İPUÇLARIM

Ada Çayının Sağlığa Faydaları Nedir ?

Ada Çayının Sağlığa Faydaları Nedir ?

Ada çayının faydaları başta hafızayı güçlendirmeye ve sindirim sistemi sorunlarına yönelik olarak kullanımı olmak üzere terlemeyi azaltma, dahili enfeksiyonlardan korunma, saç bakımı, sakinleştirme, karaciğeri temizleme, kan şekerini düşürme, saçların beyazlaması yavaşlatmaya kadar bir çok alanda görülmektedir. Ada çayı kurutulmuş yapraklar ile, taze olarak veya toz şeklinde tüketilebilir. Ayrıca taze yaprakların özü çıkartılarak yağ şeklinde de kullanılmaktadır fakat ada çayının yağı daha kuvvetli ve konsantre olduğundan dolayı kullanmaya başlamadan önce doktora danışmanız gerekir.

Ada çayının kullanımı iltihaplı hastalığı olanlara (artrit, romatoid gibi), bronşiyal astım ve aterosklerozu olan kişilere tavsiye edilir.Ayrıca ada çayı doğal bir antioksidan olarak kullanılmaktadır. 2 çay kaşığı kadar ada çayı günlük K vitamini ihtiyacının %30-35’lik bir kısmını karşılayabilmektedir. K vitamini, kemiklerin güçlü kalabilmesini, kanın normal olarak pıhtılaşmasını sağlayıp yaraların iyileşmesi ve hastalıklardan yüksek düzeyde korunmak için gereklidir.

Pharmacological Biochemical Behavior isimli derginin 2003 Haziran sayısında yayımlanan, 45 yetişkin birey üzerinde gerçekleştirilen bir takım araştırma sonuçlarına göre ada çayı içen kişilerin özellikle kısa dönemli hafızalarında önemli oranda yükselme görülmüş. Bir diğer araştırma sonucu ise British Pharmaceutical Konferansında sunulmuş ve ada çayı kökünün Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçların içeriğine benzer maddeler olduğu ortaya çıkartılmış.

Baharat olarak veya çay formunda içerek tüketebileceğiniz ada çayı tüm bunların yanı sıra yağlı saç, kepek, saç veya kafa derisi enfeksiyonları için durulama suyu olarak kullanımı tavsiye edilmektedir. Ayrıca beyaz ve gri renkte saçlarda gözle görülür bir biçimde eski rengini alması sağladığı bazı çalışmalar sonucu kaydedilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kral Fm Dinle dedi ki:

    Ada Çayını Sürekli Duyuyoruz Hiç İçmek Nasip Olmadı

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.