Ana sayfa Sağlık İpuçları Güzellik Dudak çatlaması ne iyi gelir? ne yapmalıyım?

Dudak çatlaması ne iyi gelir? ne yapmalıyım?

4209
0

Dudakta çatlaklar soğuktan ya da kuruluktan oluşabilir. Yemek sırasında dudağınızda olan ufacık bir çatlak size büyük acılar verebilir. Özellikle tuzlu ve ekşi (limon) yiyeceklerin vereceği acı büyük olacaktır.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla dudaklarda oluşan çatlaklara daha çok rastlanmaktadır. Bu nedenle dudaklarımızı soğuktan korumamız gerekir. Dışarı çıkacağınız zaman dudaklara soğuktan koruyucu kremler sürmekte fayda var. Dışarıyla işiniz bitip eve geldiğinizde tekrar bir nemlendirici krem sürüp çatlakların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Dudaklar neden çatlar?

Kuru havalar, susuz kalma, dudakları ısırma ve B2 vitamini eksikliği gibi durumlar dudaklarda çatlamaya neden olabilir. Bazı durumlarda alerjiler, enfeksiyonlar, ilaçlar ve grip de dudakları olumsuz yönde etkileyebilir.

Tabiki dudaklardaki çatlakların oluşum nedenleri kuruluk ve soğuk dışında çeşitli hastalıklarda olabilir. Bu nedenle size ilk tavsiyemiz doktorunuza danışmanız olacaktır. Peki, ne tür hastalıklar dudak çatlamasına neden olabilir?

Dudak çatlakları hangi hastalıkların belirtisidir?

 • Diyabet yani şeker hastalığı; şeker hastalığı genetik bir hastalık olarak bilinir.  Aile bireylerinizle şeker hastalığı var olan biri var ise size çıkma oranı yüksektir. Bu nedenle dudak kuruluğu diyabet hastalarında görülebilir.
 • Kawazaki hastalığı; nadir rastlanan Kawazaki hastalığı bir kan hastalığı olarak bilinir. Dudaklarda kuruluk bu hastalıkla kendini gösterebilir.
 • Sjögren sendromu;  gözyaşı kanallarında görülen bir sendromdur. Dudaklarda kalın çatlak oluşumuna neden olabilir.

Dudak çatlakları hangi vitamin eksikliğinden oluşur?

Dudak çatlakları b2 vitamini eksikliğinden oluşabilir. B2 vitamini çeşitli kuru baklagillerden, süt ve süt ürünleri, kabuklu yemişler, yumurta sarısı, hububatlar, balık ve et ürünlerinde bol miktarda temin  edebilirsiniz.

Dudak çatlaklarına ne iyi gelir?

 • Sıcak veya soğuk hava şartlarından dudaklarımızın korunması gerekir. Çeşitli krem ve nemlendiriciler sürerek havanın etkisinde bir nebze olsa koruyabiliriz.
 • Günlük su tüketiminizi çoğaltmanız gerekiyor, günde en az 8 ila 10 bardak arası tüketilmeli.
 • Aloe veralı kremler iyi gelecektir.
 • B2 vitamini içeren yiyecekleri tüketin.
 • Bolca portakal, havuç ve limon tüketin.

Çatlamış dudaklarda yapılmaması gerekenler;

 • Dudaklarını yalayıp ıslatmamaya özen gösterin.
 • Dudaklarınızı ısırıp derisini kazımak gibi işlemler den uzak durun. Dudak derisini soymayın.
 • Dudakların kurmasına neden olan ruj veya krem kullanmayın.catlayan dudaga bal iyi gelir

Dudak çatlarına iyi gelecek doğal yöntemler:

Çatlayan dudaklara bal çok iyi gelir. Dudaklarınıza bal sürün ve üstüne vazelin sürün, dudaklarımızı kıpırdatmadan bu karışımı 10-15 dakika durmasını sağlayın. Temizlemek için parmağınızı ılık suyla ıslatıp dudaklarınıza sürtün, fazla bastırmadan temizleyin. Bu işlemi 2-3 günde bir tekrarlayın. Bu sayede dudaklardaki çatlaklardan kurtulabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının dudaklara yumuşatan özelliği ile tanışın. Kış günlerinin yaklaşmasıyla soğuk havalarda dudaklarınızı birebir gelecek olan Hindistan cevizi yağı dudaklar için bir mucizedir.

Salatalık kürü dudaklara yumuşaklık hissi kazandırır. Orta boy büyüklükte bir salatalığı soyun ve  bir dilim keserek dudaklarınıza sürün. Salatalığın özü dudaklarınıza  geçtikten sonra yumuşaklığını hissedeceksiniz. Salatalık kürünü 3 gün boyunca kullanabilirsiniz.

Yemeklerde kullandığınız zeytinyağı da dudaklarınızı yumuşatmak için daha çok faydalıdır. Çatlak kuru dudaklar için zeytinyağı doğal yumuşatıcıdır. Zeytinyağı nemlendirici olarak da kullanılabilir. Yatmadan önce bir damla zeytinyağını dudaklarınıza sürün kuruluk hissini yok eden doğal nemlendirici olacaktır.

Dudaklarında elma sirkesi sürebilirsiniz. Dişlerinizi fırçalayın ondan sonra işaret parmağınız ile ince bir şekilde dudaklarınıza elma sirkesi sürün. Elma sirkesi kanayan çatlak dudaklara çok iyi gelir ve ayrıca parlak kırmızı renk kazandırır.

BİR CEVAP BIRAK