Uzun Yaşatan Gıdalar; Yoğurt

Sütün mayalanmış şekli olan yoğurt vücudumuz için çok yararlıdır. Hazmı daha kolay olan yoğurt içerisinde bol miktarda B vitamini bulundurmaktadır.

Süt sevmeyenler için ideal bir süt ürünüdür ayrıca süt ile yoğurtun besin değerleri de aynıdır. Hazmı daha da kolaylaştırmak için yarım bardak yoğurtun içerisine yarım bardak su eklenip karıştırılarak ayran elde edilebilir. Ayrıca ayran yoğurta nazaran daha az kalorilidir.

Yoğurtun içerisinde bulunan laktik asit sindirim olaylarında birçok şekilde yardımcı olur. Sindirim yollarında ortaya çıkan ya da çıkması beklenen enfeksiyonları önler. Aynı zamanda laktik asit özümsenme oranını arttırmada da oldukça etkilidir.

Besin değerleri çok yüksek olan yoğurttan yapılan ayran öğlen ve akşam yemeklerinde 1 bardak içilirse tokluk hissi verir, kilo almanızı önler.

Doktorunuz antibiyotik verdiğinde antibiyotiğin yan etkilerine karşı mutlaka yoğurt yiyin. Yoğurdun aynı zamanda hava kirliliğinde de yararı çoktur. Bu yüzden itfaiyeciler yangın söndürdükten sonra ortaya çıkabilecek herhangi bir duman zehirlenmesini önlemek amacıyla yoğurt tüketirler.

Bugün bütün dünyaca bilinen yoğurtun ana vatanı Anadolu’dur.

Her türlü zehirlenmeye karşı iyi gelen yoğurt, balık zehirlenmelerine karşı kullanılmamalıdır. Balık zehirlenmelerinde kullanılacak en iyi yöntem şekerli limonata içmektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here