18 İla 24 Aylık Bebekler İçin Kışlık İçlik Tulum Nasıl İşlenir?

Bu proje için 5 mili metre yün işleme tığının yanı sıra bebek yünü ve düğme ya da kendinden geçmeli klipslere ihtiyacınız var. Bu projede rengârenk bebek yünü kullanılmıştır.

18 İla 24 Aylık Bebekler İçin Kışlık İçlik Tulum

Başlama düğümünden sonra 60 tane zincir çekin ve tığı ilk zincirden geçirerek büyük bir halka oluşturacak şekilde zincirleri birleştirin. Bu sırada zincirlerin dönmemesine çok dikkat edin.

Kislik tulum 1Sıra 1: Zincirleri birleştirip büyük bir daire oluşturduktan sonra 3 tane zincir çekin. Sonrasında her bir zincire birer tane çift kroşe işleyerek ilk sırayı tamamlayın.
Sıra sonunda başlangıçtaki 3 zincirlik ilmeğin en üst zincirinden aşırtma yapıp her iki yakayı da birleştirin.

Kislik tulum 2Sıra 2: Üç tane zincir çekin ve yukarıda gördüğünüz gibi bir önceki sırada bulunan çift kroşenin arka tarafından tığı atın ve tığ bu şekildeyken bir tane çift kroşe işleyin. (Ön çift kroşe.)

Kislik tulum 3Bu seferde tığı alttaki çift kroşenin arka tarafından ön tarafına doğru atın ve tığ bu şekildeyken çift kroşe işleyin. (Arka çift kroşe.)

Aynı şekilde tüm sırayı arka çift kroşe ve ön çift kroşeyi teker teker işleyerek tüm sırayı tamamlayın. Sıra tamamlandığında ilk üç zincir çektiğiniz ilmeğin üst zincirinden her iki yakayı da birleştirin.

Kislik tulum 4Sıra 3: Sıra üçe başlarken 3 tane zincir çekin ve sıra ikinin aynısını yeniden işleyin. Sıra sonunda aynı şekilde iki tarafı da birleştirin.

Kislik tulum 5Sıra 4: İki tane zincir çekin ve her bir zincirin içerisine birer tane yarım çift kroşe işleyerek tüm sırayı tamamlayın.

Sıra sonuna geldiğinizde iki tarafı da birleştirmeden önce bir ip ya da çengelli iğneyi alttaki ilmeğe geçirin ve daha sonra iki tarafı da karşı taraftaki ilmeğin en üst zinciri ile birleştirin.

Kislik tulum 6Sıra 5: Sıra 5 sıra 4 ile aynı. Yani her bir ilmeğe birer tane yarım çift kroşe işleyin.
Toplamda 5 sıra halinde aynı şekilde her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyerek toplam 5 sırayı tamamlayın. Toplamda 5 sıra yarım çift kroşe işledikten sonra işaretleme ipi ya da iğnesini bu sıraya kaydırmayı unutmayın.

Kislik tulum 7Sonraki beş zincir boyunca birer tane yarım çift kroşe işleyin ve altıncı zincirde bir arttırın. Yani beş zincir boyunca birer tane yarım çift kroşe altıncı zincirde ise altıncı zincirin içerisine 2 tane yarım çift kroşe işleyin.

Aynı şekilde tüm sırayı 5 normal ve bir arttırma şeklinde işleyerek tamamlayın.

Kislik tulum 8Daha sonra 8 sıra her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Bu sekiz sıranın hiç birinde arttırma yapmayın.

Sıralar tamamlandığında ipi kesin.

Kislik tulum 9Katlamanın düzgün olduğundan emin olduktan sonra ipi kestiğiniz yani işlemeyi bıraktığınız ip ile sol taraftaki işaretleyeceğiniz yerin arasında toplamda 12 tane zincir olmasına dikkat ederek 12. zincire bir tane işaret koyun.

Kislik tulum 10Bu sefer işlemeyi bıraktığınız yerden sağ tarafa doğru aynı şekilde 12 tane zincir sayın ve işaretlemeyi 12. zincire yapın.

Kislik tulum 11Sol tarafta işaretlediğiniz yerden diğer tarafa doğru 16 tane zincir sayın ve 16. zincire işaret koyun.

Kislik tulum 12Aynı şekilde bu defa sağ tarafta işaretlediğiniz noktadan arka tarafa doğru 16 tane zincir sayın ve 16. zincire işaret koyun.

Kislik tulum 13Sağ tarafa koyduğunuz işaretleme yerinden tığınızı geçirip işaret ipini çekin. İpi tığınıza alın ve işlemeye hazır hale tığınızı getirin.

Kislik tulum 14Bir tane zincir çekin ve aynı zincirin içerisine bir tane yarım çift kroşe işleyin. Her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyerek sonraki işaret yerine kadar gelin.

Bir sonraki işaret yerine geldiğinizde yine bu işaret noktasına da bir tane yarım çift kroşe işleyin ve işaret ipini ya da çengelini çıkartın.

Kislik tulum 15Bir zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin ve bir sonraki zincirde ip alın ama işleme yapmadan sonraki zincire geçin ve bu zincirde yeniden ip alın ve bu sefer yarım çift kroşeyi işleyin. Yani ip alın ve tüm tığdaki ilmeklerden ipi geçirin. Bu yaptığınız işleme azaltma işlemi denmektedir.

Sıra sonuna kadar her bir ilmeğe yarım çift kroşe işleyin ve sıra sonunda aynı şekilde son iki zincire azaltma yapın.

Kislik tulum 16Bir zincir çekin ve tığ işini diğer tarafa çevirin. Sonrasında ilk iki zincirde yeniden azaltma yapın ve sıra sonuna kadar yarım çift kroşe olarak işledikten sonra sıra sonundaki son iki zincire azaltma yapın.

Kislik tulum 17Yeniden ilk iki zincirde azaltma yapın ve sonraki zincirlere birer tane yarım çift kroşe işleyin sıra sonuna geldiğinizde son iki zincirde de azaltma yapın.

Aynı şekilde iki sıra daha işleyin.

Kislik tulum 18Toplamda 5 sıra halinde azaltma yaptıktan sonra bir zincir çekip tığ işinizi diğer tarafa çevirin ve her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. ( Azaltma yapmadan normal bir şekilde işleyin.)

Aynı şekilde 3 sıra daha normal bir şekilde her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Sıra sonunda mutlaka bir zincir çekmeyi ihmal etmeyin. Sıralar tamamlanınca ipi kesin ve ipi tığ işine bağlayın.

Kislik tulum 19Bu sefer tığ işini ön tarafa çevirin ve işaretli yerden işlemeye başlanacak halde tığ işini tutun.

Kislik tulum 20Yine sol taraftaki işaretli noktadan tığı atın ipi bağlayın ev bir tane zincir çekin. Tüm sıraya birer tane yarım çift kroşe işleyerek diğer işaretin olduğu yere kadar işleyin. Sıra sonunda bir tane zincir çekin ve tığ işini diğer tarafa çevirin.

Kislik tulum 21Daha önce olduğu gibi ilk iki zincirde azaltma yapın ve sonraki zincirlerde yarım çift kroşe işleyip sıra sonundaki son iki zincirde yeniden azaltma yaparak tüm sırayı tamamlayın.
Aynı şekilde azaltma yaparak 2 sıra daha işleyin.

Kislik tulum 22Toplamda azaltma yaparak 3 sıra işledikten sonra her zaman olduğu gibi sıra sonunda bir zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin ve tüm sırayı sadece her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyerek tamamlayın.

Aynı şekilde her bir zincire yarım çift kroşe işleyerek 3 sıra daha tamamlayın. Sıralar tamamlanınca ipi kesin ve ipi tığ işine bağlayın.

Kislik tulum 23Tüm ağ bölgesine ve kenar kısımlardaki zincirlere birer tane tekli kroşe işleyin. Sadece ağ bölgesindeki köşelere 2 tane tekli kroşe işleyin. Sıra tamamlanınca ipi kesin ve ipi tığ işi ile bağlayın.

Kislik tulum 24Kışlık içlik tulumu diğer tarafa yani üst tarafa çevirin ve sol taraftaki en kenar çift kroşe kabartmalarından 3 tane sayın ve üçüncünün hemen sol yanına tığı atıp işaretleyin.

Kislik tulum 25Aynı şekilde sağ tarafı da işaretleyin.

Kislik tulum 26Sağ taraftaki işaretlediğiniz zincire tığı atıp bir tane zincir çekin ve aynı zincirin içerisine bir tane yarım çift kroşe işleyin.

Sonraki lastik işlemeye yine ön çift kroşe işleyin.

Kislik tulum 27Sonraki ilmeğe ise arka çift kroşe işleyin.

Toplamda 2 arka ve 2 ön yarım çift kroşe işleyin.

Kislik tulum 28Sonraki işaret yerine kadar sırayı yarım çift kroşe olarak işleyin. İşaretleme yerine 3 tane ön çift kroşe lastik işleme kaldığında aynı şekilde ön çift kroşe ve arka çift kroşe olarak işleyin. Son zincire sadece yarım çift kroşe işleyin.

Kislik tulum 29Bir tane zincir ekçin ve diğer tarafa tığ işini çevirin ve aynı zincirin içerisine bir tane yarım çift kroşe işleyin.

Diğer zincirlerin ön ya da arka çift kroşe olmalarına göre işlemeye devam edin. Aynı şekilde toplamda 8 sıra olarak yarım çift kroşelik alanı ve sonrasında gelen lastikleri de 2 sıra halinde işleyin.

Sıralar tamamlanınca ağ bölgesine işlediğiniz gibi bu tarafın çevresini de tekli kroşe işleyerek çevrelemesini yapın. Sadece köşelere geldiğinizde bir yerine 2 tane tekli kroşe işleyin.

Kislik tulum 30Her şey tamamlanınca 42 tane zincir çekin tığ tarafından ikinci zincire bir tane tekli kroşe işledikten sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. Sıra tamamlanınca bir zincir çekin ve her bir ilmeğe birer tane tekli kroşe işleyin.

Toplamda en az 4 sıra aynı şekilde işleyin.

Kislik tulum 31Aynı şekilde 2 tane kalın parça hazırlayın ve parçalara gördüğünüz gibi kısa aralıklar ile 2 tane düğme dikin.

Kislik tulum 32Düğmeleri diktikten sonra ön tarafa düğmeyi istediğiniz bir noktaya geçirin. 2 düğme diktiyseniz her iki düğmeyi de ön tarafa ilikleyin.

Kislik tulum 33Sonrasında kemerin düz olmasına dikkat ederek kemerin diğer ucunu arka tarafa lastik işleme boyuna uyarak birleştirip dikin.

Aynı şekilde diğer kemeri de düğmeleyin ve diğer tarafa birleştirerek dikin.

Kislik tulum 34Son olarak tulumun ağ kısmına metal ev sağlam çıtçıtları ekleyin. İsterseniz yapışkanlı çıtçıt kullanabilirsiniz ama metal çıtçıt çok daha uzun bir süre boyunca dayanacaktır.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.