Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır, Kimler Bedelli Yapabilir?

Ülkemiz Türkiye’de askerlik normalde zorunlu olup, buna ek olarak isteyen kişiler şartlar sağlandığı durumda bedelli olarak yapabiliyor.

Bedelli Askerlik Nedir ?

Zorunlu askerlik yükümlülüğü taşıyanların (20 yaşını doldurmuş sağlıklı her bir birey) mevcut bu askerlik süresini kısaltmak için nakit bedel ödemesine “bedellik askerlik” adı verilir. İşin temel mantığı budur. Şartları sağlayıp gereken ücreti ödediğiniz durumda bedelli olarak askerliğinizi yapabilir, kısacası askerden “muaf” olabilirsiniz. Peki bu koşullar neler ve kimler bedelli yapabilir ?

Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir ?

Bedelli askerlik yapmanını iki farklı yolu vardır. Bunlar;

 1. 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurtdışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir.
 2. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 12 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

2011 senesinde yürürlüğe alınan 1111 sayılı askerlik kanununun geçici 46. maddesine göre; 29 yaşını bitirmiş (30 yaşından gün almış) olan ve ilgili ücreti ödeyen (30 bin TL) her kişi askerlik vazifesini yapmış sayılır. Yasanın ilgili madde düzenlemesiyle beraber 21 günlük temel askerlik eğitiminden de muaf olurlar.

Bedelli Askerlik Hakkında Sıkça Sorular Sorular

Bedelli askerlik hakkında sıkça sorular sorulara bu alanda yer verelim. Eğer ki sizin de aklınıza takılan bir yer varsa yazının altından yorum yaparak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince, bilgim dahilinde yorumlarınıza en kısa sürede cevap vermeye çalışacağım. Siz aklınıza takılan bir soru var mı diye düşünürken ben bedelli askerlik hakkında en sık sorular sorulara geçeyim.

Soru: Bedelli askerlik yapabilmek için ödenmesi gereken miktar nedir?
Askerliğinizi bedelli olarak yapabilmeniz için ilgili kuruma ödemeniz gereken miktar 30,000 liradır. İstenildiği taktirde bu miktarın yarısı (15,000 TL) peşin, diğer yarısı ilk ödemeyi takip eden 6 aylık süre içerisinde yapılabilir.

Soru: Bedelli askerlik başvurusu nereye yapılır?
Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşıyorsanız bedelli askerlik başvurunuzu askerlik şubelerine, ülke dışında iseniz konsolosluklara şahsen yapmanız gerekir. Bedelli askerlik başvurusu vekaletle veya posta ile yapma şansınız yok. Şahsen yapmalısınız. Başvuru yapan kişiye ödemesi gereken tutar (30 bin TL) ve ödemenin yapılacağı banka bilgilerini barındıran bir belge verilir. Bedelli askerlik yapmak isteyen kişi bu belge ile beraber bankaya gidip ödemeyi gerçekleştirir. Ödemenin yapıldığına dair (30,000 liranın tamamı veya 15,000 lirası peşin geri kalanı ilk ödeme gününden itibaren 6 ay içerisinde olacak şekilde) bir asıl olmak üzere toplam üç nüsha dekontu, bedelli askerlik başvurusunu yaptığı yere götürür.

Soru: Bedelli askerlik ödemesi zamanında yapılmazsa ne olur?
Kişinin bedelli askerlik yapabilmesi için gereken şartları taşımadığı anlaşılırsa, kişi ödeme yapmaktan vazgeçerse veya ilgili ödeme zamanında yapılmazsa bu kişi bedelli askerlik kapsamının dışına alınır. Bedelli askerlik kapsamı dışına alınan kişi önceden yapmış olduğu ödemeyi alabilmek için dilekçe ile başvuru yapmalıdır. Geri ödeme başvurusu, ödeme yaptıktan itibaren 6 ay içerisinde yapılmalıdır.

Soru: Geri ödeme başvurusu yapan kişiler, ödedikleri parayı ne zaman geri alabilir?
Geri ödeme başvurusu talebi askerlik şubesi tarafından 90 gün içerisinde incelenir. İnceleme sonucu durum olumlu çıkarsa kişinin dosyaları bakanlığa iletilir. İlgili bedel bakanlık tarafından 1 ay içerisinde kişinin geri ödeme başvurusu içerisinde belirttiği hesaba yapılır.

14 YORUMLAR

 1. Ben şuan 1993 lüyüm devletin şartlarına göremi bedelli askerlik yapıcam veya yapamayacam illa yaş 29 mu olması gerek

  • Şuanlık yok. Hatta başbakanımız bir sunucuya şunu demiş.
   Katıldığı televizyon programının sonunda sunucu Başbakan Yıldırım’a “bedelli askerlik gündeminizde var mı?” diye sordu. Yıldırım’ın ise bu soruya cevabı kısa ve net oldu. “Yok öyle bir şey. Kesinlikle gündemimizde değil” diyen Yıldırım, bedelli bekleyenlerin hayallerini yıktı.

 2. ben 2015 aralık ayına kadar tecilliyim okuldan dolayı. sanırım yararlanabiliyor teciili olanlar değil mi? bilginiz var mı? kimi yorumlarda ”tecil bozdurulmuyor sistemde”, ”okula gönderip tecil bozdurma isteniyor” deniyor şube nasıl bozamasın ki anlamadım.

  • Ufuk bey ne yazık ki size yardımcı olamayacağım.
   Şimdi siz böyle yapın derim yanlış bilgi vermiş olabilirim bu nedenden size en sağlıklı bilgiyi askerlik şubeleri verecektir.

   • tecil bozmazlar mı bunu diyorsunuz yoksa okulun bozup bozmayacağı konusunu mu? koskoca askerlik şubesi tecili bozamıyorsa mantıksızlık olur :D

    • Ufuk bey sizinde bildiğiniz gibi bedelli askerliğe son başvuru tarihi 15 Şubat 2015 olarak kesinleşti.
     Sizin tecil durumunuz aralık 2015 olduğundan şimdiki bedelli askerlik kanundan faydalanacağınızı düşünmüyorum.
     Ve şuda bir gerçek ben size doğru bilgi veremem ama bu sayfanın adminine ulaşarak sorunuzu yönetin.Mutlaka bizden daha çok bilgisi olan biri size yardım etmeli.
     https://www.facebook.com/bedelliaskerlik

     • tecil bozmak bu kadar mı zor yani, bilmiyorsanız aklımızı karıştırmayın bari, 2011 bedellide tecilliler yararlanır diye madde ekli; kaldı ki kaçaklar bile yararlanıyorken tecillilerin yararlanamaması mantıkdışı bir durum olurdu.

     • Ufuk bey bunu yazmışsınız ”bilmiyorsanız aklımızı karıştırmayın bari” size ilk cevapta bilgi sahibi olmadığımı size yanlış bilgi vermek istemem dedim sanırım okumadınız.
      Onun yerine fırça atmışsınız biz teşekkür ederiz.
      Kaldı ki bu konumuz çok eski bir konu sayılıyır. Konun yazıldığı tarih 12 Mayıs 2014.Türkiye’mizde her gün yeni kanunlar çıktığını unutmayın.

   • Yasadan saklı, yoklama kaçakları, bakayalar ve tecilli olanlar yararlanabilir

    demiş 2011 bedelli yasasında, olmasa o zaman olmazdı yani cvbı buldum ben sağ olun.

 3. Ben yurtdışında yasıyorum 17 yasından berı yurtdısındayım . Ama illegal olarak yasamaktayım hıcbır sekılde oturum hakkım 03.07.1991 dogumluyum Türkiye ye giris yaptıgımda buyuk ihtımal askere alacaklar ben bu bedelli askerlikten faydalanabilir miyim

  • Hımmm barış bey sizin durum biraz karışık.Sanırım siz bu hizmetten faydalanamazsınız.Ama buna en iyi cevabı şuan yaşadığınız ülkenin konsolosluğuna telefon ederek ulaşabilirsiniz sanırım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here