A Vitamini Ve Özellikleri

A vitamini bağışıklık sistemi, doku hücresi, görme, üreme, büyüme, kan yapımı ile embriyonun gelişmesi için gerekli olan bir vitamindir. A vitamini ısıya dayanıklıdır ayrıca yağda eriyebilme özelliğine sahiptir. A vitamininin vücutta emilimi için safra asitlerine gereksinimi vardır.

A Vitamini Görevleri

• Bağışıklık sisteminin oluşumu.
• Üreme sistemi ile kemik dokusunun gelişimi ve korunması.
• Gözlerin alacakaranlığa alışmasını sağlamak.
• Gözlerin karanlıkta görmesine yardımcı olmak.
• Doku korunması ile gelişimine yardımcı olmak.

A Vitamini Yetersizliği
A vitamini insan vücudunda depo edilebilen bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden a vitamininin vücuttaki eksikliği çok uzun bir süre boyunca a vitamini alınmazsa ise görülür. A vitamini eksikliği genellikle dengesiz veya yetersiz beslenme durumlarında, bilhassa büyümenin çok hızlı bir şekilde geliştiği çocukluk dönemlerinde ayrıca hamilelik ve emziklilik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.

A vitamini Yetersizliği Belirtileri
• Ciltte kuruluk ve pütürlenmenin bir yanı sıra gözde bulunan epitel dokunun kuruyup bozularak, koruyucu tabakanın kaybolması durumu söz konusudur.
• Bağışıklık sisteminin bozulması yüzünden enfeksiyondan kaynaklanan hastalıklara kişinin sıklıkla yakalanması.
• A vitamini yetersizliği bilhassa sindirim organlarında mide yaraları şeklinde kendini göstermektedir.
• A vitamininin yetersiz olduğu çocuklarda normal bir şekilde gelişme ile büyüme sağlanamaz.
• Çocuklarda sıklıkla görülen enfeksiyona bağlı hastalıklara karşı vücut direncinin yüksek olması nedeniyle çocuğun büyümesinde gerileme meydana gelir.

Vücutta Aşırı A Vitamini Depolamak
A vitamini açısından günlük olarak yeterli miktarda a vitamini alan bir kişi günlük ihtiyacının dışında daha doğrusu günlük ihtiyacından 10 kat daha fazla a vitamini alır ise vücutta zehirlenme meydana gelir.

Bu zehirlenmenin belirtileri arasında baş dönmesi, baş ağrısı ve kusma durumu vardır. A vitamininin fazla alınması durumunda baş ağrısının dışında eklemlerde ağrı, karaciğerde büyüme, saç dökülmesi, kemiklerde kalınlaşma, kafa içi basıncının artması, deride doğumsal bozukluklar ayrıca sinir sisteminde hasar meydana gelir.

Vücudun Günlük A Vitamini İhtiyacı
Gün içerisinde yediğimiz besinlerde a vitamini karoten ve retinol olarak bulunmaktadır. Günlük a vitamini gereksinimi sıfır ila on iki aylık bebeklerde 375 mcg, bir ila üç yaş arası çocuklarda 400 mcg, 7 ila 10 yaş arası çocuklarda 700 mcg, 11 ila 10 14 yaş arası çocuklarda 800 mcg, 15 ila 18 yaş arası çocuklarda 1000 mcg civarındadır. Yetişkin kadınlarda ise 800 mcg ve erkeklerde 1000 mcg arasındadır.

A Vitamininin Bulunduğu Besinler
Günlük olarak hayvansal ve bitkisel kaynaklardan a vitaminini alırız. A vitaminini aldığımız hayvansal kaynaklı besinler arasında özellikle balık yağı, tereyağı, karaciğer, yumurta ve süt gibi besinler bulunmaktadır. A vitaminini bitkisel kaynaklardan özellikle portakal gibi sarı ile kırmızı meyveler, havuç ile kış kabağı gibi sarı ile turuncu sebzeler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler birde kayısı ve şeftali gibi sarı ve turuncu meyvelerden alırız.


Leave a Reply