Akvaryumun Yeri Nerede Ve Nasıl Olmalıdır, Akvaryumun Yerini Nasıl Ayarlarım?

Balıklarınız var ve onları çok seviyorsunuz ama balıklarınız bir türlü rahat edemiyorlar, yada balık alacaksınız ve akvaryumun yeri konusunda pek emin değilsiniz. Veya bir çok defa balık aldınız ama hepside birkaç gün içinde öldü! Yeni alınan balıkların birkaç gün içinde ölme nedenlerinin başında akvaryumun konumu söz konusudur.

Akvaryumun yapısı kadar konulacak yerde balıklarınızın sağlığı açısından çok önemlidir. Eğer sizde balık almak istiyorsanız yada balıklarınızın neden hemen öldüğünü öğrenmek istiyorsanız tam yerine geldiniz çünkü bu makalemizde balıklarınız için akvaryumun yeri tam olarak nerede olmalı bunu irdeleyeceğiz.

Akvaryumun Konumu Nasıl Olmalı?

• Her şeyden önce akvaryumunuzun yeri hava sirkülasyonu yani cereyan olmayan bir yerde kurulmalıdır. Başka bir değiş ile akvaryumunuzun bulunduğu yerde soğuk yada sıcak hava hareketleri olmamalıdır. Çünkü havadaki ısı değişimleri sudaki ısı değişimine yol açabilir. Özellikle tropik balıklarınız var ise daha bir dikkat etmelisiniz çünkü tropik balıklar ısı değişimlerine karşı çok daha hassastırlar.

akvaryumun yeri• Akvaryumunuzun yeri konusunda anlaştık fakat akvaryumunuzun yerden ne kadar yüksek olması gerektiği konusunda hala bir fikrimiz yok. Tamam hemen söylüyorum akvaryumunuz yerden 50 ila 75 cm yukarıda olmalıdır ve akvaryumunuz odada koyduğunuz yerden odanın her köşesinden rahat bir şekilde görünüyor olmalıdır.
• Akvaryumunuzu üzerine koyduğunuz eşya ( masa, sehpa, dolap vs…) kesinlikle ama kesinlikle tamamen sağlam olmalıdır. Akvaryumunuzu taşımalı ve kesinlikle sarsmamalıdır.
• Akvaryumunuzu asla direk olarak güneş ışığını alan bir yere yerleştirmeyin. Çünkü güneş ışığı demek akvaryumda yosun oluşması anlamına gelir. Böyle bir durum ise akvaryumunuzun çok pis görünmesine neden olabilir.
• Oluşan bu yosunlar sadece akvaryumunuzu pis göstermek ile kalmaz. Bu yosunlar zamanla büyür ve her yari kaplarlar hatta ve hatta bu yosunlar bitkilerin üzerine çıkarak bitkilerinizi dahi öldürebilirler.
• Akvaryumunuza güneş ışığı vermeniz yada akvaryumunuzu güneş ışığı alan bir yere koymanız ayrıca suda ısı değişikliği anlamına gelmektedir. daha öncede belirttiğim gibi akvaryumunuzda ısı değişimleri çok tehlikelidir. Bu yüzden akvaryumunuzun güneş almayan bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz.


Leave a Reply