Antep Fıstığı Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Antep Fıstığı Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Bildiğiniz üzere Antep fıstığı oldukça pahalı olmasına rağmen hem en sevilen hem de en çok tüketilen kuruyemiş çeşitlerden biridir.

Bu lezzetli kuruyemiş uygun koşullar sağlanarak saklandığı zaman hem lezzetini hem de besin öğelerini çok uzun bir süre boyunca koruyacaktır.

Antep Fıstığı Nasıl Muhafaza Edilir?

Antep fıstığı sadece yağ değil protein açısından da oldukça zengin bir kuruyemiştir.
Antep fıstığının içerisinde yaklaşık olarak %50 oranında yağ ile yine yaklaşık olarak %20 oranında protein bulunmaktadır.

Bunların dışında taze Antep fıstığının %40’ı kuru ve kırmızı kabuklu olan Antep fıstığının ise yaklaşık olarak %4’ü sudan meydana gelir.

Dalından koparılmış olan taze Antep fıstıklarının çok uzun süre boyunca ve sağlıklı olarak muhafaza edilmesi mümkün değildir.

Oda sıcaklığında muhafaza edilen Antep fıstığı hava ile etkileşime gireceğinden dolayı oksitlenerek kabuğu da kararır.

Bu yüzden de taze Antep fıstığı genelde buzdolabında saklanır ve mutlaka en fazla 15 gün içerisinde tüketilmesi gerekir.

Antep fıstığının çok uzun bir süre boyunca ve sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilmesi için taze Antep fıstığının güneşte kurutulması şarttır.

Antep fıstığının kurutulduktan sonra lezzeti ile besin değerini yaklaşık olarak 1 yıl boyunca korur ve bu 1 yıl süresi içerisinde de sağlıklı bir şekilde tüketilebilir.

Antep fıstığını uzun süreli ve sağlıklı bir şekilde saklamak için saklama ortamının hem hava sıcaklığının hem de neminin her yerinde eşit miktarlarda olması gereklidir. Bu sayede Antep fıstıkları bozulmadan uzunca bir süre boyunca saklanabilir.

0 ila 10 derece arasında bulunan sıcaklığa sahip ve aynı zamanda da nem seviyesi de düşük olan depolarda Antep fıstığı muhafaza edilmeli aksi taktirde Antep fıstığı çok hızlı bir şekilde bozulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder