Amberin Faydaları Nelerdir, Amber Hangi Bölgelerde Yetişir?

Amber bitkisinin Latince adı croton elutaria’dır. Amber bitkisi çok açık yeşil bir renkte kabuklu ve küçük ağaççıklardır. Tarihte bir çok efsanenin ve hikayenin ister istemez konusu olan amber bitkisi bizlere çok önemli ruhsal ve fiziksel şifalar vermesi ile tanınır. Amber bitkisini bizler çok fazla kullanmasak da dünyanın bir çok ülkesinde amber özellikle şifa verme özelliği ve o değişik kokusu için çok fazla kullanılır.

Amberin Kullanılışı Nasıldır?

Amber ağacının dalları farklı uzunluklarda kesildikten sonra özel bıçaklar sayesinde uzunlamasına şeklinde yarılır.
Daha sonra kabukları çıkartıldıktan sonra hafif şiddette güneşte kurutulur. Kurutulan kabuklar ilaç haline getirilmek amacı ile su ile birlikte kaynatılır.
Bu kaynatılan kabuklar acı lezzette, keskin ve kokulu kabuklardır. Bu kabukların dış kısımları sincabi içleri ise sarı renktedir. Bu kabuklar yandıkları zaman çok güzel koku vermeleri ile bilinirler.

Amber Hangi Bölgelerde Yetişir?

Amber bitkisi Meksika, Küba, Peru ve Antil adalarında yetişir.

Amberin İçindeki Maddeler Nelerdir?
Amber bitkisinin içerisinde acı bir madde olan kaskarilin, tanin, rezin, uçucu bir yağ ve boya maddeleri bulunmaktadır.

Amberin Tıbbi Etkileri Nelerdir?
• Amber bitkisi içeriğinde barındırdığı kaskarilin maddesi sayesinde iştahı açar, hazım sorunları çekenler içinde amber birebirdir çünkü amber hazmı da kolaylaştırır.
• Amber bitkisinin yukarıda saydığım etkilerinden faydalanmak istiyorsanız yapmanız gereken 5 gram kadar amber kabuğunu alıp 1 litre kadar su ile kaynatmaktır. Kaynattığınız bu amber kabuklarını hazmı kolaylaştırmak ve iştahı açması için içebilirsiniz.
• Yukarıda saydığım etkileri dışında amber aynı zamanda ishal sorunlarında bağırsak hareketlerini yavaşlatır, böylece bağırsaklarda su emilimi artar.
• Sadece ishal durumlarında değil dışkı çıkışını katılaştırma görevi de üstlenir.
• Amber bitkisinin ishal önleyici etkisine ihtiyacınız var ise o zaman eşit miktarda yaban yasemi ile amberi karıştırın ve özellikle akşamları 30 gram kadar yutun.
• Amber sadece fiziki sorunlara iyi gelmekle yetinmez, amber bitkisi farklı kokusu sayesinde sinirleri rahatlatır ve gevşetir. Stres ve depresyondan şikayet ediyorsanız amberin o ferahlatıcı ve yatıştırıcı kokusu sizlere çok iyi gelecektir.


Leave a Reply