Ana sayfa Sağlık Bilgisi Bebek Sağlığı Sütümün Yeterli Olduğunu Nasıl Anlarım?

Sütümün Yeterli Olduğunu Nasıl Anlarım?

Elbette ki tüm anneler sütlerinin bebekleri için yeteli olduğundan emin olmak isterler. Eğer bebekleri çok fazla ağlıyor, sürekli huzursuzlanıyor ve çok az uyuyor ise kendi sütlerinin bebekleri için yeterli olmadığını zannederler. Oysaki bebeklerde görülen bu belirtiler çok başka nedenlerden de kaynaklanabilir.

Bebeklerinde bu tür olayları gözlemleyen anneler genellikle doktora danışmaksızın bebeklerine anne sütünün yanı sıra bedre ek mamalar vermeye başlarlar. Bu yüzden de bebek kısa süre içinde anne sütünü istemez hale gelirler.

Eğer anne sağlıklı ise ve doğru bir şekilde bebeğini besliyor ise bilhassa bebeğin doğumundan sonraki ilk haftalarda ve bilhassa geceleri de bebeğini emziriyor ise ve her emzirme sonrasında en az bir bardak süt, su ya da sıvı alıyor ise bu anne bebeği için gerekli olan sütü bünyesinde üretebiliyor demektir.

Unutmayın sevgili anneler yeni doğan bebekler ilk haftada özellikle kilo kaybedebilir. Ancak 7 ila 10 içerisinde bebekler doğum kilosuna ulaşırlar.

Eğer bebeğiniz gün içinde 6 ila 8 defa idrar yapıyor ise ve ilk altı ay süresince 500 gram veya hafta da en az 125 gram kadar kilo alabiliyor ise bu anne sütünün bebek iç,n yeterli olduğu anlamına gelmektedir.

Eğer bebeğiniz gerekli kiloyu alamıyor ise bu durumda ekstra bir şey yapmaksızın sadece bebeğinizi doktora götürmeniz gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK