Sivri Sinekten Kurtulma Yolları

Sivri sinekler sessiz gecelerde çıkardıkları rahatsız seslerin dışında bizleri ısırarak kaşıntıya sebep veren canlılardır. Bu dönemlerde yaz ayları bitmesine rağmen sizleri rahatsız eden sivrisinekler var ise sivri sineklerden kurtulmanın yollarını bir konu içerisinde derlemeye çalışacağım.

Öncelikle ipuçlarım’da bulunan sivri sinekle alakalı bir kaç konumuzu size tanıtmak istiyorum. 1. Konumuz bebeklerimizi sivri sineklerden nasıl koruyacağımızı ve ısırıklarına karşı neler yapmamızı anlatan konumuza BURADAN ulaşabilirsiniz.
2. Konumuzda gene bu konuya benzer ama daha çok doğal yöntemler ile sivri sineklerden kurtulmanın yolunu anlatan bir konumuzdur. Bu konumuzda anlatılan bilgiler size yeterli gelmediyse BURADAN o konumuza da bir göz atabilirsiniz.3. Konumuz ise daha çok sağlığımızı etkileyen yönlerinden bahsetmektedir. Mesela sivrisinek ısırdığında hangi hastalıklar olabilir biliyor musun? cevabın hayır ise konumuza BURADAN ulaşıp öğrenebilirsiniz.

Sivri Sinekten Kurtulma Yolları

1.Bahçeniz var ise bu bitkiler mutlaka ekilmeli.idris otu ile sivrisineklerden kurtulmanin dogal yolu

 • İdris Otu: Oldukça güçlü bir kokuya sahip olan idris otu, sadece sivrisinekleri kovmakla kalmıyor, yağı aynı zamanda böcek ilaçlarında da kullanılıyor. Kolay bakımı ve yapısıyla baharda bahçenizde yetiştirebileceğiniz bir bitki.
 • Yalancı Melisa: Kimi zaman sivrisinek otu olarak da bilinen yalancı melisa, güçlü narenciye kokusuyla sivrisinekleri yaklaştırmıyor. Bu bitki aynı zamanda Asya yemeklerinde de kullanılıyor. Mide ağrılarını ve boğaz ağrısını geçirme özelliği olduğu biliniyor. Yalancı melisayı da kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.
 • Kedi Nanesi: Naneye bağlı bir bitki olan kedi nanesinin birçok sinek ilacından daha etkili olduğu saptanmıştır. Yetiştirilmesi de oldukça kolay.
 • Biberiye: Yenilebilen bir bitki olarak yetiştirilen biberiye aynı zamanda kokusuyla sivrisinekleri de uzaklaştırıyor.

2. Taze fesleğen doğal sivri sinek kovucudur.

 • Fesleğen kokusu sivrisinekleri uzaklaştırır. Başucunuza bir saksı fesleğen ya da bir tutam reyhan koyarsanız, odanıza sivri sinek gelmez.

3. Sivri sinekler koyu renkleri severler, giymeyin.

 • Sivrisinekler genellikle koyu renkleri barınağı olarak görür. Koyu renkteki nesneleri evinizde bulundurursanız, sivrisinekler sizin yanınıza uğramayacaklardır.

4. Sirke kokusu sizi koruyacaktır.sirke kokusu sivri sinekler icin cok iyidir

 • İçinde sirke bulunan bir bardağı pencerenin yanına koyun. Güçlü kokusu sinekleri yaklaştırmayacak ve içeri sokmayacaktır.

5. Sarımsak ve Soğan.

 • Kokusu rahatsız etmeyecekse sarımsak ya da soğanı ikiye bölüp başucunuza koyarak da sineklerden korunabilirsiniz.

6. C vitamini mutlaka her gün alınmalı.

Her gün bolca C vitamini tüketin. C vitamini suda eriyebilen bir vitamin olduğundan vücudunuzda birikmez, fazla terlemeyi önler, sivrisinekler de bundan nefret ederler.

7. Laz icadı sinek savar.karadenizli icadi sinek savar

Karadenizli vatandaşlarımızın denediği ve başarılı olduğu görülmüş olan bir yöntemde; gerekli olan malzeme 1 adet poşet biraz su ve bir de evimizdeki yanan lamba. İçine su doldurulan bir poşet, ağzı bağlanarak yanmakta olan lambamızın hemen yanında tavana asılı şekilde bırakılıyor. Çok ilginç de olsa sivrisinekler bu bölgeye yaklaşmıyor.

8. Sivrisineklerle karşı 3 tane doğal karışım

1: Süper Güçlü Kovucu  

 • 1 su bardağı elma sirkesi, birer tutam kurutulmuş Adaçayı, Biberiye, Lavanta, Kekik ve Nane, 1 adet kapaklı cam kavanoz
 • Cam kavanoza sirke ve otları koyun, ağzını sıkıca kapatın. 2 hafta boyunca her gün çalkalayarak, buzdolabında muhafaza edin. 2. Haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı yarı yarıya sulandırarak, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.

2: Nane Limon Spreyi

 • 1 su bardağı su, 5 damla limon yağı, 10 damla fesleğen ya da nane yağı
 • Tüm malzemeleri şişenin içine koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize tatbik edin.

3: Limonlu karanfil

 • 1 adet olgunlaşmamış limon ya da lime limonu, 10 adet karanfil
 • Olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın. Ortadan ikiye keserek, içine karanfiller saplayın ve masanın ortasına yerleştirin. Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için odanıza yaklaşamayacaklardır.limon ve karanfil dogal sivri sinek kovucu

Kaynak: Onedio

Sivrisinekleri tanıyor musunuz?

Sivrisinek Kaşıntısını Geçirmek İçin 5 Doğal Yöntem

Sivrisinekler Bizi Neden Isırır?

Evde Sivrisinek Kapanı Nasıl Yapılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here