Deri eşyadan leke çıkarmak için püf noktalar

Deri eşyadan leke çıkarmak için püf noktalar
10 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 6.144 kez okundu.

Deriden yapılmış olan deri koltuk takimi, deri ceket, mont, pantolon vs. gibi eşyalarda oluşan çeşitli lekeler, ne yazık ki iz bırakmadan çıkarılması zor olan lekelerdir. Sizlerden ricam ne eşyası olursa olsun lekeyi çıkarmaya başlamadan önce görünmeyen bir yerde deneme yapınız. Deneme yapmadan alttaki tavsiyeleri kesinlikle kullanmamanızı rica ediyorum. En azından lekeli kısmın küçük bir yerinde deneme yapınız.

Bu konuda verilen bilgiler sadece tavsiye olup %100 lekeyi çıkaracak diye bir sonuç çıkarmayınız. Derilerde oluşan lekeler için mutlaka bir uzmandan tavsiye almanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Derideki mürekkep lekesi: Eczanelerden bulabileceğiniz izopropil alkolüne ihtiyacımız var. Bir parça pamuğu izopropil alkolü ile ıslatıp mürekkep lekesi olmuş yeri silin. İzopropil alkolü yanıcı bir madde olduğu için lütfen ateş ile yaklaşmayın. Daha sonrasında sildiğiniz yeri üfleyerek kurutun. Leke çıkmadıysa bir kaç defa ayni işlemi tekrarlayınız.

Kan, yemek gibi koyu lekelerin temizliği: Bir kabin içerisine tartar kremi ile limon suyunu ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı lekenin üzerine sürüp yaklaşık 10 dakika bekletip kurutun. Sonra nemli bir bez ile macunu silip deriyi de kuru bir bezle kurulayın.

Derideki yağ lekeleri: Yağ lekesi olmuş bölgeye kesinlikle su ile silmeye kalkmayın. Leke kurumadan temiz kuru bez ile temizlemeye çalışın.

Gazete, kitap yüzünden oluşan lekeler: Deri koltuk üzerinde unutulan gazetelerdeki mürekkepler leke oluşturabilir. Bu tarz lekelerin üzerine saç spreyi püskürtüp kuru bez ile lekeli bölgeyi siliniz.

Yukarıdaki tavsiyeleri uyguladınız ve çıkmadıysa, lekeli yerin üzerine tranş kremi sıkıp temiz bezle ile siliniz.

İpuçlarım'da yayınlanan yazıları kaynak linki göstermeden "alıntı / çalıntı" yapmak emek hırsızlığıdır.

Etiketler:

Konuya Googleden Gelen Aramalar:

beyaz deriden leke nasıl çıkar, deri koltuktaki leke nasıl çıkar, deri sandalye lekesi nasıl çıkar, deriden boya lekesi nasıl çıkar, derideki lekeler nasıl geçer, deri nasıl temizlenir, deri koltuk lekeleri nasıl çıkar.
 • http://www.gorsel.org Görsel

  Güzel bir anlatım olmuş. Daha önceden deri çeketime bulaşmıştı ben yapamamıştım kuru temizleme sağolsun bir şekilde çıkartmıştı. Bundan sonra bilinçlendik. Bilgi için teşekkürler

 • aysun

  suni deriden beyaz sandalyelerim var.siyah penye bluz, sandalyeme kumaş boyası lekesi yaptı.nasıl çıkarabilirim..?

 • suat çakmak

  slm benim deri ceketimde japon yapıştırıcı lekesi var nasıl çıkartırım teşekürler

 • aysel

  Deri sandalyelerime minder takmistim, kirmizi rengi geçmiş ne yapabilirim. Teşekkürler

 • gülizar

  Merhabalar,siyah elbisem;deri çantama leke yaptı nasıl çıkartabilirim teşekkürler.

Sayfa başına git