Ampul temizliği nasıl yapılmalıdır

Ampul temizliği nasıl yapılmalıdır

Genelde mutfaktaki ampuller yemek kokusu ve yağı yüzünden çabuk kirlenirler. Ampul temizliğine başlamadan önce soğuk olduğundan emin olunuz. Ampulü sökmek için sandalye yerine merdiven tarzı sağlam araçlar kullanınız.

 

Lekelenmiş ampulleri temizlemenin en pratik yolu: Yağlanmış lekeli ampulü temizlenin en iyi yolu alkol ile silmektir. Bir kabın içerisine eşit ölçülerde su ve alkol ekleyip ampulü fazla bastırmadan nazikçe siliniz. Kuru yumuşak bir bezle ile iyice kuruttuktan sonra yerine takabilirsiniz. Kuruyan ampulü asmadan önce üzerine az miktar parfüm sıkarsanız, ısındığında odanızda çok hoş bir kokuda salacaktır.

 

Ampul Nasıl Temizlenir?

 • En bilindik yöntem olarak ampuller alkol ile silinir. Bunun için eşit miktarlarda alkol ve suyu karıştırarak bir karışım elde edin. Bu karışımı yumuşak bir bez yardımı ile ampulü silmek için kullanın ve kuruduktan sonra yerine takınız.
 • Bir diğer temizleme yöntemi olarak soğan kullanabilirsiniz. Bu genel olarak düz olmayan yüzeylere sahip ampuller için tercih edilen bir yöntemdir. Uygun şekilde kestiğiniz soğan parçacıkları ile ampulün bütün yüzeylerine ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu temizleme işleminden sonra temiz ıslak bir bez ile soğan kokusunun gitmesi için ampulünüzü silebilirsiniz.
 • Tasarruflu ampüller genellikle kıvrımlı şekle sahiptir, bunun üzerindeki tozu fırçayla süpürüp, nazik hareketlerle yumuşak bir bez kullanarak silebilirsiniz.
 • Temizlediğiniz lambalarınızı yerine takmadan önce üzerine bir miktar parfüm sıkabilirsiniz. Bu sayede ampulünüz ısındığında odanızı hoş kokular dolduracaktır.

Ampul temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler;

 • Temizliğe başlamadan önce ampulünüzün soğuk olduğundan emin olun. Değil ise soğuması için bir süre bekleyin.
 • Ampuller kırılgan malzemeden yapıldıkları için temizlik esnasında mümkün mertebe kırmamaya ya da zarar vermemeye dikkat edin.
 • Temizlediğiniz ampulleri yerine takmadan önce kuruduklarından emin olun.
 • Ampullerinizi takıp çıkarırken sandalye yerine sağlam bir merdiven kullanın ve bu esnada elektrik düğmesinin kapalı olduğundan emin olun.
 • Özellikle iş yerlerinizdeki ampullerin temizliğini mutlaka yapın. Bu iş veriminizi de etkileyecek olan önemli bir faktördür.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Seo dedi ki:

  Hocam bilgileriniz çok ilginç ama güzel bilgiler var.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder