İPUÇLARIM

Angora Nasıl Temizlenir?

Angora Nasıl Temizlenir?

Angora demek keçi tüyü ve tavşan kürkünden yapılan bir yün demektir. Çok daha az bir şekilde tüy döken angoralar aslında içerisinde naylon eklenmiş olan angoralardır.

Angoraları sabun tozu ya da yün yıkama sabunu ile ve mutlaka ılık su ile yıkayın. Angora kıyafetinizi ılık suyun altında hafifçe ovalayın ve kıyafetin suyun dışında başka bir yüzeye sürtünmesine izin vermeyin. Suyun altında tuttuğunuz angora giysileri sıkmamaya dikkat edin. Suyun ağırlığı giysi üzerinde aşırı gerilmeye neden olacaktır.

Bu tür kıyafetlerinizi mümkünse küvette ya da lavaboda yıkamaya özen gösterin. Bu sayede istediğiniz zaman küvet ya da lavabonun tıkacını çıkartıp giysiyi yıpratmadan pis suyu boşaltım yerine yeni su alabilirsiniz. Giyside bulunan suyu gidermek için de giysiyi sıkmayın sadece giysinin üzerine bastırın.

Durulama sonrasında giysiyi temiz ve büyük bir havlunun üzerine koyun ve havluyu köşe kısımlarından katlayıp giysi katlarını sarın.

Daha sonra kıyafeti temiz ve güneş görmeyen bir beton ya da çimenliğin üzerine temiz gazete kâğıtlarını serin ve giysiyi kurumaya bırakın. Giysinin ön yüzü kuruduktan sonra giysiyi diğer tarafa çevirin ve kurutmaya bırakın. Giysi iyice kuruduktan sonra giysiyi hafifçe çırpın ve tüylerini kabartın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.