Akvaryum suyunu hazırlarken nereler dikkat edilmeli

Süs balıkların yaşaması için akvaryumdaki suyun temiz ve iyi dezenfekte edilmiş olması çok önemlidir. Akvaryuma musluk suyu koyulmamalıdır. Şebeke suların içerisinde mikropları temizlemek için klor eklerler. Klor balıkların sağlığı için büyük tehdit içerir.

Akvaryumun suyu nasıl olmalı?

Öncelikle yapmamanız gereken konulardan başlayalım. Kesinlikle klorlu su koymuyoruz, kaynatılmış su koymakta iyi değildir. Kaynatılan su mikropları öldürmesin yanında balıklar için gerekli besin ve madensel tuzlarından yok edilmesine sebep olabilir. Dezenfekte edilmiş suyu bir iki gün dinlendirdikten sonra kullanabilirsiniz.

Akvaryuma su nasıl konulmalı?

Dinlendirilmiş suyu akvaryuma koyarken kum üzerinde oluşan pisliklerin yukarı çıkmaması gerekiyor. Bunun için suyu direk akvaryuma boşaltmayın. Bir bardak veya buna benzer bir aracı akvaryumun tam ortasına koyun. Bardağın içerisine yavaşça suyu ekleyin, bardak dolup taşmaya başlayınca akvaryumda dolmaya başlayacak. Bu şekilde temiz akvaryum suyu bulanmayacak ve berrak görüntüsünü kaybetmeyecektir.

Akvaryum camındaki kireci temizleme: Eski sudan kalmış kireç, pislik lekelerini jilet yardımı ile kazıyabilir siniz.  Ve bu tarz lekelerin görünmesini istemiyorsanız suyu akvaryumun üst kısmındaki metallerin altına gelecek kadar yükseltmeniz gerekiyor. Su seviyesi azaldıkça yeniden aynı seviyeye ulaştırabilirsiniz.

Akvaryum suyun sıcaklığı önemli midir?

Evet, su derecesi çok önemlidir. Birçok balık soğuk suyu severken bazıları da ılık suyu severler. Ortalama akvaryum suyun ısısı 25 derece civarlarında olmalıdır. Balıklarımızın sevdikleri su sıcaklıklarını mutlaka bilmeniz gerekiyor. Yeni su o dereceye ulaşmadan balıkları aktarmayın lütfen.


Leave a Reply