Adet Öncesi Sendromunun Psikolojik Ve Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

Karın bölgesinde şişlik durumu, kilo alma durumu, cilt bozukluğu, göğüslerde aşırı hassasiyet, uyku sorunları, çok sık bir şekilde yemek yeme, tatlıya karşı duyulan istek, kızarıklıklar ya da sivilceler, karın bölgesinde meydana gelen kramplar, şiddetli karın ağrıları, aniden sıcak basma durumu, baş ağrısı, ani gelen titreme, bel ağrısı, ani gelen çarpıntı, saçların bir türlü fön tutmaması, kabızlık ya da problemli olan bağırsaklar adet öncesi sendromunun fiziksel olarak görülen belirtileri arasındadır.

Adet Öncesi Sendromunun Psikolojik Belirtileri Nelerdir?

Duygusal olarak gelen dalgalanmalar, çok kolay bir şekilde ağlamak, sıklıkla gelen olumsuz düşünceler, ani panik ataklar, halsizliğin yanı sıra yorgunluk, ani gelen bağırma ya da kızma ya da gerginlik nöbetleri, sebep yokken hissedilen düşmanlık duygusu, sakarlık, cinsel isteklerde ani değişimler, kıskançlık, huzursuzluk, kendine olan güvenin azalması, kendini bir türlü çekici bulamama, bir türlü konsantre olamama, ani gelen ağlama nöbetleri ve unutkanlık adet öncesi sendromunun psikolojik belirtileri arasındadır.

Adet Öncesi Sendromunun %80’inde Görülen Belirtiler
Bu rahatsızlığı olanların en az %80’lik gibi bir kısmında anksiyete, panik ataklar, uyku problemleri, huzursuzluk ve sinir gerginliği gözlemlenmektedir.

Bu belirtilerin asıl nedeni ise kişinin vücudundaki östrojen hormonunun artması ve progesteron hormonunun da azalmasıdır.

Bu dönemde yenilen tatlılar ile şekerli yiyecekler ve süt ürünleri bu belirtilerin daha da artmasına neden olabilmektedir.

Bu dönemde yapılması gereken ise bilhassa B vitamini bakımından zengin olan besinlere ağırlık vermektir.

Adet Öncesi Sendromunun %60’ında Görülen Belirtiler
Bu rahatsızlığı olanların en az %60’lık gibi bir kısmında kabızlık, sık sık idrara çıkma, problemli bağırsaklar, vücutta su tutulması, kilo alma, karın bölgesinde görülen şişlik ve göğüslerde hassasiyet hissi vardır.

Eğer siz bu gruba dâhilseniz o zaman yapmanız gereken en iyi şey E vitamini ile B grubu vitaminleri ve krom mineralinden elinizden geldiğince faydalanmaktır. Bilhassa kola türünde içecekler, kahve, çay, tuz ve çikolatadan bu dönemde uzak durmaya bakın.

Adet Öncesi Sendromunun %40’ında Görülen Belirtiler
Bu rahatsızlığı olanların en az %40’lık gibi bir kısmında çarpıntı, bayılma, migren, baş dönmesi, çikolataya aşırı düşkünlük, halsizlik ve iştahın artması görülmektedir.

Bunların asıl nedeni ise kan şekeri dengesinin bozulmasıdır. Bu yüzden bu grupta olan kişiler krom ve magnezyum minerallerinden ayrıca da temel yağ asitlerinden faydalanmalıdırlar.

Adet Öncesi Sendromunun %20’inde Görülen Belirtiler
Bu rahatsızlığı olanların en az %20’lik gibi bir kısmında unutkanlık, kafa karışıklığı, depresyon, perspektif kaybı, uykusuzluk, koordinasyon bozukluğu ve ağlama durumu gözlemlenmektedir.

Bu belirtilerin sebebi kanda bulunan progesteron seviyesinin normalin üzerinde olmasıdır.

Bu grupta yer alıyorsanız o zaman yapmanız gereken en iyi şey B vitamini, selenyum, magnezyum ve kalsiyum içeren besinlere ağırlık vermektir.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.