Abronia (Kum minesi) çiçeği bakımı nasıl yapılır

Kum minesi çiçeğinin bakımı için, elverişli ortamın var olması yeterlidir. Bitki kumluk bahçelerde, sınır alanlarında, çiçek yataklarında ve saksılarda yetiştirilebilir. Bakım gerektirmeyip, doğal ortamında gelişim gösterir. Diğer çiçeklere göre kullanacağınız su miktarı düşüktür. Tam bir güneş delisi olan bitkinin çiçeklenme oranı oldukça fazladır. Dikilecek alanda çıplak zemin ihtiyacı olmayıp, pembemsi mor çiçekleri ile güzel bir kokuya sahiptir.
Yıllık bir bitki olup, 5-30 cm arası boylanabilir. Sıcağı ve ışığı çok seven bir bitkidir. Nötr ve bazik, kumlu toprak isteği vardır. Kumlu toprak aynı zamanda kuru olmalıdır. Bitki açık alanlarda yetişir ve gölgede olmaması gerekmektedir.
Abronia, son zamanlarda doğal yaşam alanlarının tahribatı neticesi, türü tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Yıllık bir bitki olduğundan, havaların soğuduğu mevsimde sökülerek, sonraki yıl için yeniden yetiştirilir ya da tohum dökmek suretiyle bitki kendisini sonraki yıllara adapte etmektedir.
Özellikle sahil alanlarında biriken besin açısından zengin kumlu alanlar, bitki için en uygun yaşam alanlarıdır. Kum birikimi arttıkça, çiçek verimliliğinde de artış olmaktadır.


Leave a Reply