Menu

Deri eşyadan leke çıkarmak için püf noktalar

Deriden yapılmış olan deri koltuk takimi, deri ceket, mont, pantolon vs. gibi eşyalarda oluşan çeşitli lekeler, ne yazık ki iz bırakmadan çıkarılması zor olan lekelerdir. Sizlerden ricam ne eşyası olursa olsun lekeyi çıkarmaya başlamadan önce görünmeyen bir yerde deneme yapınız. Deneme yapmadan alttaki tavsiyeleri kesinlikle kullanmamanızı rica ediyorum. En azından lekeli kısmın küçük bir yerinde deneme yapınız.

Bu konuda verilen bilgiler sadece tavsiye olup %100 lekeyi çıkaracak diye bir sonuç çıkarmayınız. Derilerde oluşan lekeler için mutlaka bir uzmandan tavsiye almanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Derideki mürekkep lekesi: Eczanelerden bulabileceğiniz izopropil alkolüne ihtiyacımız var. Bir parça pamuğu izopropil alkolü ile ıslatıp mürekkep lekesi olmuş yeri silin. İzopropil alkolü yanıcı bir madde olduğu için lütfen ateş ile yaklaşmayın. Daha sonrasında sildiğiniz yeri üfleyerek kurutun. Leke çıkmadıysa bir kaç defa ayni işlemi tekrarlayınız.

Kan, yemek gibi koyu lekelerin temizliği: Bir kabin içerisine tartar kremi ile limon suyunu ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı lekenin üzerine sürüp yaklaşık 10 dakika bekletip kurutun. Sonra nemli bir bez ile macunu silip deriyi de kuru bir bezle kurulayın.

Derideki yağ lekeleri: Yağ lekesi olmuş bölgeye kesinlikle su ile silmeye kalkmayın. Leke kurumadan temiz kuru bez ile temizlemeye çalışın.

Gazete, kitap yüzünden oluşan lekeler: Deri koltuk üzerinde unutulan gazetelerdeki mürekkepler leke oluşturabilir. Bu tarz lekelerin üzerine saç spreyi püskürtüp kuru bez ile lekeli bölgeyi siliniz.

Yukarıdaki tavsiyeleri uyguladınız ve çıkmadıysa, lekeli yerin üzerine tranş kremi sıkıp temiz bezle ile siliniz.

Bir önceki yazımız olan Duvardaki mum ve pastel boya lekeleri nasıl çıkar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

4 Yorum
  1. Görsel 10 Kasım 2013 / Cevapla
  2. aysun 14 Mart 2014 / Cevapla
  3. suat çakmak 26 Mart 2014 / Cevapla
  4. aysel 15 Nisan 2014 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir