Deri eşyadan leke çıkarmak için püf noktalar

Deri eşyadan leke çıkarmak için püf noktalar

53282
33
PAYLAŞ

Deri hepimiz için vazgeçilmez bir malzeme. Ayakkabılar, çantalar, montlar, pantolonlar ve hatta koltuklarda bile deri kullanılıyor. Elbette sürekli kullandığımız bu eşyalar zaman içerisinde lekeleniyor. Peki, bu lekelerden kurtulmak mümkün mü? Bugünkü yazımızı bu konuya ayırdık.

Bu konuda en uzman yereler elbette lostra salonları ve kuru temizlemeciler. Ama eğer evde çareler üretmek istiyorsanız buyurun bugünkü yazımıza:

Sizlerden ricam ne eşyası olursa olsun lekeyi çıkarmaya başlamadan önce görünmeyen bir yerde deneme yapınız. Deneme yapmadan alttaki tavsiyeleri kesinlikle kullanmamanızı rica ediyorum. En azından lekeli kısmın küçük bir yerinde deneme yapınız.
Bu konuda verilen bilgiler sadece tavsiye olup %100 lekeyi çıkaracak diye bir sonuç çıkarmayınız. Derilerde oluşan lekeler için mutlaka bir uzmandan tavsiye almanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Derideki mürekkep lekesi: Eczanelerden bulabileceğiniz izopropil alkolüne ihtiyacımız var. Bir parça pamuğu izopropil alkolü ile ıslatıp mürekkep lekesi olmuş yeri silin. İzopropil alkolü yanıcı bir madde olduğu için lütfen ateş ile yaklaşmayın. Daha sonrasında sildiğiniz yeri üfleyerek kurutun. Leke çıkmadıysa bir kaç defa ayni işlemi tekrarlayınız.

Kan, yemek gibi koyu lekelerin temizliği: Bir kabin içerisine tartar kremi ile limon suyunu ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı lekenin üzerine sürüp yaklaşık 10 dakika bekletip kurutun. Sonra nemli bir bez ile macunu silip deriyi de kuru bir bezle kurulayın.

Derideki yağ lekeleri: Yağ lekesi olmuş bölgeye kesinlikle su ile silmeye kalkmayın. Leke kurumadan temiz kuru bez ile temizlemeye çalışın.

Gazete, kitap yüzünden oluşan lekeler: Deri koltuk üzerinde unutulan gazetelerdeki mürekkepler leke oluşturabilir. Bu tarz lekelerin üzerine saç spreyi püskürtüp kuru bez ile lekeli bölgeyi siliniz.

Deri eşyalardan su bazlı boya çıkartmak: Bize lazım olanlar: Kağıt havlu, yumuşak bir deterjan, bir sünger ve sıcak su. Öncelikle boya henüz kurumadıysa kağıt havluyla dağıtmadan fazla boyayı alalım.

1 çorba kaşığı deterjanı 1 litre suda karıştıralım. Süngere sudan emdirip lekeyi ovalayalım. Yumuşayan boyayı bir bıçak yardımıyla uzaklaştırıp işleme devam edelim. Her bir seferinde mümkün olduğunca çok boya çıkartmaya çalışalım. Sonrasında suyla durulayıp kağıt havluyla kurulayalım ve kurumaya bırakalım.

Deri eşyalardan yağ bazlı boyaları çıkartmak: Boyanın fazlasını aldıktan sonra ılık su ve sabunla köpüklü su yapıp lekeyi temizleyelim ve durulayıp kurulayalım.

Deri eşyalardan mürekkep lekesi çıkartmak: Temizlemek için solvent bazlı değil, sabun bazlı bir temizleyici tercih edelim. Sabun yumuşak dokusuyla, deriye zarar vermeyecektir. Bir sünger yardımıyla köpürttüğümüz sabunlu suyunuzu kullanarak lekeyi hafifçe ovalayalım ve işlemi leke çıkıncaya dek sürdürelim. Sonrasında ıslak bir bezle durulayıp bir kağıt havluyla kurulayalım. Küf yapmaması için de havalandırması iyi olan bir yerde kurumaya bırakalım.

Yukarıdaki tavsiyeleri uyguladınız ve çıkmadıysa, lekeli yerin üzerine tranş kremi sıkıp temiz bezle ile siliniz.

33 YORUMLAR

 1. Beyaz deri sandalye mavi tükenmez kalem
  Çizilmiş çoçuk işi işte çamaşır suyu ile sildim
  Birazcık çıktı kötü görünüyo lütfen yardımcı olurmusunuz bana:((

 2. Beyaz deri sandalyeye mavi
  Tükenmez kalem karalanmış, çoçuk
  İşi işte çamaşır suyu ile sildim birazcık
  Çıktı ama kötü görünüyo lütfen yardım
  Edin:((

 3. şişme montumun kolu siyah kir lekesi oldu kollarını yıkadım ve kurumasını bekledim ama bu seferde siyah siyah lekeler oluştu kururken. nasıl çıkartabilirim acaba ?

 4. koltuğun deri tarafına kolonya döküldü bu yüzden deri yandı beyaz lekeler oluştu nasıl çıkarabilirim lütfen yardım edin

 5. Bordo suni deri cekette beyaz yagliboyayi tutun kolanyasi ile cikardim.kolanyayi leke uzerine sıktım pecete ile sildim.en az 10 dak ugrastim.cikti.

  • Elinize bir miktar buz alıp sakız olan bölgeyi ovalayıp sakızı dondurmaya çalışın. Sakızın iyice donduğundan emin olunca yemek kaşığı gibi kesici olmayan ve deri sehpanıza zarar vermeyecek madde ile kazıyın.
   Aman dikkat fazla bastırıp sehpanıza zarar vermeyin dikkatli davranın.

 6. Gerçek deri olmayan koltuğuma bir arkadaşın yeleğinin rengi geçti.Yani kumaş boyası leke yaptı.Lütfen yardım edin ne yaptıysam çıkaramadım.

 7. Güzel bir anlatım olmuş. Daha önceden deri çeketime bulaşmıştı ben yapamamıştım kuru temizleme sağolsun bir şekilde çıkartmıştı. Bundan sonra bilinçlendik. Bilgi için teşekkürler

YORUM YAPMAK İSTERMİSİN