Ana sayfa Ev İpuçları Petek Bal Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Petek Bal Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Bal, çok dayanıklıdır ve yüksek besin değerine sahiptir. Bal arıların doğadaki çiçeklerden topladığı ve kendi vücutlarında salgıladıkları bazı enzimleri işlemesi sonucu meydana gelir.

Bal kendi doğal yapısı gereğince kristalleşir. Balın kristalleşmesi ise fiziksel bir olay olduğu için balın yenmesi için bir engel oluşturmaz.

Bal Nasıl Saklanır?

Eğer balı uzun bir süre boyunca yemeyeceksiniz balı saklamak için en sağlıklı ortam oda sıcaklığındadır ve ortam sıcaklığının 17 ila 21 derece olmasıdır. Balın saklanması için hazırlanacak kapların cam, porselen ya da laklı teneke olması gereklidir. Bal kesinlikle güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Kristalize olmuş olan yani şekerleşen ballar eğer istenir ise 40 ila 45 derecelik sıcaklıktaki suyun içinde 3 ila 4 saat karıştırmak sureti ile eritilmelidir.

Eğer balı kısa bir sürede tüketecekseniz o zaman yine ağzı sıkı bir şekilde kapanan sakamla kaparlında günlük ihtiyaçlarınız kadarını alıp saklayabilirsiniz.

Fakat eğer bal buzdolabında duracak ise kısa süreliğine de olsa dolabın üst değil alt gözlerinden birinde bulundurulmalıdır.

Bal hem havadaki nemi hem de çevrede bulunan kokuları emme özelliğine sahiptir. Bu yüzden bal kabı mutlaka ağzı kapalı bir şekilde tutulmalıdır.

Bal bizim ülkemizde kristalleştiğinde pek yenmez fakat bilhassa Batı ülkelerinde bal özel olarak kristalize bir hale getirildikten sonra bazı işlemlere tabi tutularak krem haline getirilip satışa sunulur.

BİR CEVAP BIRAK