2 Parça Dantel Süveter Tığ İle Nasıl İşlenir?

Bu şık süveter projesini tamamlamanız için 70 gramlık ve 258 metrelik yaklaşık 5 tane yumağa ve 4.25 mili metrelik 1 tığa ihtiyacınız var.

2 Parça Dantel Süveter Tığ İle Nasıl İşlenir?

Adım Adım Anlatım: Dantel İşleme Modeli
Bu süveter 2 parça olarak işlenir ve sonra iki parça da birleştirilir.

Adım 1: Ana Kısım: Süveterin İlk Yarısı

2 parca dantel suveter nasil islenir Toplamda 77 ya da 6 ila katlarında ve artı 5 olarak zincir çekin. (Tığdaki ilmek dahil olmalıdır.)

2 parca dantel suveter nasil islenir Sıra 1: (Ters Taraf) Tığ tarafından ikinci zincire tığı geçirin ve 3 tekli kroşe, (3 zincir, 3 zincir atlayın, 3 tekli kroşe) olarak sıra sonuna kadar işleyin. Sıra sonunda 2 zincir çekin ve tığ işini diğer tarafa çevirin.

2 parca dantel suveter nasil islenir Sıra 2: (Düz Taraf) 3 zincirlik kısmın ilk zincirine tığı geçirin ve çiçek motifi işleyin, daha sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde çiçek motifini işleyin. Sonrasında en son zincir 1 tane çift kroşe işleyin ve 6 tane zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin.

Çiçek Motifi; 2 çift kroşe, 1 pikot, 3 çift kroşe, 1 pikot ve 1 çift kroşe.

2 parca dantel suveter nasil islenir Sıra 3: Önceki 3 çift kroşelik bölgenin üstüne 3 tane tekli kroşe işleyin. (İki pikotun arasına.) Sonra 3 zincir çekin ve sıra sonunda en son zincire 1 tane çift kroşe işleyin ve 2 zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin.

2 parca dantel suveter nasil islenir Sıra 4: İlk kemere tığı geçirin, yarım çiçek işleme yapın, son kemere kadar her birine birer tane tam çiçek işleme yapın. Son zincire 2 tane çift kroşe işleyin, 1 pikot, 1 çift kroşe, üçüncü zincire 1 tane çift kroşe işleyin ve 2 zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin.

Yarım Çiçek; 2 çift kroşe, 1 pikot ve 2 çift kroşe işlemeye yarım çiçek motifi denir.

2 parca dantel suveter nasil islenir Sıra 5: Yukarıdaki ikinci çift kroşeye 1 tane tekli kroşe işleyin, 3 zincir çekin, 1 zincir atlayın, 2 pikot, (3 tekli kroşe, 3 zincir, 1 zincir atlayın, 2 pikot) sıra sonuna kadar işleyin ve sıra sonunda 2 tekli kroşe işleyip 2 zincir çektikten sonra tığ işini diğer tarafa çevirin.

2 parca dantel suveter nasil islenir Bu noktadan sonra istediğiniz uzunluğa gelene kadar kol altını sıra 2 itibari ile tekrar ederek işleme devam edin.

Adım 2: Kollar/Uzun Sıralar
Toplamda 33 sıra işledikten sonra 72 tane zincir ekleme yapın.

2 parca dantel suveter nasil islenir Sıra 33: Üstteki 1 çift kroşelik alanın altına 1 tane tekli kroşe işleyin, 3 zincir çekin, 1 zincir atlayın, 2 pikot işleme yapın, ( 3 tekli kroşe, 3 zincir, 1 zincir atlayın, 2 pikot) sıra sonuna kadar aynı şekilde işleme yapın ve sıra sonunda 2 tekli kroşe işleyin ve 72 zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin.

2 parca dantel suveter nasil islenir Sıra 34: Tığ tarafından ikinci zincire tığı geçirin, kolun son kısmına tığı kaydırın, 2 zincir çekin, her bir kemere birer tane çiçek işleme yapın, son zincire 1 tane çift kroşe işleyin ve 72 tane zincir çekin. (Tığ işini diğer tarafa çevirmeyi unutmayın.)

2 parca dantel suveter nasil islenir Sıra 35: Tığ tarafından ikinci zincire tığı geçirin, 3 tekli kroşe, (3 zincir, 3 zincir atlayın, 3 tekli kroşe) x 11. Sıra sonuna kadar 3 zincir, 3 zincir atlayın, 3 tekli kroşe işleyip sıra sonunda 2 zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin.

Sıra 36: Bu sırayı sıra 2 gibi işleyin ve sıra 37’yi sıra 3 gibi işleyin.

2 parca dantel suveter nasil islenir Bundan sonra sıra 2 ve 5’i tekrar ederek istediğiniz uzunluğa gelene dek işlemeye devam edin.

İkinci parçayı da aynı şekilde işleyin.

2 parca dantel suveter nasil islenir Adım 3: Boyun Hizası (Arka Kısım)

En az 15 uzun sıra işleme yaptıktan sonra 16. sırayı normal olarak işleyin ama toplamda 14.5 çiçek işleme yapın.

Çiçek işlemelerden sonra 2 zincir çekin, 2 zincir atlayın ve sonraki zincire tığı kaydırın.
Daha sonraki 5 çiçek motifine de tığı kaydırın. Sıra sonunda her zaman ki gibi 2 zincir çekin.

2 parca dantel suveter nasil islenir Ön Taraf
Toplamda 13 uzun sıra işleme yapın ve 14. sırayı her zaman ki gibi işleyin ama toplamda 14.5 çiçek işlemesi yapın.

Son çiçek işlemesinden sonra 2 zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin ve normal bir şekilde 2 sıra daha işleme yapın.

Son çiçek motifinden ve 16. sıranın sonunda 2 zincir çekin, sıranın sonundaki zincire tığı kaydırın.

Tığı 13. sıraya kadar kaydırın ve sonraki 5 çiçeğe de tığı kaydırma işlemi yapın.
Bundan sonra 2 zincir çekin, sonraki kemere 1 tane çiçek işleme yapın ve sonra da sıra sonuna kadar her bir kemere birer tane tam çiçek işlemesi yapın. Sonra 2 tane sıra normal olarak işleyin.

2 parca dantel suveter nasil islenir Adım 4: Üst Taraftan Kolları Birleştirin
Düz taraf yine düz tarafa gelecek şekilde ve ters taraf yukarıya doğru her iki parçayı da birleştirin.

İlk zincire tığı kaydırın ve sonra zincirin içine tığı geçirin ve ilk zincire tığı kaydırın yukarıdaki ikinci çift kroşeye. Daha sonra da ikinci parçadaki aynı zincire tığı geçirin. Sonrasında ipi yakalayın ve tığınızdaki 3 ilmekten ipi çekin.

Sonra 3 zincir çekin, her iki taraftaki 2 pikotu da atlayın, üstteki sıradaki 3 çift kroşeyi birleştirin.

Bu şekilde kolların sonuna kadar işleme devam edin.

Kolların sonunda 3 zincirden sonra 1 pikot atlayın, 1 çift kroşe işleyin son zincirin içine ve sonra 2 zincir çekin 1 pikot atlayın, ikinci parçadaki ikinci çift kroşeye tığı kaydırın.

2 parca dantel suveter nasil islenir Adım 5: Kenarlar

Kenarlarda ters tekli kroşe işleme yapın.

Adım 6: Yan Tarafları Birleştirme

İstiyorsanız bu kısımları dikebilir ya da tığ ile birleştirebilirsiniz. Daha sonra kol kenar ve sınırlarını oluşturmak için yine ters tekli kroşe işleme yapın.

2 parca dantel suveter nasil islenir Adım 7: Alt Lastik/Kaburga
İpi başlama zincir kısmına bağlayın ve aşağıdaki gibi işlemeye başlayın.

Sıra 1: Yükseklikteki kısımda 3 tane zincir çekin ve sıra sonuna kadar çift kroşe işleme yapın. Sıra sonunda üçüncü zincire tığı kaydırın.

Sıra 2: 3 zincir çekin, işlemenin sağ tarafındaki ilmeğe 1 tane çift kroşe işleme yapın, (1 çift kroşe, 1 çift kroşe ilmeğe) sıra sonuna kadar aynı şekilde işleme yapın ve üçüncü zincire de tığı kaydırın.

Kaburga ya da lastik işleme istediğiniz uzunluğa gelene kadar sıra ve sıra 2’yi tekrar edin.
Kaburga işlemeden sonra kenarlar yani sınır için tekli ters kroşe işleme yapın.

Pikot İşleme Nasıl Yapılır?
Daha önceki çalışmalarımızda pikot işlemeyi uzun uzun anlatmıştık. Fakat henüz bu işleme terimi ile karşılaşan okuyucularımız için pikot işlemeyi bir kez daha açıklayacağız.
Pikot İşleme; 2 zincir çekilir, çekilmiş olan bu iki zincirden ilk zincire 1 tane tekli kroşe işleme yapılır.

2 Parça Dantel Süveter Tığ İle Nasıl İşlenir?


Leave a Reply