Ahududu Modeli Atkı-Şal Nasıl Örülür?

Bu şık atkı-şalı örebilmek için büyük ve şık bir düğmeye, ucu küt düz bir iğneye, makasa, 10 mili metrelik örgü şişlerine ve oldukça kalın yün örgü ipine ihtiyacınız var. Seçeceğiniz ipin renginin ahududu renginde olması gerektiğini söylememize pek gerek yok sanırım.

Bu atkı modelinin genişliği 38 cm, uzunluğu ise 55 cm civarındadır.

Bu atkı şal modeli oldukça kalın iplikler ile örüldüğü için kışın ilerleyen dönemlerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca isterseniz bu atkıyı kısa değil uzun bir şekilde örüp bir yerine iki ya da 3 düğme ekleyerek büyük şal ya da panço şeklini de aldırabilirsiniz.

Eğer atkının orijinal modeline sadık kalmak isterseniz özellikle kısa mesafe yürüyüşlerinde ya da hemen evin yakınındaki bir marketten alış veriş yapmak için kaban ya da mont kullanmadan bu atkı şalı üzerinize geçirebilirsiniz.

Ahududu Modeli Atkı-Şal

ahududu atki 1Başlangıç ilmeği ile birlikte toplamda 38 tane ilmek dizin.

ahududu atki 2Sıra 1: Birinci sıraya başlarken ilk ilmeği düz olarak örün ve sağdaki şişe ip atıp sonraki iki ilmeği birlikte alıp düz olarak örün. Aynı şekilde ip atıp yeniden 2 tane ilmeği birlikte örerek tüm sırayı tamamlayın. Sıra sonuna geldiğinizde sol taraftaki şişte bir tane ilmek kalması gereklidir. Bu ilmeği de sadece düz olarak örüp ilk sırayı tamamlayın.

ahududu atki 3Sıra2: İkinci sırada ilk ilmeği ters olarak örün ve ipi sağ taraftaki şişe aşırıp sonraki iki ilmeğe birlikte alarak ters örgü örün. Aynı şekilde ip atıp yeniden 2 tane ilmeği birlikte örerek ikinci sırayı tamamlayın. Sıra sonuna geldiğinizde sol taraftaki şişte bir tane ilmek kalması gereklidir. Bu ilmeği de sadece ters olarak örüp ilk sırayı tamamlayın.

Sıra 1 ile sıra ikiyi takip ederek aynı şekilde örmeye atkı şalınız 55 cm uzunluğa gelene dek devam edin.

ahududu atki 4Atkı tamamlanınca ilmekleri her zaman ki gibi kapatın ve mutlaka üst taraftan seçtiğiniz bir bölgeye büyük ama atkının rengi ile uyumlu olan bir tane düğme dikin.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply