Adım Adım Evde Bambu Yetiştirme ve Bakımı

Adım Adım Evde Bambu Yetiştirme ve Bakımı

Evde bambu yetiştirme fikri, zarif görünümü nedeniyle dekorasyon severlerin en çok tercih ettiği detaylardan biridir. Kolay yetiştirilmesi ve bakıma çok az ihtiyacının olması nedeniyle salon ve mutfaklarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bambu çiçeğinin, Doğu kültüründe şans ve bolluk getirir düşüncesi, dostluğun ve dürüstlüğün de sembolü olarak görülmektedir. Bu nedenle, bambu bitkisine evlerde sıklıkla yer verilmektedir.

evde-bambu-yetistirme

Evde Bambu Yetiştirme

Bambu Yetiştirmenin Püf Noktaları Nelerdir? Evde Bambu Yetiştirme

Ev dekorasyonlarında büyük yer edinen bambu, kolay yetiştirilebilmesi, şık ve parlak görüntüye sahip olması nedeniyle en çok tercih edilen salon bitkileri arasında yer almaktadır. Evde bambu yetiştirmeyi düşünüyorsanız işte bambu yetiştirmenin püf noktaları:

 • Az miktarda su içinde yetiştirilebilir.
 • Bambu bitkisi, aydınlık ya da yarı gölge alanlarda güzel bir görünüm sergiler.
 • Evde bambu yetiştirme düşünülüyorsa ılık olan herhangi bir yerde yetiştirilebilir.
 • Bambu çiçeği çoğaltılmak isteniyorsa, ana gövdesinden yukarı doğru uzayan sürgün kesilir ve çelik alma yöntemi kullanılabilir.
 • Suyun içinde yetiştiriliyorsa 10 cm kadar dinlendirilmiş oda sıcaklığında su koyulmalıdır. Her seferinde su dökülerek yeni su koyulması bambunun hoşuna gitmeyecektir. İçinde bulunduğu suyun yarısı her hafta eksiltilerek üzerine yeni su ekleme yöntemi ile tazelenmelidir.
 • Bambu bitkisinin sağlıklı gelişimi için, bulunduğu su içine birkaç damla bitki besini damlatılabilir.

evde-bambu-yetistirme

Bambu Toprağa Dikilir mi?

Bambu bitkisi toprağa dikilebilir fakat bir süre sonra renginde kararma meydana gelir. Yaprakları ise zaman içinde dökülmeye başlar ve parlak görünümünü kaybeder. Bu nedenle, az miktarda su içinde yetiştirilmesi daha uygundur.

Bambu Çiçek Açmış Hali Nasıl Olur?

Bambu bitkisi, yaşlandığında ve yaşamının son bulacağını hissettiği anda çiçek açar. Çok çok nadir görülen bir durum olması nedeniyle görsellerine rastlamak pek mümkün değildir. İri yapraklı parlak çiçeklere sahiptir ve son günlerinde en güzel renklerini sergiler. Sağlıklı bir bambu ise çiçek açmaz.

Bambu Nasıl Bakılır? Evde Bambu Bakımı

 • Bambu bitkisi, az su içinde, yarı aydınlık gölgeli bir alanda oldukça güzel bir görünüm sergiler. Birkaç damla bitki besini eklenen su içerisinde ise daha canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Yapraklarına sık sık su püskürterek bambunuzun yapraklarını canlandırabilirsiniz.
 • Bambu bitkisinin bulunduğu ortam ısısı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Bambular daha çok ılık ortamları severler.
 • Çubuk şeklinde ve kafasında burguya sahip olanlar, dışı renkli olan bir cam vazo içerisinde yetiştirilmelidir.
 • Evde bambu yetiştirme düşüncesi Doğu geleneğine göre şans, bolluk ve bereketi simgeler. Bu bitkiyi evinizin birçok yerinde yetiştirerek doğayı evinize taşıyabilirsiniz.

Bambu Kıvırma Aparatı Nasıl Yapılır?

Bambu bitkisini kıvırmak için bir tüp ya da hortum ile kolay bir şekilde kıvrılarak bu süs bitkisi için büyümesini sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız aparatın şeffaf olması ve bambuya sabitlenmiş olması yeterlidir. Kıvrılması için hortuma istediğiniz şekli vererek bakımlarını yapmanız ve büyümesini beklemeniz yeterlidir.

İlginizi çekecek diğer yazı: 2022 Bohem Ev Dekorasyon Önerileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder