Aile Boyu Klasik Patik Nasıl İşlenir?

İstediğiniz renklerde iplikler, 4,5 mili metrelik işleme tığı, iğne ve makasa ihtiyacınız olacak.

Aile Boyu Klasik Patik Ölçüleri

Bebek: 8 cm uzunluğunda, 5 cm genişliğinde ve çevresi 10 cm.

Yürüyen Çocuk: 12 cm uzunluğunda, 6 cm genişliğinde ve çevresi 13 cm.

   

Çocuk: 14 cm uzunluğunda, 9 cm genişliğinde ve çevresi 17 cm.

Yetişkin Dar: Standart, 10 cm genişliğinde ve çevresi 20 cm.

Yetişkin: Standart, 12 cm genişliğinde ve çevresi 24 cm.

Yetişkin Genç: Standart, 14 cm genişliğinde ve çevresi 28 cm.

Klasik Yeni Doğan Patiği Nasıl İşlenir?

 Parmaktan başlayarak yüzük hazırlayın ya da 4 tane zincir çekip tığı ilk zincire kaydırın ve işlemeyi birleştirin.

Sıra 1: 3 tane zincir çekin, zincirin içine, ilk zincire 2 tane çift kroşe işleyin, (3 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin) x3. Sıra sonunda üçüncü zincire tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. 1 zincirlik boşluğa kadar tığı kaydırın.

 Sıra 2: 3 tane zincir çekin, aynı zincirin içerisine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda üçüncü zincirin üstüne tığı kaydırın ve sonraki boşluğa kadar tığı kaydırmaya devam edin.

Sıra 3: 3 tane zincir çekin, aynı zincirin içerisine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda üçüncü zincirin üstüne tığı kaydırın ve sonraki boşluğa kadar tığı kaydırmaya devam edin.

Yan Taraflar

 Sıra 4: 3 tane zincir çekin, aynı zincirin içerisine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde sıra sonuna kadar sadece son zincir dışında işlemeye devam edin. Sıra sonunda işlemeyi tığı kaydırıp işleme birleştirme yapmayın, sadece işlemeyi sıra sonunda diğer tarafa çevirin.

Sıra 5: 3 tane zincir çekin, sonraki boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda son zincire 1 tane çift kroşe işleyin.

Sıra 6: 3 tane zincir çekin, aynı zincirin içerisine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda üçüncü zincirin üstüne tığı kaydırın ve sonraki boşluğa kadar tığı kaydırmaya devam edin.

Sıra 7: Ayak bileğine doğru işlemeye devam edin, 1 tane zincir çekin, aynı zincirin içine 1 tane tekli kroşe işleyin, sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonuna geldiğinizde ilk tekli kroşeye tığı kaydırarak işlemeyi birleştirin. İşlemenin sonunda 20 cm uzunluğunda ip bırakarak işlemeyi kapayın.

İşleme bağlantı yerinin arka kısımlarını sağlam bir şekilde dikin.

Yürümeye Başlayan Çocuk İçin Klasik Patik İşleme

 İşlemeye parmak kısmından başlayın. İsterseniz yüzük yani daire hazırlayabilir isterseniz de 4 tane zincir çekebilirsiniz. Sıra sonunda ilk zincire tığı kaydırın ve zincirleri birleştirin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 1: 3 tane zincir çekin, zincirin içerisine ilk zincire (3 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin) ve aynı şekilde 4 defa daha işlemeye devam edin. Sıra sonunda üçüncü zincirin üstünden tığı kaydırarak işlemeyi birleştirin. Sırayı her bir zincirde tığı kaydırarak tamamlayın.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 2: 3 tane zincir çekin, 1 zincirlik boşluğun içine 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, (sonraki 1 zincirlik boşluğun içine 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) Aynı adımları takip ederek sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda üçüncü zincirin üst kısmından tığı kaydırarak işlemeyi birleştirin. Daha sonra her bir zincire tığı kaydırarak işlemeyi tamamlayın.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 3: 3 tane zincir çekin, 1 zincirlik boşluğun içine 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, (sonraki 1 zincirlik boşluğun içine 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) Aynı adımları takip ederek sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda üçüncü zincirin üst kısmından tığı kaydırarak işlemeyi birleştirin. Daha sonra her bir zincire tığı kaydırarak işlemeyi tamamlayın.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 4: Bu sırayı sıra 3 ile aynı şekilde işleyin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 5: Bu sırayı sıra 3 ile aynı şekilde işleyin.

Patiğin Yan Kısımları

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 6: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, (sonraki boşluğun içine 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) Aynı adımları son 2 zincir hariç takip ederek sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. İşlemeyi birleştirmeyin sadece sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 7: 3 tane zincir çekin, (aynı boşluğa 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) Aynı adımları takip ederek sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda son zincire geldiğinizde, son zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 8: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, (sonraki boşluğun içine 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) Aynı adımları son 2 zincir hariç takip ederek sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. İşlemeyi birleştirmeyin sadece sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 9: Bu sırada sıra 7 ile aynı şekilde işleme yapın. Sıra sonunda başlangıçtaki üçüncü zincire tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin.

Sıra 10: 1 tane zincir çekin, sıra sonuna her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın.. Sıra sonuna geldiğiniz zaman işlemeyi ilk tekli kroşe ile birleştirin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 11: 1 tane zincir çekin, sıra boyunca her bir zincirden tığı kaydırın ve sıra sonunda 15 cm kadar ip bırakarak işlemeyi arka zincirlerden dikerek birleştirin.

 Çocuk İçin Klasik Patik İşlemesi

 Bu noktada isterseniz yan taraflara ya da parmak kısmına birkaç sıra daha işleme yapılarak patiğin ölçüsü büyütülebilir.

İsterseniz 4 zincir çekin, isterseniz de direk olarak yüzük yapabilirsiniz. Eğer 4 zincir çektiyseniz bu sefer işlemede tığı kaydırın ve zincirleri birleştirin.

Sıra 1: 3 tane zincir çekin, 2 tane çift kroşe işleyin, yüzükteki 1 zincirin içine ( 3 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin) aynı şekilde 4 defa daha işledikten sonra her zaman ki gibi üçüncü zincirin üst kısmından tığı kaydırarak işlemeyi birleştirin. Daha sonra sıra boyunca her bir zincire tığı kaydırarak işleme sırasını tamamlayın.

Sıra 2: 3 tane zincir çekin, 1 zincirlik boşluğun içerisine 2 tane çift kroşe işleyin, sonraki 1 zincirlik boşluğun içerisine 3 tane çift kroşe işleyin, sonraki 1 zincirlik boşluğun içerisine 3 tane çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğun içerisine 3 tane çift kroşe işleyin, sonraki 2 zincirlik boşluğun içerisine 3 tane çift kroşe işleyin, sonraki 1 zincirlik boşluğun içerisine (3 tane çift kroşe işleyin, 2 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işleyin) Daha sonra her zaman ki gibi üçüncü zincirin üst kısmından tığı kaydırarak işlemeyi birleştirin. Sonra sıra boyunca her bir zincire tığı kaydırarak işleme sırasını tamamlayın.

Sıra 3: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğa 2 tane çift kroşe işleyin, sonraki boşluğun içine ( 3 tane çift kroşe işleyin) aynı şekilde 3 defa daha işledikten sonra her zaman ki gibi üçüncü zincirin üst kısmından tığı kaydırarak işlemeyi birleştirin. Daha sonra sıra boyunca her bir zincire tığı kaydırarak işleme sırasını tamamlayın.

Sıra 4-6: Bu sıraları sıra 3 ile aynı şekilde işleyin.

Patiğin Yan Kısımları

 Sıra 7: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğa 2 tane çift kroşe işleyin, sonraki boşluğun içine ( 3 tane çift kroşe işleyin) aynı şekilde ancak son 2 zincir hariç sıra sonuna kadar işledikten sonra bu defa işlemeyi birleştirmeyin sadece işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 8: 3 tane zincir çekin, (sonraki boşluğun içine ( 3 tane çift kroşe işleyin) aynı şekilde işlemeye devam ettikten sonra sıra sonunda son zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın.

Sıra 9: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğa 2 tane çift kroşe işleyin, sonraki boşluğun içine ( 3 tane çift kroşe işleyin) aynı şekilde son zincire kadar işlemeye devam edin.

Sıra 10: Bu sırayı sıra 8 ile aynı şekilde işleyin.

Sıra 11: Bu sırayı sıra 9 ile aynı şekilde işleyin.

Sıra 12: 1 tane zincir çekin, sıra boyunca her bir zincirden tığı kaydırın ve sıra sonunda biraz ip bırakarak işlemeyi arka zincirlerden dikerek birleştirin.

Sıra 13: 1 tane zincir çekin, sıra boyunca her bir zincirden tığı kaydırın ve sıra sonunda biraz ip bırakarak işlemeyi arka zincirlerden dikerek birleştirin.

Sıra on üçü bir defa daha tekrar edin ve sıra sonunda 15 cm kadar ip bırakın ve işlemeyi zincirlerin arka tarafından birleştirerek dikin ve işlemeyi kapayın.

Yetişkinler İçin Dar Kesim Klasik Patik İşlemesi

 Bayanlar için sadece isterlerse parmak ve yan kısımlardan sıralar çıkartıp kendilerine uygun hale getirebilirler.

Parmak kısmından başlayarak 4 tane zincir çekin ve ilk zincire tığı kaydırıp zincirleri birleştirin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 1: 3 tane zincir çekin, 2 tane çift kroşe işleyin, yüzükteki ilk zincire (3 tane çift kroşe işleyin, tane zincir çekin) bu şekilde işlemeyi 4 defa daha tekrarlayın. Üçüncü zincirin üst tarafından sıra sonunda tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. Birleştirme yaptıktan sonra sırayı 1 zincirlik boşluğa kaydırarak tamamlayın.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 2: 3 tane zincir çekin, 2 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, sonraki 1 zincirlik boşluğa (3 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işleyin) sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin. Aynı şekilde işlemeyi tamamladıktan sonra üçüncü zincirin üst tarafından sıra sonunda tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. İşlemeyi birleştirdikten sonra sıra boyunca her bir zincirde tığı kaydırın.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 3: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğun içine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğu içine 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde işlemeyi tamamladıktan sonra üçüncü zincirin üst tarafından sıra sonunda tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. İşlemeyi birleştirdikten sonra sıra boyunca her bir zincirde tığı kaydırın.

Sıra 4-8: Bu sıraları sıra 3 ile aynı şekilde işleyin.

Yan Taraflar

 Sıra 9: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğun içine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğu içine 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde işlemeyi son 2 zincir hariç tamamladıktan sonra İşlemeyi birleştirmeyin sadece işlemeyi diğer tarafa çevirin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 10: 3 tane zincir çekin, (sonraki zincir boşluğuna 3 tane çift kroşe işleyin) İşlemeyi aynı adımlar ile tamamladıktan sonra işlemeyi son zincire 1 tane çift kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 11: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğun içine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğu içine 3 tane çift kroşe işleyin) son zincire kadar aynı şekilde işlemeye devam edin.

Sıra 12-18: Bu sıralarda sırasıyla sıra 10 ve sıra 11’i tekrar ederek işleyin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra sonuna geldiğinizde ilk tekli kroşeye tığı kaydırarak işlemeyi birleştirin. İşlemenin sonunda 20 cm uzunluğunda ip bırakarak işlemeyi kapayın.

aile boyu patik nasil islenir

İşleme bağlantı yerinin arka kısımlarını sağlam bir şekilde dikin.

Yetişkinler İçin Klasik Patik İşlemesi

 Parmaktan başlayarak yüzük hazırlayın ya da 4 tane zincir çekip tığı ilk zincire kaydırın ve işlemeyi birleştirin.

Sıra 1: 3 tane zincir çekin, 2 tane çift kroşe işleyin, yüzükteki ilk zincire (3 tane çift kroşe işleyin, tane zincir çekin) bu şekilde işlemeyi 3 defa daha tekrarlayın. Üçüncü zincirin üst tarafından sıra sonunda tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. Birleştirme yaptıktan sonra sırayı 1 zincirlik boşluğa kaydırarak tamamlayın.

Sıra 2: 3 tane zincir çekin, 2 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, sonraki 1 zincirlik boşluğa (3 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işleyin) sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin. Aynı şekilde işlemeyi tamamladıktan sonra üçüncü zincirin üst tarafından sıra sonunda tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. İşlemeyi birleştirdikten sonra sıra boyunca her bir zincirde tığı kaydırın.

Sıra 3: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğun içine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğu içine 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde işlemeyi tamamladıktan sonra üçüncü zincirin üst tarafından sıra sonunda tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. İşlemeyi birleştirdikten sonra sıra boyunca her bir zincirde tığı kaydırın.

Sıra 4-10: Bu sıraların hepsini sıra 3 ile aynı şekilde işleyin.

Yan Taraflar

 Sıra 11: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğun içine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğu içine 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde işlemeyi son 2 zincir hariç tamamladıktan sonra İşlemeyi birleştirmeyin sadece işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 12: 3 tane zincir çekin, (sonraki zincir boşluğuna 3 tane çift kroşe işleyin) İşlemeyi aynı adımlar ile tamamladıktan sonra işlemeyi son zincire 1 tane çift kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 13: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğun içine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğu içine 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde işlemeyi son 2 zincir hariç tamamladıktan sonra İşlemeyi birleştirmeyin sadece işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Patik istediğiniz ölçüye ulaşana kadar sıra 12 ve sıra 13’ü sırayla işlemeye devam edin.

Sıra sonuna geldiğinizde ilk tekli kroşeye tığı kaydırarak işlemeyi birleştirin. İşlemenin sonunda 15 cm uzunluğunda ip bırakarak işlemeyi kapayın.

İşleme bağlantı yerinin arka kısımlarını sağlam bir şekilde dikin.

Yetişkinler İçin Bol Kesim Klasik Patik İşlemesi

 Bu noktada isterseniz sadece erkek için olan işlemede yan taraflara ya da parmak kısmına birkaç sıra daha işleme yapılarak patiğin ölçüsü büyütülebilir.

İsterseniz 4 zincir çekin, isterseniz de direk olarak yüzük yapabilirsiniz. Eğer 4 zincir çektiyseniz bu sefer işlemede tığı kaydırın ve zincirleri birleştirin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 1: 3 tane zincir çekin, 2 tane çift kroşe işleyin, yüzükteki ilk zincire (3 tane çift kroşe işleyin, tane zincir çekin) bu şekilde işlemeyi 4 defa daha tekrarlayın. Üçüncü zincirin üst tarafından sıra sonunda tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. Birleştirme yaptıktan sonra sırayı 1 zincirlik boşluğa kaydırarak tamamlayın.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 2: 3 tane zincir çekin, 2 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, sonraki 1 zincirlik boşluğa (3 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işleyin) sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin. Aynı şekilde işlemeyi tamamladıktan sonra üçüncü zincirin üst tarafından sıra sonunda tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. İşlemeyi birleştirdikten sonra sıra boyunca her bir zincirde tığı kaydırın.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 3: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğun içine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğu içine 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde işlemeyi tamamladıktan sonra üçüncü zincirin üst tarafından sıra sonunda tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. İşlemeyi birleştirdikten sonra sıra boyunca her bir zincirde tığı kaydırın.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 4-11: Bu sıraların hepsini sıra 3 ile aynı şekilde işleyin.

Yan Tarafların İşlenmesi

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 12: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğun içine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğu içine 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde işlemeyi son 2 zincir hariç tamamladıktan sonra İşlemeyi birleştirmeyin sadece işlemeyi diğer tarafa çevirin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 13: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğun içine 2 tane çift kroşe işleyin, (sonraki boşluğu içine 3 tane çift kroşe işleyin) Aynı şekilde işlemeyi son 2 zincir hariç tamamladıktan sonra İşlemeyi birleştirmeyin sadece işlemeyi diğer tarafa çevirin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra 14: 3 tane zincir çekin, aynı boşluğun içine 2 tane çift kroşe işleyin, sonraki boşluğu içine 3 tane çift kroşe işleyin. Aynı şekilde işlemeyi son 2 zincir hariç tamamladıktan sonra İşlemeyi birleştirmeyin sadece işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 15: Bu sıraların hepsini sıra 13 ve sıra 12 ile aynı şekilde patik istediğiniz ölçüye gelene kadar işleyin.

aile boyu patik nasil islenir

Sıra sonuna geldiğinizde ilk tekli kroşeye tığı kaydırarak işlemeyi birleştirin. İşlemenin sonunda 20 cm uzunluğunda ip bırakarak işlemeyi kapayın.

aile boyu patik nasil islenir

25 İşleme bağlantı yerinin arka kısımlarını sağlam bir şekilde dikin.

Klasik Yürümeye Başlayan Bebek Patiği Nasıl İşlenir?

Klasik Yetişkin Dar Patik Nasıl İşlenir?

Klasik Geniş Yetişkin Patiği Nasıl İşlenir?

 Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.