Ağız Ve Diş Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Dişler vücudumuzda en hassas olan noktalardan birisidir. Aldığımız besinler ve bazı hastalıklar diş sağlığımızın bozulmasına neden olabilir.

Bunların önlemek için çok fazla ilaç tüketiminden kaçınmak ve doğru beslenmek gerekir. Peki, dişlere ne iyi gelir? Diş çürükleri, ağız kokusu, diş plakları gibi sorunları önlemek için bazı besinlere hayatınızda öncelik tanımak gerekir.

Hayvansal ve bitkisel besinler oldukça önemlidir. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre, kereviz, balık, peynir, yeşil çay gibi ürünler diş yapısını güçlendirirken ağız kokusunu önler.

Sarımsak ve soğan yedikten sonra oluşan ağız kokularını önleme yollarını anlatan konumuza da buradan ulaşabilirsiniz.

DİŞLERE NE İYİ GELİR?

  • Kereviz; Kereviz lifli yapısından dolayı diş etlerine masaj yapar ve diş aralarındaki kirleri temizler. Bunları yaparken tükürük salgıladığı için çürüğe neden olan kötü bakterileri öldürdüğü için çürüğü önler. Lifli yapısından dolayı çiğneme gerektiren bir besindir. Bu bakımdan ağız kokusunu önlemek için de oldukça etkilidir.
  • Maydanoz; Kokulu bir yemek yediyseniz veya normalde ağız kokusuna sahipseniz birkaç tutam maydanoz çiğnemek iyi gelecektir. Bu ağız kokusunu giderirken hoş bir koku olmasını da sağlar.
  • Yeşil çay; Özellikle ağız kanserinde ve diş yapısının güçlenmesinde etkilidir. Ağızda yer alan bakterileri yeşil çayın içerisindeki katesin maddesi öldürür. Bu sayede kötü ağız kokusu ve ağız kanserlerinin önüne geçilmiş olur.
  • Elma; Elmanın dişler üzerindeki etkisi artık herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle kabuklu yenilmesi gereken elma dişleri kuvvetlendirme üzerinde oldukça etkilidir. Elma ve havuç gibi besinleri ısırarak yemek hem dişleri kuvvetlendirir hem de diş etini korur.
  • Balık; Her derde deva olan balık dişlerinde en iyi dostudur. İçerisinde bol miktarda yer alan fosfor diş yapısının temellerini oluşturur.
  • Kuru yemişler; Kuru yemiş içinde bulunan yağlar dişte bulunan bakterilere doğal bir tabaka oluşturur. Böylelikle diş çürükleri ve ağız kokusu önlenmiş olur. Diş minesini güçlendiren bu yağlar aynı zamanda bol miktarda kalsiyum içerir.
  • Yoğurt; Diş sağlığınız düşünüyorsanız dişlerin temelini oluşturan kalsiyum ile tanışın. Özellikle yoğurt içerisinde bulunan kalsiyum yetişkin ve çocuklar için diş ve kemik yapılarının güçlenmesi adına günlük tüketilmesi gereken standart besinlerden birisidir. Diş köklerindeki iltihabı önleyerek diş dökülmelerini ve gevşemelerini önler. Bu sayede uzun yıllar güçlü diş ve kemiklere sahip olabilirsiniz.
  • Peynir; Tıpkı yoğurt gibi dişlerde birden çok fayda sağlar. En önemli etkilerinden birisi ağız ve diş sağlığı için önemli olan PH dengesini sağlar. Bu sayede çürük ve ağız kokusunu önler. İleride oluşabilecek birçok sorunun önüne geçer. En önemli faydası ise şekerli yiyecekler yendikten sonra alınan bir parça peynir şekerin dişe zarar vermesini önler. Diş minelerini güçlendirerek dökülmelerin önüne geçer ve var olan güçlü dişlerinize destek sağlar. Özellikle çocuklar için günlük tüketildiği takdirde ileride oluşabilecek tüm diş sorunlarının önüne geçmek mümkündür.

Yukarıda saydığımız besinleri günlük beslenme listenizin içerisine dahil ettiğinizde daha sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.


Leave a Reply