Hıçkırık neden olur, Hıçkırığı geçirmek için ne yapılmalı

Hıçkırık neden olur, Hıçkırığı geçirmek için ne yapılmalı

Hıçkırık sanıldığı kadar küçük ve tehlikesiz bir rahatsızlık değildir. Uzun soluklu devam eden hıçkırıklar, hayati organlarımızı etkileme ihtimali vardır. Özellikle kalp ile beyin gibi hayati öneme sahip olan organlarda çeşitlik hastalıkların oluşumuna neden olabilir.

Hıçkırık nedir?
Hıçkırık, diyaframda bulunan kaslarının istem dışında kasılması yüzünden gırtlak bölgesi aniden kapanarak hıçkırığı oluşmasına neden olur. Kişilere göre değişiklik gösterse bile yaklaşık dakikada 10 – 30 defa tekrar edebilen kasılmalara sebep olabilir. Hıçkırık sadece diyaframda değil kaburga arasındaki kaslarda da oluşabilir. Genelde uzun sürmez ve fazla tehlikeli değildirler

Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık bebeklerde çok sık görülen bir rahatsızlıktır, hızlı yemek yiyen kişilerde ve bu sırada fazla hava yutan kişilerde de çok rastlanır. Her hastalıkta olduğu gibi bu durumda da her şeyin fazlasız zarar diyoruz. Fazla miktarda tüketilen sigara ve alkol, gıdıklanmak ve bu esnada aşırı gülmek geçici hıçkırık oluşumuna neden olur.

Hıçkırık nasıl geçer, hıçkırmayı engelleyecek öneriler:

-Kendini zorla ve tutabileceğin kadar nefesini tut. Bu şekilde diyaframı yanıltıp eski soluklanma düzenini yakalayabilirsin.
-Gırtlakta oluşan kasılmayı engellemek için soğuk içecekler için, limon suyu, normal su ve sirke çok daha etkili olacaktır.
-Karabiberi koklamakta iyi gelecektir. Karabiber hapşırmanıza neden olacağı için diyafram kaslarına ters tepki uygulayıp eski ritmine dönecektir.

Yukarıdaki yazdığımız yöntemler hıçkırıktan doğal kurtulma yöntemlerdir. Bu şekilde bile hıçkırıklarınız geçmediyse, kasları gevşetmek için çeşitli ilaçlarda etkili olabilir. İlk yapılması gerekeni lütfen unutmayınız. DOKTORUNUZA MUTLAKA BASVURUN hayat şakaya gelmez.

İpuçlarım'da yayınlanan yazıları kaynak linki göstermeden "alıntı / çalıntı" yapmak emek hırsızlığıdır.

Etiketler:

Not: Bu makaleye "hıçkırık nasıl geçer, Hıçkırık neden olur, hıçkırık neden olur nasıl geçer, hıçkırığı ne geçirir, Hıçkırık nedenleri" gibi terimler aranarak ulaşılmıştır.
BİR YORUM YAZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
  1. Berke Barış diyor ki:

    Allah Razı Olsun

  2. Yusa Sank diyor ki:

    Çok yararlı bir bilgi olmuş. Bunu okuduktan sonra nefesimi tuttum ve 1 bardak su içtim hemen düzeldi. Teşekkür ederim !

    1. ipuclarim diyor ki:

      Bilgilerin size faydası dokunduğuna çok sevindim güzel yorumun için teşekkürler

  3. ayşenil diyor ki:

    baştan karabiber kokladım iyi gelmedi limonata içtim iyi geldi.

    1. ipuclarim diyor ki:

      Tecrübenizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

  4. Medyum diyor ki:

    En iyisi hıçkırığı unutmak.Su da iyi gelir.

  5. Karaman diyor ki:

    Ben nefesimi tutuyorum ardından 1 bardak su içiyorum hemen geçiyor hıçkırık.

  6. berküzay diyor ki:

    teşekkür ederim bu yazıyı okurkaen geçti çünkü dikkatım dağıldı hıçkırığımı unuttum :)

Sayfa başına git