Ana sayfa Sağlık İpuçları Ne iyi gelir Dudaklar Neden Çatlar?

Dudaklar Neden Çatlar?

Dudak çatlamalarına genellikle kış zamanlarında çok daha sıklıkla rastlanmaktadır. Çatlayan dudaklarda oluşan acı hissi ile aşırı hassasiyet yalnızca konuşmayı değil ayrıca da yemek yemeyi de zorlaştırmaktadır. Çatlakların yanı sıra dudaklarda meydana gelen gerginlik hissi de oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Dudak Çatlama Sebepleri?

Sürekli olarak dudakların ıslatılması dudak çatlamalarının en önemli nedenleri arasındadır. Bazen dudakları sürekli olarak yalamak dudak yüzeyindeki tükürükleri kısa bir süre içinde buharlaştırır ve bu sırada dudaklar da nem kaybetmiş olur. Zaten kurumuş bir halde olan dudakların sürekli bir şekilde yeniden yalanması sureti ile ıslatılması sonucunda dudaklar önemli bir derecede nem kaybederek aynı zamanda kuruyarak çatlayacaktır.

Bildiğiniz üzere rüzgarın buharlaşmayı hızlandırıcı bir etkisi vardır. Ve bu durumda dudakların hızlı bir şekilde nem kaybetmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de özellikle rüzgârın çok yoğun olduğu kış zamanlarında dudak çatlamaları da daha sık bir şekilde yaşanmaktadır.

Aynı rüzgâr gibi ağızdan sürekli olarak nefes alıp vermek de dudakların hızlı bir şekilde çatlamasına neden olur. Ağızdan nefes alıp verirken dudak yüzeyine temas etmiş olan hava buharlaşmayı da arttırdığından dolayı eğer bu duruma karşı önlem alınmaz ise bu durum dudaklarda sık sık çatlamalara neden olacaktır.

Havanın hem çok kuru hem de çok soğuk ya da çok aşırı bir şekilde sıcak olması da dudakları çatlatan nedenler arasındadır. Bilhassa yaz zamanlarında dudakların uzun süre boyunca direk olarak güneş ışığına maruz kalması da dudaklarda nem kaybına bağlı olarak meydana gelen dudak çatlamalarında etkilidir.

Hassas dudakların çatlamalarının başlıca nedenlerinden birisi de asitlerdir. Başta turunçgiller olmak üzere incir ile domates gibi besinlerde bulunan asitlerde dudaklarda tahriş ile çatlamalara sebep olmaktadır.

Dehidrasyon olarak da bilinen durum yani vücudun susuz kalması durumu da dudakların nem kaybetmesi sonucu çatlamalarına neden olmaktadır.

Ruj ile dudak bakım ürünleri içlerinde bulunan propil gallat ile fenil salisilat tarzındaki bazı kimyasal maddelerin de dudak çatlamalarına neden oldukları bilinmektedir.

Dudakları çatlatan başka bir üründe guaiazulene ile SLS kimyasallarını içeren diş macunlarıdır.

A vitamininin yanı sıra B2 ile B3 ve ayrıca çinko gibi vitamin ile minerallerin eksikliği de dudak çatlamasına nedenleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca nikel ile kobalt gibi maddelere alerjisi olanlar kişiler bu metallerin de dudaklarına teması sebebi ile alerjik bir reaksiyon olarak da dudak çatlaması kişide görülebilmektedir.

Tansiyon ile vertigo hastalıklarının yanı sıra akne ile kırışıklık tedavileri amacı ile kullanılan bazı ilaçlar da dudak çatlamaları halinde yan etkiye neden olabilirler.

Tüm bunların dışında da tiroit yetmezliği ile diyabet ve sedef hastalığı türündeki bazı hastalıklar yüzünden de dudak çatlaması durumu söz konusu olabilir.

BİR CEVAP BIRAK