Mobilya masamın üzerine çaydanlık koydum beyazladı

Bu soru Aynur Hanım tarafından sorulmuştur. Sizin de sorularınız var ise lütfen Soru Sor bölümden sorularınız gönderiniz.

Soru: Mobilya masamın üzerine çaydanlık koydum beyazladı, nasıl giderebilirim?

Cevap: Sayın Aynur Hanım, öncelikle geçmiş olsun diyorum. Sehpa ve benzeri mobilya eşyalarınızda oluşan yanık lekesinin üzerinde az miktar kolonya yakarak giderebilirsiniz.

Mobilyada oluşan lekenin üzerine az miktar kolonya dökünüz. Lütfen dikkatli olunuz fazla miktarda kolonya dökerseniz mobilyanız daha kötü olacaktır. Kolonyayı çakmak veya kibrit yardımı ile yakın. Bir iki saniye bekledikten sonra yumuşak bez ile o bölgeyi hemen silin. Mobilyanız kesinlikle ateşe fazla mağdur kalmasın 1-2 saniye yeterlidir.

Başka bir yöntem ise; sehpa veya masanın üzerine,  pamuklu bir kumaş parçasını ikiye üçe katlayarak koyun. Sonra yanık lekesi olan bölgeyi kumaşın üzerinden ütüleyin.

Ya da;

Mobilyanızın rengine uygun rötuş kalemi alıp o bölgeyi boyayabilirsiniz. Bu kalemlerin piyasa fiyatı 5 TL. Civarında olup, ” Mobilya Rötuş Kalemleri” diye Google araştırsanız, kendine uygun rötuş kalemi bulabilirsiniz.

Aynur Hanım hazır çaydanlık ile soru sormuşken size bir kaç konumuza da önermek isterim. Çaydanlıkta oluşan kireçlerin temizleme yöntemlerinden bahsettiğimiz konumuza bir göz atmak isterseniz buraya bakabilirsiniz.
Çaydanlıkta oluşan kötü kokuların giderilmesine size yardımcı olacak konumuza da buradan ulaşabilirsiniz.

9 YORUMLAR

 1. Yeni aldığım masamda çaydanlık izi oluşmuştu tavsiyeniz üzerine kolonya döküp yaktım iz falan kalmadı. Çok teşekkür ederim

 2. pudra krem arasi tatak odasi takimimn uzerinw esimin parfummu akmiss mobilyaya islemis turuncuu ba ykin bir renk vermys sildim domesrmtosladm cikmadii ne yapabilirimm buarada movilyamn aynasi olan parcasina oldi tesekkur ederm simdidenn

 3. Deri koltugumuzun uzerinde sicak su kabi buyuklugunde beyazlanma olusmustu. Utuleme ile sorunumuz cozuldu faydali bilgilericin çok teşekkürler..

 4. Merhaba ben lavobanin uzerine sicak caydanlik koydum ve izi kaldi cikarabilirim yardimci olurmusunuz lutfen simdiden tesekkurler

 5. Koltuğun oturulan yerdeki kumaşta küçük bir yanık var bu
  duruma bir çözüm bulabilir misiniz? Eğer bir çözüm yolu gösterirseniz gerçekten
  çok sevinirim

  • Kumaşta oluşan yanıklar için ne yazık ki faydalı bir yöntem yok. Ama o bölgeleri
   saklamak için yastık, koltuk yüzü ve benzeri eşyalar ile görünürlüğünü
   azaltabilirsiniz.

   Yada benzeyen bir kumaş parçasını üzerine dikme/yapıştırma işlemi
   ile tutturup gene gözükmesini azaltabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazınız