Alüminyum Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Alüminyum Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Alüminyum genelde yemek pişirmek için kullanılan gereçlerde ve farklı oranlar ile çeşitli amaçlarda kullanılır. Çok yüzsek derece alüminyum içeren tencere ev tavalar elektrikli ocaklara ve yüksek ısıya dayanabilirler.

Özellikle alüminyum keke kalıpları hem çok kolay temizlenir hem de pas tutmazlar. Alüminyum çok kolay bir şekilde lekelense de tuz, alkali veya soda ile çok kolay bir şekilde temizlenir. Alüminyum yüzeyleri ve araç gereçleri temizlemek için bazı yöntemler vardır.

Alüminyum Temizliği
• Alüminyum kapları bulaşık süngeri ile iyice sabunlayın.
• Tencere içinde narenciye ve elma kabukları haşlayın.
• Lekeli olan tencerelerde tencerenin içerisine soğuk su ilave edilir ve ilave edilen her 2 litre soğuk suya da 2 çay kaşığı kadar tartar kremi eklenir. Tartar ilaveli su 3 dakika boyunca yavaş yavaş kaynatın. Kaynattıktan sonra tenceredeki suyu boşaltıp sabunlu bulaşık teli ile tencereyi cilalayın.

Alüminyum Çaydanlık Temizliği

Alüminyum olan çaydanlıkların dış yüzeyleri ince ve temiz bir bulaşık teli ile cilalanmalıdır. Durulama işlemi tazyikli su ile yapılmalıdır. Çaydanlıkta kalan su damarları iyice boşaltılır ve kuru temiz bir bez ile iyice kurutulur.

Çaydanlık içindeki tortulardan kurtulmak için çaydanlığı kaynamış su ile doldurun ve içerisine ¼ kap kadar boraks ekleyin. Solüsyon soğuyana dek kap içinde bekletin. Solüsyon soğuduktan sonra içerisini temiz naylon bir fırça yardımı ile ovun. Fakat kazıma aleti kullanmamaya dikkat edin. Eğer kazıma aleti gibi gereçler kullanırsanız alüminyumu zayıflatıp delikler oluşmasına neden olabilirsiniz.

Çaydanlığın iç tarafında ve ağzında oluşan tıkanıklığı gidermek için de temizleyici çubuklar kullanın. Daha sonra delikleri tazyikli su ile arındırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bosch Servisi dedi ki:

    Sireke Önerilir Doğal

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder