Adaçayı Modeli Kırmızı Yazlık Bluz Nasıl İşlenir?

Bu şık bluzu işlemek için 70 gramlık ve 258 metrelik 2 tane yumak ile 3,75 ve 3,50 mili metrelik işleme tığları kullanılmıştır.

Burada anlatılan model S yani small yani küçük beden içindir ve işleme oldukça kolaydır.

Adaçayı Modeli Kırmızı Yazlık Bluz Nasıl İşlenir?

Kırmızı Adaçayı Modeli Adım Adım Anlatım

adacayi modeli bluz

Adım 1

İşlemeye yukarıdan aşağıya doğru başlıyoruz. İşlemeye toplamda 117 tane ya da 3 ve üçün katlarında zincir çekerek başlayın. 117 zincire tığdaki zincir de dâhil olmalıdır.

Adım 2

adacayi modeli bluz

Sıra 1: (Düz Taraf) Tığ tarafından üçüncü zincire tığı geçirin ve 1 zincir arttırma yapın ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Sıra sonuna geldiğinizde 1 arttırma daha yapın ve 1 zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Adaçayı Modeli

adacayi modeli bluz

Sıra 2: (Ters Taraf) Tığ tarafında ikinci zincire tığı geçirin, 3 tane yarım çift kroşe işleyin, (2 tane zincir atlayın, (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin) 1 zincirlik kısma 1 tane küme işleme yapın. Son beş zincire kadar aynı şekilde işleme yaptıktan sonra son 5 zincirde 2 tane zincir atlayın, 3 tane yarım çift kroşe işleyin ve 1 tane zincir çektikten sonra işlemeyi diğer tarafa çevirin.

adacayi modeli bluz

Sıra 3: Tığ tarafında ikinci zincire tığı geçirin, 3 tane yarım çift kroşe işleyin, ((1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 zincirlik kısma 1 tane küme işleme yapın) 1 zincirlik tekrar kısmana 1 tane zincir çekin) Aynı şekilde işlemeye devam edin. Son tekrar kısmına geldiğinizde (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işleme yapın) ve 3 tane yarım çift kroşe işledikten sonra 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

adacayi modeli bluz

Sıra 4: Tığ tarafından üçüncü zincire tığı geçirin ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Sıra sonunda 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

adacayi modeli bluz

Sıra 5: Tığ tarafından üçüncü zincire tığı geçirin, 1 tane arttırma yapın, 35 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın, 37 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın, 35 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın, 18 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın ve 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

İşlemeye ikinci sıradan başlayın.

Sıra 6: Bu sırayı sıra 2 ile aynı şekilde işleyin.

Sıra 7: Bu sırayı sıra 3 ile aynı şekilde işleyin.

adacayi modeli bluz

Sıra 8: Bu sırayı sıra 4 ile aynı şekilde işleyin ama dönüş zincirini çekmeyin.

Adım 3: Ön Kısım

Son sıranın başlangıcından 25 tane zincir sayın ve bu noktaya ipi ekleyin.(sıra sekize)

adacayi modeli bluz

Sıra 1: (Düz Taraf) 2 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane arttırma yapın, 24 tane çift kroşe işleyin, sekizinci sıranın diğer tarafına 24 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın ve 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 2: Tığ tarafından üçüncü zincire tığı geçirin, 1 tane arttırma yapın ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Sıra sonunda 1 tane arttırma yapın ve 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

İkinci sırayı her bir sırada 2 zincir arttırarak göğüs hizanıza gelene dek yeniden işleyin.

Sıra 3-6: Bu sırayı sıra iki ile aynı şekilde işleyin.

adacayi modeli bluz

Sıra 7: Bu sırayı sıra iki ile aynı şekilde işleyin ama çevirme zincirini işlemeyin.

Adım 4: Arka Kısım

Ön kısımdan 50 tane zincirini atlayın ve işaretleme yapın. Bu kısım kol kısmı olacak. Kalan 51 zinciri arka kısmı işlemek için kullanın.

Sıra 1: (Düz Taraf) 2 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane arttırma yapın ve son 1 zincir kalana kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Son bir zincirde 1 tane arttırma yapın ve 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

adacayi modeli bluz

Sıra 2-7: Ön kısımdaki sıra 2 ile aynı şekilde işleme yapın.

adacayi modeli bluz

Adım 5: Arka Ve Ön Kısımları Birleştirme

Sıra 8: (Ters Taraf)

Tığ tarafından üçüncü zincire tığı geçirin, 1 tane arttırma yapın ve son 1 zincir kalana kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Son bir zincirde ön kısma 1 tane arttırma yapın, sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın ve üçüncü zincire tığı kaydırın.

Adım 6: Çevresel İşleme

İşlemeyi düz tarafa çevirin.

Sıra 1: 3 tane zincir çekin, sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda üçüncü zincire tığı kaydırın.

Sıra 2-6: Bu sırayı göğüs hizasının altına gelene kadar sıra 1 ile aynı şekilde işleyin.

adacayi modeli bluz

Sıra 7: Sıra 1 ile aynı şekilde işleyin ama tığı dördüncü zincire kaydırın.

Adım 7: Çevresel Model İşlemesi

Küçük olan tığ ile işlemeye devam edin. Elinizde 6 zincirin katlarında zincir olmalıdır.

adacayi modeli bluz

Sıra 8: 3 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın, (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 zincire 1 tane küme işleme yapın) 1 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın) son 3 zincire kadar aynı şekilde işledikten sonra (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 zincire 1 tane küme işleme yapın) 1 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın ve ikinci zincire tığı kaydırın.

adacayi modeli bluz

Sıra 9: 3 tane zincir çekin, tekrar zincirine kadar ((1 tane küme işleme yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) 1 tane zincir çekin, üstteki yarım çift kroşeye 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin. Son tekrara gelene kadar (1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) 1 tane zincir çekin ve ikinci zincire tığı kaydırın.

adacayi modeli bluz

Sıra 10: 3 tane zincir çekin, tekrar zincirine ((1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) yarım çift kroşenin üzerine 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin. Son tekrara gelene kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Son tekrarda tekrar zincirinin altına (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin ve ikinci zincire tığı kaydırın.

adacayi modeli bluz

Sıra 11: Bu sırayı sıra 9 ile aynı şekilde işleyin.

Adım 8: Her Çift Kroşede Arttırma

Sıra 12: 3 tane zincir çekin, tekrar zincirine ((1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, üstteki yarım çift kroşeye 2 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, tekrar işlemenin altına (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, üstteki yarım çift kroşeye 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin. Son tekrara gelene kadar tekrarın alt kısmına (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, üstteki yarım çift kroşeye 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, tekrarın alt kısmına (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin ve ikinci zincire tığı kaydırın.

adacayi modeli bluz

Sıra 13: 3 tane zincir çekin, ((1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar kısmının altına 1 tane zincir çekin, önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, ((1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, üstteki yarım çift kroşeye 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin. Son tekrara kadar (1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar zincirin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, (1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar zincirin altına 1 tane zincir çekin ve ikinci zincire tığı kaydırın.

Sıra 14: 3 tane zincir çekin, tekrar kısmının altına ((1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrarın altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki yarım çift kroşenin üzerin 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, son tekrara kadar (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin ve tığı ikinci zincire kaydırın.

adacayi modeli bluz

Sıra 15: Bu sırayı sıra 13 ile aynı şekilde işleyin.

Adım 9: Her Yarım Çift Kroşede Arttırma

adacayi modeli bluz

Adım 16: 3 tane zincir çekin,( (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin) son tekrara kadar (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, tekrar zincirinin altına (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, son zincire 1 tane yarım çift kroşe işleyin ve tığı ikinci zincire kaydırın.

Sıra 17: 3 tane zincir çekin, ((1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, son tekrara kadar (1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, son zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve tığı ikinci zincire kaydırın.

Sıra 18: 3 tane zincir çekin, ((1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, son zincire kadar (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, son zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve tığı ikinci zincire kaydırın.

Sıra 19: Bu sırayı sıra 17 ile aynı şekilde işleme yapın.

adacayi modeli bluz

Adım 10: Büyük Olan Tığ İle İşleme

İşlemeye, işleme istediğiniz uzunluğa gelene kadar sıra 17 ile sıra 18’i tekrar ederek devam edin.

adacayi modeli bluz

Adım 11: Kenarlar

Tüm kenar işlemeleri tekli kroşe olarak işleyin. Hem yaka hem kol boşlukları hem de alt kısmı tekli kroşe olarak işleyin.

Adaçayı Modeli Kırmızı Yazlık Bluz Nasıl İşlenir?Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.