiniz. Ergenlik sonrasında sık görülen bu enfeksiyonlar nemli ve ılık bölgelerde kolayca yetiştiği için nemli zeminlerle temastan kaçınmalı ve ayaklarınızı her zaman kuru ve bakımlı tutmaya da özen göstermelisiniz.
Mantar üredikten sonra, yanlış kesilen ayak tırnakları nedeniyle gelişebilir. Bu yüzden tırnakları fazla kısa kesmemeye dikkat etmek, tırnakların parmak etlerine batmadığından emin olmak da gerekiyor.

Yine de Mantar Enfeksiyonu geliştirdiyseniz ne yapmalısınız?

İlk olarak bir uzman doktora danışmanız en verimli çözüm olacaktır. Kullanacağınız bir antifungal ilaçla ayak mantarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ancak ilaçlarınızı doktorunuz tavsiye ettiği şekilde ve düzenli kullanmanız gerekmektedir. Ayak mantarı sıklıkla tekrarlayabilen bir rahatsızlık olduğu için tedavinizin ardından da bakımınıza ve hijyeninize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, karbonat da ayak mantarı için tavsiye edilen bir çözümdür. Fazla miktarda ılık suyun içinde beklettiğiniz karbonatta (yaklaşık bir kaşık) ayaklarınızı yaklaşık bir hafta, günde on beşer dakika bekletin. Sonrasında ayaklarınızı nemli kalmamasına özen göstererek kurulayın.

Başka hastalıklarınız varsa risk taşıyabilirsiniz;

Diyabet, halk arasındaki yaygın adıyla şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve mikroorganizmalara açık hale gelmenize neden olur. Aynı şekilde uzun süre antibiyotik kullanmış veya bağışıklık sisteminizin zayıflamasına yol açacak durumlara maruz kaldıysanız ayak mantarlarına karşı ayrıca dikkatli olmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.