Akvaryuma canlı bitki dikerken neye dikkat edilmeli

Akvaryuma canlı bitki dikerken neye dikkat edilmeli
Akvaryuma canlı bitki dikerken neye dikkat edilmeli 

Akvaryum içindeki süs balıkları için yuva hem de çok güzel bir görüntü sağlayan canlı bitkilerin dikimi ve bakimi önemlidir. Akvaryum severler için görüntü çok önemlidir. Tertemiz suyun içinde dalgalanan yeşil bitkiler güzel görüntüyü tamamlamak için gerekli olan süslerden biridir.

Akvaryuma bitki dikerken neye dikkat etmeli?

Bitki dikiminde akvaryum suyu:

Su sıcaklığı bitki ekimi için önemlidir su soğukken canlı bitki dikimi yapmak yanlıştır. Akvaryum bitkisi dikmek için ilkbahar zamanları en uygun dönemdir. Tabikide kışında bitki dikilebilir ama ışıklı ve ısıtıcılı bir akvaryum kullanıyorsanız.

Canlı bitkin bakimi ve temizliği:

Akvaryumcudan aldığınız bitkileri 20 dakika dezenfekte edilmiş suyunun içinde beklettikten sonra akvaryuma dikebilirsiniz. Temiz suyun içerisine pembe renk olana kadar potasyum permanganatı ekleyin ve bitkileri bu suda 20 dakika bekletip mikrop ve parazitlerden arıtmamız gerekiyor. Bitkilerin üzerinde salyangoz yavruları var ise tek tek temizlenmesi gerekir. Kurumuş yaprak ve dallarda keserek ölü kısımlarını temizleyin. Kökleri çok uzun ise biraz kısaltmak bitkinin daha kuvvetli büyümesini sağlayacaktır.

Akvaryuma canlı bitki dikimi:

Öncelikle ellerinizi güzelce temizleyin ki akvaryumun suyuna pislik bulaşmasın. Parmağınızla veya buna benzer bir alet ile kuma bir delik açın. Bitkinin kökünü derince kumun içine yerleştirin. Bitkinin gövdesini iyice kum ile doldurup hafifçe bastırın. Daha sonra bitkin kök boğazı kumun hizasına gelecek şekilde yukarı alınmalı. Kökü olmayan bitkilerin üzerine tas gibi ağırlık koyun ki suyun kaldırma gücünden etkilenip yukarı çıkmasınlar. İlerleyen zamanlarda köksüz bitkilerde kuma tutunacaktır.

Siz akvaryum severlerin ilgisini çekecek bir kaç benzer konu:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder