Akvaryuma balık alınırken ve konulurken nelere dikkat edilmeli?

Süs balıkları binlerce çeşit ve renklerdedir. Balık seçiminizi çok iyi yapmanız gerekiyor. Bazı balıklar birbirleri ile anlaşamazlar. Mutlaka balıkları aldığınız yerdeki görevliye elinizde bulunan ve almak istediğiniz balıkların arasındaki uyumu sorunuz.

Akvaryuma yeni süs baliği nasıl konulmalıdır?

Akvaryuma balıklarınızı koyarken su derecesine mutlaka çok dikkat edin. Akvaryumcudan aldığınız balık size bir torba içerisine su konmuş vaziyette teslim edilir. Dışarıdaki hava sıcaklığı mesela kış aylarında soğuk olacağı için siz evinize gidene kadar, poşetteki su sıcaklığı 10 veya 5 derecelere kadar düşecektir. Ortalama bir akvaryum sıcaklığı 25 derecelerde olmalıdır.
Poşette duran soğuk suyu direk akvaryumun içerisine dökmeyin.
Öncelikle akvaryumun ışığını kapatın ve içerisine az miktarda yem atin. Bu şekilde diğer balıkların dikkatlerini yeni balıklardan uzaklaştırmış olacağız.
Poşetin içerisindeki baliği torbayla birlikle akvaryumun içine koyun.10-15 dakika akvaryumun içinde bekletilen poşetin içerisindeki su ile akvaryumun su derecelerinin  yaklaşmasını sağlayacaktır.
Poşeti açmadan bir delik açarak akvaryum suyu ile poşetteki suyun bir birlerine karışmasını sağlayın. Gene 10 – 15 dakika beklettikten sonra balıkları akvaryumun ışığı kapalı iken yavaşça salabilirsiniz.

Bu konularda ilginizi çekebilir !
Akvaryumun bakımı ve temizliği nasıl yapılmalı?
Akvaryum Odanın Neresine Konulmalıdır?


Leave a Reply