İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe seven kişiler genellikle işkembeyi dışarıda yemeği sever ya da kendileri kasaptan temizlenmiş ve hazır bir şekilde işkembe satın alırlar ve evde sadece pişirme kısmını kendileri yaparlar.

Fakat ne olursa olsun özellikle kurban bayramı zamanlarında işkembeyi kendiniz evde temizlemek zorunda da kalabilirsiniz. İşkembe temizliği çok kolay bir iş değildir ve çok özen gösterilmesi gereken ve meşaketli bir iştir.

Genellikle kasaptan ya da şarküteriden almış olduğunuz işkembe sizi temizleme konusunda fazlaca uğraştırmayacaktır. Ama kesilmiş olan kurban işkembesini ille de sizin temizlemeniz gerekiyor ise o zaman mutlaka aşağıda sıraladığımız adımları dikkatli şekilde ve özenle uygulamanız gerekmektedir.

İşkembe Nasıl Temizlenmeli?

Bunun için ilk önce işkembenin iç kısmını iyice boşaltın ve sonrasında bol su ile 5 ila 6 defa iyice yıkayın.

İşkembeyi temizleyebilmek için hem en kolay hem de en sağlıklı yol bu işlem için kireç kaymağı kullanmaktır.

Kireç kaymağı dediğimizde toz kireç veya taş kireç ile temiz suyun karıştırılmasını anlamanız gerekiyor. Eğer isterseniz bunu kendinizde hazırlayabilir ya da hazır olan kireç kaymağını da ister yapı marketlerden ister nalburlardan alabilirsiniz. Kireç işkembenin mikroplarının hem ölmesine hem de kolay bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur.

Kireç kaymağını temiz ettikten sonra 1 su bardağı koyu bir kıvamda kireç kaymağı hazırlayın.

Daha sonra tezgah üzerindeki işkembenin tırtıklı olan kısmına yani iç tarafına eritmiş olduğunuz kireç kaymağını güzel bir şekilde yayın.

Sonra işkembeyi katlayıp buzdolabı poşeti ya da başka bir temiz naylon torbasında en az 15 ila 20 dakika kadar bekletin.

15 ila 20 dakika kadar bekleme süresinin ardına yeniden işkembeyi tezgaha alın ve temiz bir bıçak yardımı ile işkembeyi iyice kazıyın.

İşkembeyi kazıma işleminden hemen sonra dikkatlice ve çok iyi bir şekilde yıkayın.

Daha sonra bir kap içerisinde 5 ila 10 dakika boyunca sirkeli suyun içinde bekletip sonra yeniden işkembeyi sudan geçirin.

Bütün işlemler tamamen tamamlandıktan sonra işkembe artık pişirilmeye hazır demektir.
İşkembeyi temizlerken genellikle işkembeyi karbonatlı suyun içerisinde kaynatma yöntemi kullanılmaktadır. Ancak sıcak su ile işkembeyi temizlemek hem elinizi yakacaktır hem de ısı ile birlikte işkembenin de pişmesine ve bu yüzden de mikropları da içine işkembenin içine doğru emmesine neden olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here