SÜLEYMANCIK NASIL YOK EDİLİR?

Kahverengi renge sahip ve iç mekânlarımızda rastladığımız bir kertenkele türü olan süleymancık olarak adlandırılan ufak boyuttaki canlının bir zararı yoktur ve zehirli değildir. Buna rağmen bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırmak adına yapılabilecek işlem ilaçlama şirketinden yardım almak olacaktır. Daha çok ege bölgesinde bulunan ve iç mekânların ferahlığını tercih eden süleymancık sıcak bölgelerde yaşayan ve böceklerle beslenen bir canı türü olduğundan evlerimizi tercih etmekte ve kendine yem aramaktadır.

Bu sürüngen türünden kurtulmak için yüksek emiş gücüne sahip elektrikli süpürge kullanılmakta fakat bu yöntem canlı hakları açısından estetik olmadığı için uygun görülmemektedir. Bunun yanı sıra ilaçlama firmaları evler sıvı ilaç teknolojisi olarak geliştirilmiş kimyasal ilaçlar enjekte ederek birkaç saat bekleme sonucunda bu canlıların tamamını ortadan kaldırmaktadır. Süleymancık olarak adlandırılan kertenkele türünün yaşam koşulları bilinirse bu koşulların sağlanmadığı ortamlar oluşturularak iç mekânlara yerleşmeleri engellenebilir.

Süleymancık isimli kertenkele türü canlılar besin ihtiyaçlarını böcek türleri ile karşıladığından ev ortamlarında detaylarda saklanmış olan böcek türlerini keşfetmeye çalışırlar. Eğer temiz ve rutubetli olmayan bir ev ortamı oluşturursanız burayı tercih etmeyeceklerdir. Böcek ilaçlama firmaları sürüngenler için farklı kimyasallar kullanarak ilaçlama yapmaktadırlar. Pek çok ilaçlama firması süleymancık adlı kertenkelenin yaşadığı ortamları bilir ve özelliklerine göre daha farklı bir canlı türü olduğundan etkili kimyasallar hazırlayarak hayvanın hayatının son bulmasını sağlayarak ilaçlama yapar.

7 YORUMLAR

  1. Kendimize, ailemize ve yasam alanimiza yaptigimiz en buyuk kötülüklerden biri, zehirli kimyasallarla ilaclama yapmaktir. Ozellikle de dogal olarak bocek ve sinek avlayan bu zararsiz hayvan evinize geldiyse lutfen ondan korkmayin ve onu oldurmeyin. İlaclama gibi seyler biz farketmesekte bizi de öldürüyor, vücudumuza ve dogaya zarar veriyor. Süleymancik disinda karinca icinde malesef gereksiz bir ilaclama yapma aliskanligi var, bunun yerine dogal ve zararsiz cozumler mevcut, mesela karincalarin girdikleri yere lavanta yagi veya kolonyasi surmek veya bildigimiz tebesirle eve girdikler

  2. Yahu arkadaş ne hayvan hakkıymış ya ! Tırstım ne yapabilirim ? Dilediğiniz kadar zararsız deyin ben tırsıyorum ne yapabilirim?

  3. elinize tıpalı oyuncak tabancalardan alacaksınız, başına kalın iyne takacaksınız hedefi vurabilirseniz. onu şişe dizebilirsiniz :)

  4. İnsana zararı bırak faydası olan böylesi güzel sevimli bir canlı için “Nasıl yok ederim” demek yerine, onu tanıtan bir yazı yazsanız daha doğru olmaz mı?

  5. Evet, neden bu hayvancağızı yok edelim? Ne gibi zararı var? Mersin’de biz hayvanları özellikle eve getiriyoruz.

  6. Neden Zararsız bi hayvanın ilaçlanması için teşfik ediyorsunuz insanları. Isırmaz etmez sizin ondan korktuğunuzdan çok o korkar kaçar zaten. Canlıları yok etmekten vazgeçelim artık lütfen. Süpürge falan korkunç şeyler bunlar.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazınız